| taniacostytania a întrebat:

Am 16 ani si vreau sa ma mut la iubitul meu...doar ca el are 21. Parintii mei nu sunt de acord dar eu vreau sa fac asta orice ar spune ei. Poate avea pr meu probleme cu politia in cazul in care ma voi muta la el? Si ma pot lua parintii acasa? Dar daca ma casatoresc cu el ne mai poate face ceva?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imi pare rau, dar visele tale sunt imature, iresponsabile si imposibil de realizat.Nu poti pleca de la parinti fiind minora, ei te pot lua acasa cu politia, nu ai drepu sa pleci pana la 18 ani, iar prietenul tau poate avea probleme cu politia, mai ales daca se descopera ca tu ai facut sex cu el inainte de 16 ani, poate face inchisoare, caci sub varsta de 16 ani nu conteaza daca tu esti de acord, la 16 ani stiam ca ai consintamant sa faci sex, fara sa pateasca el nimic.Nu te poti casatori cu el decat daca parintii tai sunt de acord(in cazul in care e minor si ai lui,iar in cazul in care e minor nu poate fi inchis daca se culca cu tine,dar i se deschide dosar,amenda). Asteapta pana vei fi mai mare si mai deschisa la minte,de aceea inca nu iti este permis,pentru ca acum nu te gandesti la consecinte si la faptul ca nu poti fi impreuna cu acest baiat toata viata,casniciile de tineri se destrama,realizeaza asta, traieste-ti viata nu trebuie sa te casatoresti asa devreme, ai toata viata inainte si o sa-ti para rau cand o sa fi casatorita asculta-ma.

13 răspunsuri:
| DirectDinBerceni92 a răspuns:

Mi se pare ca esti foarte naiva pentru o fata de 16 ani.Nu e varsta de mutat la altcineva.

| sylar2007 a răspuns:

Intra la puscarie pentru corupere de minori.pedeapsa e 7 luni inchisoare

| perryornitorinca a răspuns:

Daca vrei sa te casatoresti cu el trebuie consimtamantul parintilor tai pentru ca esti minora.si da, daca te muti cu el parintii te pot lua cu forta, politia

| andreeei a răspuns:

Normal ca poate avea probleme cu politia pentru ca esti minora. Poate face si inchisoare in cazul in care cineva il reclama ca a intretinut relatii sexuale cu tine.
Sfatul meu este sa iti asculti parintii, ai timp toata viata de mutat cu prietenul, ai un viitor in fata (si depinde de tine daca va fi frumos sau mai putin frumos). Stiu ca totul e roz la varsta de 16 ani, insa iti recomand mai multa responsabilitate.
Sanatate

| papusikk a răspuns:

Da poate avea probleme cu politia...dar sfatul meu ar fi sa nu faci asta stiu ca l 16 ani totul pare roz dar nu va fi mereu asa mai bine incerci sa iti faci un viitor tu singura o stabilitate si dupa acea o casatorie.ai toata viata inainte nu o irosi.

| RalukBrown a răspuns:

Buna.
In primul rand esti minora si esti inca sub tutela parintilor tai pana la varsta de 18 ani, iar maritisul iese din discutie din start pentru ca prietenul tau poate face inchisoare daca parintii tai depun plangere impotriva lui.
In al doilea rand, scuze ca ti-o spun asa, dar esti prea mica pentru asa ceva. "Statul impreuna" nu este o joaca si doar lapte si miere. Scuze ca te intreb, dar te rog sa-mi raspunzi... Stii tu la varsta asta sa faci de mancare, sa faci curat si altele, sa te comporti ca o gospodina? Vrei sa-ti distrugi tineretea de pe acum? Eu zic sa-i asculti pe parintii tai, pentru ca "Nu toate lucrurile sunt precum par"...
Sfatul meu, inca o data este sa-ti asculti parintii, pentru ca esti minora si, si daca ai fii majora nu ai fii pregatita pentru un asemenea pas, nici eu nu as fi...
P.S.: Scuze daca am parut prea dura, dar serios ceea ce vrei sa faci tu este infantil, sorry.

| UNcopac a răspuns:

Du-te linistita de la 15 ani in sus politia nu ii face nimic!

| DanielXXL a răspuns:

Fata normal ca o sa aive probleme cu politia ce crezi 1 esti minora 2. pana la 18 ani esti in grija parintilor
poate face puscarie si oricum parintii tai te pot lua cu forta

| florin119 a răspuns:

Buna! poate avea probleme pentru ca esti minora...iar tu pana la varsta de 18 ani esti in grija parintilor

| marydvo a răspuns:

Vad multe raspunsuri dar varza fratelaughing lucreaza vrunu din voi la politie de le stiti pe toate nu cred...hai sa va zic ceva din 2006 minor esti pana la 15 aniwinking de la 16 ani raspunzi penal nu mai trebuie mama cu tata la politie daca faci panarame... ce inseamna lucrul asta pentru voi romani inteligenti ce sunteti? ca doar sunteti la scoala unii dintre voi vi s-a dat sigur o foaie de la politie so cititi ca de la 16 ani raspunzi penal happy

| ttina a răspuns:

Eu as spune sa mai astepti inca esti minora si o sa-ti faci probleme si tie si lui. Asa ca mai ar trebui sa astepti putin

| Flaviiia a răspuns:

Normal ca o sa aiba probleme cu politia. Poate sa faca puscarie.Mai bine asculta-ti parintii pentru ca ai timp tot restul vieti sa te muti la el.

| AllexxanddraBbe a răspuns:

Eu cred ca ar trebui sa te gandesti de 2 ori inainte. In primul rand, casatoria ar fi ilegala pentru ca tu esti minora si nu ai rezolva nimic. Eu zic ca cel mai bine ar fi sa ramai acasa si chiar daca vrei sa te mai duci pe la el sa stai o zi, doua dupa care sa te intorci acasa. happy Sper ca ti-am fost de ajutor.