| jhgkuyt6 a întrebat:

am 16 ani si un iubit de 20 de ani.Peste cateva saptamani vreau sa imi incep viata sexuala cu el.Eu sunt virgina, dar el nu.Am discutat ca la inceput vreau sa folosim prezervativ pentru ca mi-e frica sa nu raman si pentru orice evetualitate...nici unul nu stim daca suntem curati... el spune ca este, dar eu niciodata nu mi-am facut un control la ginecolog sau la doctor sa vad daca sufar de vreo boala. DAR Doamne fereste! Aa si tot ce vreau sa spun este ca a acceptat pentru mine fiind prima oara sa o facem cu prezervativ, insa a spus ca a 2 oara vrea fara! Crezi ca ma iubeste cu adevarat? Raspunde-mi te rog!

Răspuns Câştigător
| marsy a răspuns:

Pff. in cum vrea el. prima oara cu prezervativ insa a doua nu! Neaaaa.nu accepta.In urma contactelor care le vei avea cu el si daca te desparti!? Ai destula incredere, iubire de la el? Sustinere, protectie?! Daca nu, las-o balta! Sexul se face din dragoste

10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

1. Esti prea mica pentru viata sexuala. Daca o faci acum, vei avea un risc foarte mare (90%) sa faci leziuni precanceroase si canceroase de col uterin. Nu merita, mai ales ca mai ai de asteptat foarte putin (un an si jumatate-doi) pana la varsta cand poti face sex fara acest risc. Gandeste-te ca daca o faci acum, toata viata va trebui sa te duci de 2-3 ori pe an la ginecolog, ceea ce este chinuitor si obositor (orice plan de viata, vacanta, excursie, cariera ti-ai face trebuie sa tii seama de mersul la ginecolog de care depinde supravietuirea ta). Practic desi sanatoasa, vei fi o persoana cu handicap, care se duce ca bunicutele la medic regulat.
2. Exista un set de analize pe care orice cuplu normal si le face inainte de a renunta la prezervativ: HIV, hepatita C si C, sifilis, HPV. Acestea sunt boli care se transmit sexual dar se pot lua si altfel, de pe instrumentar medical, stomatologic, de manichiura, pedichiura, frizerie, tatuaj. Asa ca este absolut obligatoriu sa vi le faceti si voi.
3. Dupa ce va faceti analizele, inainte de a va incepe viata sexuala, mergeti amandoi si discutati cu un medic de planning familial, pentru a va informa corect.
4. Dupa ce va incepeti viata sexuala, daca o faceti acum in ciuda riscurilor, tu du-te la ginecolog (insotita obligatoriu de unul din parintii tai fiindca esti minora). Ginecologul te va consulta, iti va face test Papanicolaou si un test de secretie si apoi, daca se poate, iti va recomanda contraceptive.

| Malvina24 a răspuns:

Eu zic sa nu faci dragoste cu el fara prezervativ! nu risca sa ramai gravida! Daca spui ca el vrea prima ora cu prezervativ si tu nu stii dca el are vreo boala o poti contacta foarte usor a doua oara! totul e de incredere aici si de cat de bine va cunoasteti insa ce; l mai bine ar fi sa va protejati! stati fara griji!

| paramore a răspuns:

Tu e o prostie asta, niciodata sa nu faci neprotejat, el dk te iubeste o sa inteleaga

| ramona_4785 a răspuns:

Primul lucru nu te grabi gandeste-te bine inainte pentru ca e un pas destul de important, nu te gandi numai la el gandeste-te si la tine si la ce iti doresti u si abia dupa daca esti hotarata si crezi ca te merita incercati, dar protejati-va pentru ca nu cred ca vrei bebe la 16 ani bafta multa.

| ChristianAthletikتايلور a răspuns:

Mai bine ai face cu prezeervativ si a doua oara.Incearca sa-l convingi.In plus daca faci fara s-ar putea sa ramai insarcinata daca nu scoate penisul la timp.

Anonimilor faceti-va cont si nu mai postati raspunsuri stupide gen
"gen esti prea micca". Lasati-o in pace ca e destul de mare.

| procust a răspuns:

Pai daca te iubeste cu adevarat, grija lui principala in acea zi nu ar trebui sa fie satisfacerea lui ci cum te simti tu. daca te ai hotarat sa ti incepi viata sexuala incepe ti o cu un baiat care sa merite, de care sa fii sigura ca nu are nici o boala si care te iubeste. daca aceste conditii sunt indeplinite nu trebuie sa folosesti prezervativ.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai si a doua oara ce vei face? Daca ramai insarcinata a doua oara? Si esti sigura ca vrei sa faci asta? Ai destul timp pentru asta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu fa prostia asta o sa iti para rau...esti mica

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca nu te iubeste daca te-ar iubi ar accepta si a doua si atreia... dar eu cred ca doar se foloseste de tine totusi ai grija