| anonim_4396 a întrebat:

Am avut contact sexual protejat cu prietenul meu acum o saptamana. Am avut grija si totul a fost bine, nu s-a spart. Ieri, trebuia sa imi vina menstruatia si sunt in a 2a zi si inca nu a venit. Totusi mi-au iesit cosuri ca de obicei si am simtit mici dureri de burta cu o zi inainte si ieri. Ar putea fi alte motive care cauzeaza intarzierea sau credeti ca as putea ramane insarcinata, Doamne fereste? App, am consumat mult alcool perioada asta si am citit undeva ca ar putea influneta menstruatia dar nu stiu sigur. Totusi mi-e frica. Va rog ajutati-ma cu un raspuns!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In primul rand faptul ca a fost folosit prezervativul si acesta a ramas fix pe penis pe intregul timp de coit si intreg/intact la terminarea sexului, elimina cel putin teoretic orice posibilitate de a ajunge sperma in vagin. De asemenea din cele precizate de tine, reiese ca sexul a fost intretinut cu circa o saptamana (circa 7 zile) inainte de ziua/data la care urma sa inceapa menstruatia, adica in perioada ultimelor 9-10 zile ale ciclului menstrual, care sunt 100% NEFERTILE. Este cunoscut faptul ca in aceste ultime 9-10 zile ale oricarui ciclu menstrual, indiferent de tipul sau, ori de lungimea sa, este 100% IMPOSIBIL sa poata sa existe un OVUL VIABIL in uter, astfel ca si formarea unei sarcini devine la fel complet IMPOSIBILA, chiar si in situatia in care sexul este neprotejat si sperma este ejaculata IN VAGIN in mod intentionat sau doar involuntar/''din greseala''. Intarzierea pornirii/inceperii menstruatiei se datoreaza in mod sigur faptului ca s-au produs unele mici dereglari ale activitatii hormonale care sunt destul de frecvente si chiar inerente la varsta adolescentei. Durerile din abdomen precum si aparitia cosurilor, reprezinta modificari care conform spuselor tale, fac parte din asa numitele simptome premenstruale care in cazul tau semnaleaza in mod sigur ca in zilele imediat urmatoare va incepe menstruatia. Multa sanatate!

| Cata0819 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Doamne ajuta! Multumesc din suflet pentru raspuns!

6 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Dacă actul sexual a fost protejat, nu poți fi gravidă.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dacă ai făcut sex protejat nu ai motive de panică

| Cata0819 a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa ar trebui.Dar stiu persoane care si cu protectie au ramas...

| BryBard a răspuns:

Depinde daca ai folosit prezervativ din ala la 2 lei sau de firma (Durex)

| Cata0819 a răspuns (pentru BryBard):

Durex extra save