| Alexandramariaaaaaaaa a întrebat:

Bună!
Am 18 ani și vreau să-mi încep viața sexuală cu băiatul ce a avut răbdare 3 ani cu mine happy
Vreau sfaturi despre prima noapte, cum te simți, este durerea prea mare, cum să scap de emoții.
Nu vreau răspunsuri tâmpite pentru că este prima dată și oricine are nevoie de sfaturi, nu m-am născut învățată.

10 răspunsuri:
| stef87 a răspuns:

Stii cum e, unele chestii nu se programeaza, vin de la sine, altfel nu au farmec.
Daca va simtiti bine si totu are farmec, tot ce trebuie e sa va relaxati, sa se comporte cat mai gentil si sa ai incredere in el.

Daca e ceva ce nu iti place, ii spui, dar incearca sa-ti controlezi temerile, altfel i le transmiti si lui. De obicei saruturile, mangaierile va aduc pe amandoi intr-o stare speciala. Poate chiar un pic de explorare a zonelor care va excita.

Legat de dureri, fetele te pot sfatui, dar te-as sfatui sa te concentrezi pe partea frmoasa, fa-l sa simta ca-ti place cum te atinge, cum te saruta, indruma-l.

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Valeleu a pierdut 3 ani din viata asteptandu-te...

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Esti sigură ca el a avut rabdare sa te astepte 3 ani? Eu cred ca te a mintit, daca el este mai mare decat tine clar a facut sex cu alte fete, 3 ani sunt multi sa stea pe bară, cel mai bine inainte de a iti pierde virginitatea intreaba te daca merită acest baiat sa i oferi un cadou cu care nu te vei mai întîlnii niciodata in viață virginitatea, el este virgin? Sa nu isi bata joc de tine te vrea pentru o noapte si după ce faci dragoste cu el i ti blocheaza numarul nu te mai caută nu il mai intereseaza viata ta, si daca ramâi gravidă cu el este treaba ta te descurci pe el nu il va interesa, tu faci cum doresti, dar este bine sa meditezi la ce ti am spus. Ai 18 ani nu 30 nu ai experiență de viata cum are mama ta, vorbeste cu ea intreaba o ea in situatia ta ce ar face, ea la ce varsta si a pierdut virginitatea o poti intreba si vezi ce sfaturi bune i ti va da, ea te iubeste esti fata ei si sigur nu ar dori sa suferi sau sa ramîi insarcinata si sa iti creasca mama ta copilul.Nu fi naiva si nu crede in vorbele acelui baiat, el acum este lapte si miere cuvinte frumoase pana i cazi in capcana adica in pat, după aia devine drac nu te mai caută si te va face sa suferi, asta vrei?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Primul lucru la care sa fiti atenti e protectia.
Folositi prezevativ.
Si lubrefiant va fi mult mai usor.
Nu va grabiti.
Nu continua daca nu te simti pe deplin confortabil.
Va curge sange.
Nu incercati pozitii complicate si complexe.
Sexul nu e ca in filme porno

| dullcat a răspuns:

Buna.Nu avea asteptari sa fie ca in filme primele dati, deoarece abia mai incolo incepeti sa va cunoasteti din punct de vedere sexual si daca exista interes si respect, actul va deveni tot mai placut. Durerea depinde de nivelul tau de toleranta, unele fete nu au nicio problema, trece imediat, pe cand altele au dureri si disconfort major la mers sau alte activitati in urmatoarele zile.Aici e treaba prietenului tau sa se ocupe de preludiu, si a ta sa comunici daca te simti bine, iar daca nu, sa il rogi sa se opreasca sau sa incerce in alt mod.

| Emilian65 a răspuns:

Dacă actul sexual este pregătit asa cum trebuie, totul a fi OK.

| felixf a răspuns:

Conteaza sa vrei, sa ai incredere in el, sa aiba el rabdare cu tine si sa aveti un preludiu frumos. Sugestii, fi imbracata sexy, provoaca-l cate un pic, vezi cata rabdare are cu tine. Rabdarea e cheia in aceste moment. Relaxeaza-te, iubeste-l cu intreg corpul pe el si pe tine. Iar cand incepi totul nu avea asteptari sa fie ca in filme. Elibereaza-ti mintea de orice ganduri negative "ca nu va fi asa cum iti imaginezi". Daca simti ca nu esti destul de lubrifiata, continua cu preludiul. Vei simti momentul cand il vei dori cu adevarat si totul vine de la sine. Durerea dispare cu excitarea. Pana acum sper ca ati avut nopti de mangaiere si saruturi, sex oral. daca le-ai avut atunci iti cunosti corpul. Stii cand poate si ce vrea. Daca ai intrebari cauta-ma se iti mai povestesc.

| SetYourselfFree a răspuns:

Prima data m-am îngrijorat și eu ca va durea rău dar nu a fost asa dureros pe cât m-am așteptat.Binenteles a fost ceva durere și a curs sange dar e normal.Nu am simțit plăcere și nici nu eram asa excitata.

| MugiPericol a răspuns:

Doare foarte tare dar asta e trebuie

| Medeea125 a răspuns:

Bună! In primul rand ar trebui sa te simti relaxată! Daca nu te simti confortabil, esti crispata si nu te exciti exista posibilitatea de a nu te lubrifia, de aici si majoritatea "traumelor" de durere de la primul act sexual. Totul o sa decurga normal si firesc atata timp cat partenerul tau stie ce inseamna PRELUDIU si nu numai! SA STIE CE IMPORTANȚĂ ARE. Mult succes!