| generalmotors a întrebat:

am 17 ani si imi doresc sa imi incep viata sexuala. prietena mea are 16. amandoi suntem virgini. mi-e frica de primul act. am o nedumerire referitoare la metodele contraceptive. cum ar fi mai bine sa facem prima data? sa ia ea anticonceptionale sau sa folosesc eu prezervativ?
lucrul de care ma tem cel mai tare e ruperea atei de la penis (din cauza durerii si sangerarii), dar cum inca nu s-a rupt ( laughing ), ma intreb : ata va face decalotarea penisului imposibila, ca atare, voi avea o situatie de disconfort folosind prezervativul? plus ca nu stiu daca se rupe instantaneu iar sangele incepe sa dea pe dinafara, cand eu inca sunt cu penisul in vaginul ei sau...doar dupa mai multe penetrari.
Va rog, ajutati-ma cu niste raspunsuri. happy

Răspuns Câştigător
| andreutza93 a răspuns:

Ceau in primul randa ata aia de care spui u nu e cine stie ce, nu o sa te doara aproape deloc mai ales daca va iubiti mult si datorita momentului nu prea o sa simtiti durerea nici unul dintre voi.mai aiurea poate o sa fie pentru ea eventual,depinde de vagin si mai ales cum u nu stii prea multe insa ca sa fie totu bine si sa simtiti placerea mai intens ca durerea(care nu-i cine stie ce durere)mai bine sa va lasati purtati de val si o sa fie totu bine. chiar si cu durere si fara, o data si o data tot o sa se intample, ca doar no sa ramaneti virgini toata viata... oricum o sa fie totu bine...in timp ce o faceti ganditi-va doar ca va iubiti si ca va doriti asta si chiar daca intr-adevar o sa va si doara,ca na acu depinde de fiecare organism,acea senzatie de placere va inlocui durerea. u trebuie sa o exciti f tare pe eaa,pentru ca la fete de obicei e mai dureros.dar depinde de fata.aaa si apropo,nu-ti baga penisu din prima in vaginul ei, intai excito, joaca-te cu degetele pe la "aia mica" ca sa simta placere si dupa aceea poti sa-l bagi ca sa nu simta durere. sper ca te-am ajutat. ceau

3 răspunsuri:
| Mysteryossa a răspuns:

Prezervativul

| AllinaDaniella a răspuns:

Buna happy Nu este obligatoriu sa se rupa aceea ata, se poate rupe din prima,dupa mai multe contacte sexuale sau chiar deloc. Iar in legatura cu durerea,nu iti face probleme, nu e atat de rau precum auzi de la X sau Y. Iar in legatura cu sangele, nu da pe dinafara.Mai degraba poate de la ea,daca nu are himenul elastic,va curge ceva sange (nu e obligatoriu,sunt cazuri si cazuri) Dupa parerea mea, cel mai ok e sa folositi totusi un prezervativ, desi este un oarecare disconfort, insa este mult mai sigur... Sper ca te-am ajutat cat de cat.

| generalmotors explică:

Va multumesc tare mult! dar vreau sa ma asigur ca totu' e OK si din punct de vedere contraceptiv. ce imi sugerati?