| anonim_4396 a întrebat:

Am avut contact sexual neprotejat cu prietena mea in a 4 a zi inainte de ciclu. Poate ramane insarcinata? Nu am terminat in ea si comtactul nu a durat mult + ca are menstruatie regulata... pe 30 trebuie sa i vina si a spus ca perioada fertila a avut o deja si ca este in perioada nefertila acum.
acum 5 luni a luat o pastila escapelle pentru a evita o sarcina. O poate face si acum sau este riscant pentru ciclul ei regulat? Vreau raspunsuri cat se poate de concrete. Funda

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Orice fata/femeie dar nu numai ea ci si baiatul/barbatul care si-au inceput viata sexuala, ar trebui sa cunoasca precis mecanismul de formare/producerea a unei sarcini. De asemenea ar trebui sa stii neaparat ca pentru a se forma o sarcina, in mod OBLIGATORIU trebuie sa fie intrunite minim 2 conditii, cu precizarea ca acest lucru trebuie sa se petreaca in acelasi timp, sa se produca simultan/concomitent si anume : 1-) In primul rand CONDITIA PRINCIPALA este aceea ca fata/femeia trebuie sa fie obligatoriu in PERIOADA FERTILA a ciclului menstrual, (cele 4-5 zile dinaintea zilei de ovulatie), sau sa existe deja un OVUL VIABIL in uterul ei care sa poata fi fecundat de catre un spermatozoid. 2-) Printro modalitate indiferent care ar fi aceasta, SPERMA trebuie sa patrunda, ajunga, obligatoriu IN VAGIN (indiferent de cantitate), deoarece doar in acest mod spermatozoizi existenti in sperma vor putea trece din vagin in uter si de acolo in trompele uterine pentru a fecunda ovulul in cazul in care aceasta deja exista in acel moment. Totodata este demonstrat atat stiintific cat si medical ca in ultimele 9-10 zile ale ciclului menstrual, NU poate exista un OVUL VIABIL in uter fiindca acesta in cazul in care nu este fecundat in ziua producerii sale intra intr-un proces de degenerare si in urmatoarele 3-4 zile se dezintegreaza si efectiv dispare din organismul femeii. Din acest motiv chiar daca sperma ajunge in vagin dupa momentul dezintegrarii ovulului, adica daca sexul are loc in perioada ultimelor 9-10 zile ale ciclului menstrual, in aceste zile de dinaintea menstruatiei este IMPOSIBIL sa se formeze o sarcina. In afara faptului ca folosirea pastilei de a 2-a zi ar fi complet INUTILA si ar reprezenta si o crasa IRESPONSABILITATE dn partea voastra. Multa sanatate!

| marianmich a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Multumesc pentru sfaturi. Am citit foarte multe pe net si unii oameni sustin ca e foarte greu sa ramai insarcinata in acea perioada doar ca nu e imposibil. de aceea ne am speriat putin. Adica exista un risc destul de mic dar totusi exista. Si sunt cazuri cu femei care au reusit sa ramana insarcinate in acea perioada. De aici si ideea cu pastila de a doua zi.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru marianmich):

In cazul in care ciclul menstrual este REGULAT, deci se poate stabili cu certitudine momentul ovulatiei si pe baza acesteia PERIOADA FERTILA a ciclului menstrual, atunci in mod absolut sigur, garantat 100% dupa trecerea a 3-4 zile de la data ovulatiei, formarea unei sarcini devine IMPOSIBILA. Este determinat stiintific si medical ca OVULUL este VIABIL maxim 24 de ore din momentul producerii si de asemenea ca in cadrul unui ciclu menstrual OVULATIA se produce DOAR o singura data. In consecinta fiindca ultimele 9-10 zile ale ciclului menstrual sunt 100% nefertile rezulta ca niciodata o femeie cu ciclul regulat nu poate sa ramana insarcinta in aceasta perioada. Informatia se bazeaza pe cercetari stiintifice si medicale si nu pe ceea ce zice unul sau altul pe anumite site-uri pe net sau aiurea.

| marianmich a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Multumesc din suflet pentru toate informatiile acordate. Numai bine

5 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Daca actul sexual a fost cu 5 zile inainte de ciclul menstrual, nu sunt sanse sa ramana gravida.

| kavasaki99 a răspuns:

Imposibil daca nu ai ejaculat in ea