| antoniaidk a întrebat:

Buna! Am 20 de ani si locuiesc cu parintii mei.
Tatal meu e un narcisist caruia niciodata nu i-a pasat cu adevarat de mine, ii pasa doar de imaginea pe care trebuie eu sa o afisez pentru el, mama mea niciodata nu mi-a facut ceva gen mama-fiica.niciodata nu mi-a facut parul, niciodata nu mi-a cusut un nasture la bluza, mereu le facea tata care voia sa faca pe tatal salvator. Am ajuns la 20 de ani si am realizat ca oamenii astia sunt obligati sa ma creasc, nu au facut o de placere
Mama mea nu face niciodata curatenie in casa, mereu eu trrbuie sa observ ca e mizerie si sa fac curatenie. Mananc acasa o data pe saptamana maxim deoarece nu gateste deloc.chiar daca pot sa imi gatesc singura mi-as dori sa imi prepare ceva de mancare ca si cum as fi copilul ei. Chiar daca sunt adult, copiii de varsta mea sunt intretinuti complet de parinti, eu sunt angajata la un salon si e prima mea luna. Incerc sa fac tlt posibilul sa ma promovez cat mai mult si sa muncesc si sa fac si facultatea pe deasupra
Chiar daca nu merg la facultate am trrcut primul semestru si ma descurc sa iau examenele fara sa merg sau sa invat macar. Ma face grasa, ma jigneste si ma injura cand sunt trista si am nevoie de odihna. chiar daca ea nu stie ca mananc pentru ca in sfarsit ma simt bine, sunt fericita in general si ma simt bine in pielea mea
Mereu imi reproseaza daca ma mai ajuta cu bani, desi foarte rar, nu tin minte cand am. Primit bani de la ei..chiar daca nu am programari in fiecare zi sunt la inceput si incerc sa fac tot ce pot. daca o zi nu merg la lucru incep sa ma certe si sa imi reproseze lucruri, chiar daca nu am clienta in ziua respectiva trebuie sa plec de acasa ca sa nu ma mai certe
Poate ar trebui sa-mi iau viata in maini dar am crezut ca as putea sa ma inteleg cu ei si sa mai stau cu ei ca sa nu trebuiasca sa platesc chirie… ce parere aveti?sad ce sa fac?

8 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Dar macar ai iubit și o cariera foarte buna, e un job de viitor, la primul salar te muti de acolo

| Violleta2022 a răspuns:

Cred ca-i vremea sa incetezi cu comentariile si plangerile despre parintii tai, ca ai 20 de ani si nimeni pe pamantul asta nu te obliga sa stai in casa parintilor si sa le suporti regulile si obiceiurile.

Ia-ti valiza si pleaca in lume!
Fa-ti viata asa cum ti-o doresti si inceteaza sa te mai plangi de altii, fiindca la 20 de ani ar trebui sa fii capabila sa te intretii singura si sa faci numai ce-ti place, cum iti place si cu cine iti place tie.

| mihai69 a răspuns:

Roiu'!

| dullcat a răspuns:

Buna.O fi tatal tau exemplul tipic de parinte care doreste sa atinga reusita prin intermediul copilului? Adica, el nu a avut prea mare succes la vremea sa, iar acum cauta sa se revanseze prin tine, astfel incat sa fie mandru si sa se poata lauda cu tine altora.Nu e deloc ok, dar incearca si tu sa-l intelegi macar putin, la fel si mama ta.Un copil care n-a primit afectiune in copilarie de la proprii parinti risca enorm sa ajunga la randul sau un parinte care nu ofera deloc afectiune.

E foarte trist ce citesc aici, dar cauta sa iti aduni energia astfel incat sa reusesti ce ti-ai propus, lasa-i pe ai tai in pace, nu ti-o mai cheltui cu ei fiindca nu merita, nu poti sa-i schimbi dupa o anumita varsta incolo, insa poti sa impui limite. Oricum, prin vorbele lor ei spun mai multe despre propria persoana decat despre tine, sa stii.Ce ai pe interior fix aia transmiti si pe exterior celor dragi, din pacate, chiar fara sa iti dai seama cat rau cauzeaza.Iti sugerez sa iti iei cartile si ce mai ai nevoie pentru invatat pentru facultate si sa mergi la biblioteca in zilele in care nu ai cliente la salon.Cand ajungi la facultate in alt oras vei scapa de parinti, vei avea optiunea de a sta la camin si te vei descurca de minune daca tu stii sa faci singura tot ce este necesar prin casa.Asadar tot raul e inspre bine.Mult succes!

| Lupică27 a răspuns:

Ce sa faci? sa fugi de acolo, eu nu stiu ce a vazu taicatu la maica-ta cand s-a insurat.
E scumpa o chirie pentru buzunarul tau iti recomand sa gasesti un fraier cu care sa stai sau o prietena.

| Miruna333 a răspuns:

Vorbesti mai mult urat despre mama decat despre tata. De ce ar fi trebuit sa faca ea mancare sau curatenie? Tata ce facea? E nedrept sa judecam dupa,, atributiile de gen''. Mama sa coasa, curat, mancare, si tata? Este super gresit ca niciunul dintre ei nu facea curat si trebuia sa faci tu.
La partea cu mancarea, daca ea nu isi gateste pentru ea, nu ar trebui sa ai pretentia sa iti gateasca tie. Daca si-ar fi facut ea pentru o singura persoana si tie nu ti-ar fi dat, as fi inteles, dar asa. Da, unii parinti sunt cocolositi de parinti si li se gateste pana se casatoresc, dar nu peste tot e asa. Macat de s-ar comporta exemplar dar sa nu iti gateasca.
Foarte urat ca te jigneste si se ia de tine. Ambii sunt persoane toxice. Dupa o anumita varsta, nu este sanatos sa locuiesti cu parintii. Cel mai bine ar fi sa parasesti cuibul pentru a evolua. De inteles clar ca nu o vei face cu ei, oricat de mult ai incerca, asa sunt unele persoane, super dificile. Cum s-a spus si in celelalte comentarii, de schimbat nu poti, dar nu ii mai lasa sa iti vorbeasca urat.

| Rux04 a răspuns:

Bună, te sfătuiesc să-ți iei viața în propriile mâini dacă vei avea contract pe perioadă nedeterminată la coafor. Ei nu se vor schimba niciodată.

| anonimulll12345 a răspuns:

Muta-te in chirie, eu asa am facut