| Andreeeeeeeea2222 a întrebat:

Bună,am o întrebare am 16 ani si am avut o menstruatie neregulată in ultimele luni,acum doua luni prietenul meu si-a dat drumul in mine in prima zi dupa terminarea menstruatiei, luna trecuta am avut menstruatie însă luna aceasta nu....de o luna ma tot ingras...este posibil sa fii insarcinata

1 răspuns:
| corbulalbrosu a răspuns:

Menstruatia este provocata hormonal si se porneste/incepe NUMAI/DOAR in cazul in care in ciclul menstrual anterior nu s-a realizat fecundarea ovulului de catre un spermatozoid si ca atare NU a luat nastere o sarcina. Din acest motiv organismul femeii va elimina in fiecare ciclu menstrual prin menstruatie, asa numita MENSTRA care se formeaza/rezultata prin dezintegrarea ENDOMETRUL existent in uter, care ar fi urmat sa gazduiasca viitorul fat in cazul in care s-ar fi realizat fecundarea ovulului. In cazul in care in captuseala uterului numita ENDOMETRU nu se inradacineaza/instaleaza o sarcina, endometrul intra imediat dupa ovulatie intr-un proces de degenerare care dureaza intotdeauna fix 14 zile si devenind inutila in organism se elimina prin menstruatie. In concluzie in cazul inceperii/pornirii menstruatiei se poate afirma ca acest proces reprezinta GARANTIA ca in proportie de peste 99, 9% nu s-a format o sarcina in ciclul menstrual abia terminat, deoarece menstruatia reprezinta INTOTDEAUNA inceperea unui NOU ciclu menstrual. Daca luna trecuta, menstruatia avuta s-a desfasurat asemanator/similar cu cele produse anterior, ca numar de zile, culoare, miros, textura, cantitate, flux zilnic de eliminare, etc. si IN CAZUL IN CARE dupa acea ultima menstruatie nu ai mai intretinut acte sexuale, se poate afirma fara a gresi ca in proportie de 100% NU ESTI insarcinata. Multa sanatate.