| DianaDDD a întrebat:

Buna ziua TPU! Mai am 4 luni pana cand fac 18 ani si banuiesc ca sunt insarcinata. Am toate simptomele unei sarcini, doar ca mi a venit ciclul. M-am documentat si am aflat ca este posibil sa vina chiar si doua luni in timpul sarcini fiind putin diferit. Am facut un test de sarcina si mi a aparut ceva bizar, nici negativ, nici pozitiv. Sunt hotarata sa l mai repet dupa ce imi trece ciclul, deoarece stiu ca nu este bine sa fie facut in aceasta perioada.Banuiesc ca am ramas in urma cu 3 saptamani cand am avut primul contact sexual, acesta avand loc in urma unei relatii serioase cu planuri de viitor, in prezent aflandu ma in aceasta relatia. La inceput eram hotarata sa fac intrerupere de sarcina fiind minora, m am gandit ca o sa mi fie greu, mai ales cu parintii si studiile. Iubitul meu mi a spus de mai multe ori sa l pastram si sa ne mutam impreuna, insa relatia din el si parintii mei este una distanta, dificila, imposibila. Se spune ca noi, femeile avem al saselea simt, presimt ca sunt insarcina, am greturi, varsaturi, dureri de spate, de cap, am devenit sensibila la mirosuri, ameteli, pofta nejustificata de mancare, tinand cont ca inainte nu aveam deloc pofta de mancare. Acum m am gandit mai bine si vreau sa mi pastrez copilul, mai ales ca tatal copilului imi este alaturi, fiind o persoana cu cele mai sincere sentimente, dar ma gandesc la ce vor zice parintii mei, cunoscutii, ce se va alege de studiile mele? Daca ati trecut prin asta sau cunoaste ti cazuri asemanatoare, v as ruga daca se poate sa va dati cu parerea, sunt intr o situatie dificila. Va multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Dacă cel pe care-l iubeşti vrea să vă mutaţi împreună şi şă păstrezi copilul, cred ca aşa trebuie să faci.Iar ce zice lumea contează mai puţin, nu cu lumea vei trăii în viitor.

| mona a răspuns:

Eu cred ca nu esti insarcinata te simti mai diferit pentru ca corpul tau sufera ceva transformari dupa inceperea vietii sexuale

| michelia a răspuns:

Buna Diana,
Acum moravurile s-au schimbat destul de mult. Gura lumii nu mai e asa de sonora ca in trecut si nici jena, rusinea de a avea un copil de foarte tinara, nefiind casatorita.
Mai ales ca e vorba de o relatie la vedere si de durata sint sigura ca si parintii tai vor fi mai intelegatori. Oricum ei te vor sustine pina la urma, chiar daca in prima faza se vor gindi la ce ai spus tu" ce se alege de studii?".
Esti inca eleva? Aici ar fi o problema dar e rezolvabila cu discretia si ingaduinta scolii unde inveti.
Daca te gindesti pentru mai departe, pentru facultate, stii ca acum toata lumea face facultatea. Pentru ca asta nici nu mai e ceva performant si nici admiterea nu mai e grea. O sa poti sa ti le continui si peste un an ( in paralel ar fi cam greu).
E o decizie curajoasa si frumoasa si sper sa ramina asta happy.

| kiv1990 a răspuns:

Pai daca e totus serios se poate sa-l pastrezi insa copilul nu inseamna ca nu-ti poti continua studiile, o sa inveti acasa, o sa dai bacul extern si o sa mergi la facultate fara frecventa

| Smileygirl23 a răspuns:

Daca el iti este alaturi si tu te simti in stare sa cresti un copil, din inima iti spun: pastreaza-l. Parintii tai probabil vor fi suparati pe tine ca ai permis ca asa ceva sa se intample, dar daca chiar te iubesc, iti vor fi alaturi si te vor ajuta. Nu conteaza ce spune lumea, conteaza ce consideri tu ca e just sa faci. Iti doresc o viata frumoasa si un bebe frumos [daca chiar esti insarcinata].