| anonim_4396 a întrebat:

Buna am 16 ani si nu am prieten dar in ultima vreme ma tot gandesc ca trebuie sa-mi incep viata sexuala nu stiu daca este pentru ca majoritatea prietenelor mele numai sunt virgine sau pur si simplu asa vreau la voi cum a fost?

10 răspunsuri:
| Crisu a răspuns:

Eu inca sunt mica si nu am de gand sa'mi incep viata sexuala happy. Nu te lua dupa ce fac prietenele tale, pentru ca daca ele o fac nu inseamna ca e bine. Daca tu simti nevoia, atunci fa, dar nu ala sa fie motivul.

| Pacala a răspuns:

Legal ai voie sa incepi dupa 15 ani. Daca vrei sa ai si organismul suficient de matur pentru o relatie sexuala, trebuie sa astepti pana la 18 ani. Daca nu stii de ce vrei sa incepi cu sexul - pentru ca prietenele tale au inceput sau pentru ca asa vrei tu - atunci mai asteapta. Daca faci dragoste cu cineva care te iubeste si pe care il iubesti, o sa fie superb. Daca faci doar sex, n-o sa fie mare branza, comparativ cu ce vei simti cand vei face dragoste cu adevarat. Tine cont de faptul ca: daca baiatul este mai "smecher", risti sa iei si o boala cu transmitere sexuala. Tine cont ca, daca tii la sanatatea ta, imediat ce iti incepi viata sexuala trebuie sa mergi la cate un control ginecologic odata la 6 luni (cel putin). Daca nu iti pasa de sanatatea ta, sa nu te miri cand vei vedea scurgeri albe, galbui, verzui sau maronii. Toate sunt semne de boli cu transmitere sexuala, iar tratamentul dureaza mult si trebuie tinut cu strictete si de tine si de partenerul tau. A, si musai protejeaza-te: prezervative sau pilule anticonceptionale. Primele te scapa si de boli si de sarcini nedorite, pilulele te scapa doar de sarcina, nu si de boli. Cand esti pregatita sa tii cont de toate chestiile astea si sa le si aplici, esti pregatita pentru o relatie sexuala. Daca crezi ca glumesc, incearca asa cum crezi tu ca e mai bine si peste ceva vreme da un mesaj pe TPU si zi "Pacala a avut dreptate" happy

| oz a răspuns:

Bine, du-te la oricare baiat pe care il cunosti, nu chiar oricare, sa aiba peste 17 ani, si spune-i ca vrei sa faci sex cu el.Sunt 95% sanse sa accepte...ar fi culmea sa dai peste acei 5% care te-ar trimite la plimbare si ti-ar face o "morala" pe care probabil nu o vei intelege.Si dupa, sa stai singura in fata oglinzi si sa te intrebi "mi-a placut?"(nu conteaza daca toate prietenele tale spun ca nu mai sunt virgine si probabil spun ca le-a placut la nebunie. Tu nu esti prietenele tale, tu esti tu...si probabil nici nu trebuie sa fii ca prietenele tale)Si eu iti spun ca o sa zici "nu". Acum pune mana pe carte.si spune-le prietenelor tale ca tu vei face ce crezi tu ca e mai bine.si nu ce cred ele.Intr-un viitor vei intalni un baiat, pe care o sa il placi si cu care vei face acest pas care e atat de important pentru tine.Defapt cred ca e mai important pentru prietenele tale decat pentru tine.(cred).

| Verginic?Vac?Gras? a răspuns:

Daca majoritatea prietenelor tale s-ar arunca in fantana, ai sari si tu dupa ele? Gandeste-te.

| aripifrante a răspuns:

Nu trebuie neaparat sa iti pierzi virginitatea doar ca prietenele tale numai sunt! Uite, eu am 18 ani, si de 3 ani incoace, aud ca colegele mele s-a culcat cu x, y, si z.Eu nu aplec urechea la ce se spune, asa ca nici nu apleca urechea. E o prostie sa iti pierzi virginitatea, si mai ales asa devremewinking Fii tu cea despteapta si mai asteapta 2-3 aniwinking

| darkhell217 a răspuns:

Nu este ineaparat ceva care sa vrei, iti vine pur si simpu asa dintr-o data, sau uneori e si sfaturi prietenilor din jur, da

| larya234 a răspuns:

Hmmmmm...

| IrinaAndreea a răspuns:

Buna! Nu cred ca ar trebui sa iti faci griji in legatura cu faptul ca esti inca virgina, ci sa te mandresti cu asta si sa astepti pana va aparea baiatul potrivit cu care sa iti doresti sa faci acest pas. Poate prietenele tale au avut norocul sa-l gaseasca mai devreme, dar oricum parerea mea este ca daca iti incepi viata sexuala inainte de 16 ani este cam devreme si indicat ar fi sa astepti pana la majorat. Dar dupa cum se stie, nu este o varsta indicata, la care este musai sa iti fi pierdut virginitatea. Nu trebuie sa te simti complexata sau mai putin buna decat prietenele tale, ci doar sa-ti vezi de viata ta si sa-l astepti pe cel care te va trasforma in femeie. Daca te ajuta cu ceva, eu mi-am inceput viata sexuala la 19 ani si sunt bine-sanatoasa, nu a murit nimeni si nici nu m-am simtit constransa de prietene sa fac acest pas, a fost doar dorinta mea. Mult succes si sa auzim numai de bine! big grin

| DeyutsaDeyutsa a răspuns:

Eu zis sa te gandesti bine, trebuie sa o faci cu cineva la care tii, pentru ca nu o sal uity toata viata pe acel baiat si pe de alta parte nu te lua dupa prietenele tale.Cate odata zic la vrajeala ca sa se dea mari, sau gasesc ele motive, NU exista prieteni adevarati.Nu vreau sa te demoralizez dar ar trebui sa stii cel mai bine la varsta ta happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Gaseste pe cineva potrivit pentru a face asta.pentru ca nul vey uyta niciodata pe EEEEllll...