| Comanmada1 a întrebat:

Buna,am 18 ani iar prietenul meu 20ani, suntem împreună de 4 luni. De curând am aflat că sunt însărcinată în 2 luni, înainte să rămân gravida am avut teme de discuție pe subiectul acesta si ne-am hotărât că orice ar fi îl păstrăm fiindcă e rodul iubirii noastre și o sa facem orice ne stă în putință să aibă parte de tot ce e mai bun si o sa ne mutăm la sfârșitul verii împreună..totul e bine și frumos până acum dar problema e că părinții mei nu sunt de acord cu relația, iar daca vor afla că sunt gravida cu siguranță o să-mi zică sa fac întrerupere de sarcină fiindcă o sa spună că-i fac de rușine în fața neamurile, că trebuie să îmi vad de viața profesională și ca așa e mai bine pentru mine, iar eu nu vreau sa fac avort sub nicio forma. Voi cum ați proceda daca ați fi in locul meu? Părinții sau iubitul? Vreau sfaturi/păreri

14 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Fa copilu acum daca vrei asa va avea o mama tanara mult timp. La parinti le zici ca studiile nu ajuta cu nimic daca nu ai relatii in ziua de azi. Pt ca relatiile te baga la munca cu sau fara studii

| corbulalbrosu a răspuns:

Este vorba DE VIATA TA si NUMAI A TA. Din acest motiv nu ar trebui sa apleci urechea la ceea ce spune, unul sau altul si la urma urmelor nici chiar ce spun parintii tai. Cu o conditie insa, sa fii capabila si in stare sa-ti asumi probabilitatea de a fi nevoita sa te descurci fara sa mai apelezi vreodata la ajutorul lor. Multa sanatate!

| mihai69 a răspuns:

Părinții tăi pot să spună orice, nu îți pot dicta ce să faci cu corpul tău!

| Freya1 a răspuns:

Eu nu spun sa faci avort dar cred ca nici cu ai tai nu ar trebui sa te certi.
Sunteti de 4 luni impreuna deci nu va cunoasteti asa bine si nu sti cum va reactiona el curand de aceia nu e bine sa iti indepartezi parintii.Ce certitudine ai tu ca el este pregatit 100% la 20 de ani sa aiba un copil? Spusele lui? Ce spune pe gura nu este egal cu ce simte de fapt sau de cum se va descurca pe mai departe.Plus ca nu ai de unde sa stii ce fel de om e. Poate el vrea sa mai aiba aventuri, iubiri, distractie, cluburi iar faptul ca o sa aiba un copil cu o fata pe care o stie de 4 luni si pentru care va trebui sa se zbata, sa munceasca din greu (ca tu daca nu muncesti nu iei maternitatea aia sau cum ii spune), sa iti poarte de grija, sa te inteleaga o sa fie un pic cam prea mult asa de repede.Plus ca va trebui sa stati in chirie probabil ca nu ve-ti avea unde si sa iei o chirie iti trebuie cel putin 100 de euro pe luna plus taxe, macare, haine ca tu te modifici, consultatii, ecografii, pregatiri pentru copil sa nu mai spun dupa ce vei naste.Iti poate oferi el la 20 de ani toate astea si tu la 18 probabil fara sa fi muncit pana acum?
Daca ai posibilitatea vorbeste cu ai tai, intelegetiva ca este ceva grav nu mai e de joaca si ne-om gandi ne-om razgandi acum cum e asa e va hotarati dar singura in conditiile date ma tem ca nu te vei descurca sau vei avea probleme cu respecticul.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Prin a fi impreuna sa intelegem ca locuiti impreuna de 4 luni sau va cunoasteti de 4 luni? Daca va intelegeti bine si amandoi vreti copilul, pastreaza-l, desi sunteti cam tineri. Se spune ca primul copil, daca sarcina merge bine, este cel mai valoros produs al iubirii. Dar nu sunteti singurii in aceasta situatie. S-ar mai pune problema materiala a existentei voastre.
Cat priveste parintii tai... e posibil sa aiba un soc la inceput, sa ai discutii, dar... cand o sa vina nepotelul o sa fie niste bunici bucurosi.
Cat priveste despre rusine, in prezent nu mai esta ca pe timpul bunicii. Cate cupluri nu sunt casatorite, dar au copii? Eu am cununat o familie de tineri si i-am botezat copilul deodata.big grin
Voi va hotarati viitorul, nimeni altcineva.
Eu v-as recomanda casatoria civila acum, daca si iubitul tau vrea.

