| Andreeavi a întrebat:

Buna,am 16 ani si am avut o menstruatie neregulată in ultimele luni. Acum o luna dupa menstruatie chiar in prima zi prietenul meu sa eliberat in mine....luna aceasta nu mi-a venit si sunt îngrijorată ma tot ingras..pot fii însărcinată??

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Ar putea exista posibilitatea de a se forma o sarcina in cazul descris in intrebarea ta, insa este imposibil de precizat cat ar putea reprezenta ca si valoare in procente. Este dovedit stiintific ca ovulatia se produce cu fix 14 zile inainte de menstruatie deci o sarcina in cazul tau se putea produce DOAR in cazul in care ciclul menstrual actual ar fi urmat sa fie unul foarte scurt de 21-23 de zile, insa nimeni nu poate sti/intui cat de lung ar fi urmat sa fie ciclul menstrual daca iubitul tau n-ar fi ejaculat in vagin si din acest motiv nu se poate da un raspuns sigur, cert. Consider ca din moment ce ti-ai inceput viata sexuala ai ajuns la varsta la care ar fi fost logic si normal sa detii/cunosti informatia ca : o femeie poate sa ramana insarcinata doar in cazul in care intretine un act sexual neprotejat IN PERIOADA FERTILA a ciclului ei menstrual. De asemenea ar trebui sa stie foarte bine/precis ca NICIODATA (in mod obligatoriu) femeia cu ciclul menstrual NEREGULAT nu va putea intretine contacte sexuale neprotejate, deoarece nu poate determina ziua de ovulatie deci nici perioada fertila si din acest motiv exista mereu riscul ce apare chiar din a 2-3 a zi, adica inca din zilele de menstruatie, (chiar daca intro proportie extrem de mica dar posibila) de a se forma o sarcina si se mentine pe toata durata ciclului. Insa datorita faptului ca sexul a avut loc probabil in a 4-a sau a 5-a zi a ciclului menstrual probabilitatea de formare a unei sarcini se poate considera foarte mica spre inposibila. Deoarece au trecut mai mult de 21 de zile, se poate face testul de sarcina fiindca rezultatul va fi unul corect/valid si in acest mod vei afla excat in ce situatie te afli in acest moment. Probabilitatea de sarcina este foarte mica insa nu poate fi exclusa complet si din acest motiv este indicat sa-ti efectuezi testul de sarcina. Multa sanatate.

| Emilian65 a răspuns:

Daca actul sexual a fost imediat dupa menstruatie, nu poti fi gravida.

| Maios a răspuns:

Posibil sa fii insarcinata daca nu ti-o venit luna asta menstruatia, avand in vedere ca ai o mestruatie neregula probabilitatea de a ramana insarcinata in gazul tau sunt de aproximativ peste 50% mai ales ca o ejaculat in vagin si cand ai un ciclu neregulat este de preferat sa poarte partenerul tau prezervativ ca sa nu se mai intample.Fa-ti un test de sarcina, nu costa mult si de azi inainte pana se reguleaza ciclul fa sex cu prezervativul + anticonceptionale!