| MihaiNicu23 a răspuns:

E bine ce vei face ai si tu nevoie sa iti intemeiezi familia ta.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

1. nu parintii sunt responsabili sde sentimentele tale. 2. ia in calcul si o eventuala despartire, precum si responsabilitatea de a creste singura copilul. 3. parintii nu cred ca te vor renega, chiar de faci acest pas, de a da viata unui copil

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Pff. Tocmai ti-ai distrus viitorul, dar nu e treaba mea sa imi pese.
Esti doar un alt copil cu copil, mintit foarte usor de un baietas de cartier care cel mai probabil se va desparti de tine in cel mult 2 ani. Mult succes in a-ti creste plodul.

| Pool77 a răspuns:

Lol.

La 18 inclusiv 20 de ani, crezi ca sunteti destul de maturi pentru un copil?
Nici macar casa/apartament nu aveti, tu inca esti la liceu, habar n-ai ce job o sa ai pe viitor, fara pile sau invatamant ridicat nu prea ai multe variante, iar daca lucrati amandoi cu program full cine are grija de ala micu?
Chirie si un copil din doua salarii de maxim 1.500 de lei e cam greu.
Parerea mea e ca nu merita sa-ti distrugi viata in halul sata la varsta asta.
Sunteti impreuna de 4 luni si tu crezi ca va dura o eternitate? laughing

Baaa ce filme aveti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Clar trebuie sa te gândești la tine nu la părinți sau mai știu eu cine. Au și ei dreptatea lor pentru ca sigur nu îți vor Raul, dar copilul tău este doar al tău și nimeni nu are dreptul sa decidă sa ii ia viata. Este copilul tău, luptă-te cu viata pentru el! Succes

| Romanul86 a răspuns:

Faceți căsătoria civilă pentru început, apoi mută-te la el, și cumpărăți de acum scutece, haine, etc pentru copil.

| ShamelessQboy a răspuns:

In primul rand, nu da voie nimănui sa decidă viata copilului tau, crede-ma ca vei regreta amarnic dacă-l vei ucide. Abia după ce-l vei naște vei realiza ca nimic nimic pe lumea asta nu te poate face mai fericită. Poti sa ai si copilul si sa iti continui studiile, dacă cumva nu vrei sa-l păstrezi macar da-i nastere si da-l spre adopție!
Dar din ce am inteles, esti o fata cu suflet, si alaturi de tine este iubitul tău, poate veti trece si prin momente grele, dar sigur veti reusi si veti fi fericiți împreună.
Sanatate si fericire va doresc.

| Mandreiv a răspuns:

As recomanda varianta sa te muti cu iubitul tău pentru ca asta inseamna si o viata pentru pruncul nenascut dar o sa va fie greu insa nu ezita sa ceri sau sa cereti ajutor. anghel_v@rocketmail.com

| Suki08 a răspuns:

Daca pentru tine si partenerul tau nu este ceva rau...ce treaba au parintii? Esti majora, nu ti impune nimeni in viata asta ce sa faci, daca voi stiti ca sunteti destul de responsabili sa l cresteti si fara ajutorul parintilor atunci de ce ai omora un copilas nevinovat, e pacat daca voi vi l doriti oarecum, asa ca nu lua in calcul ce zic parintii, o sa va faca fericiti bebele, daca o sa faci avort o sa ramai cu ganduri ca l ai omorat si nu o sa te impaci cu idee ca ai facut avort, bafta la cea mai buna decizie