| XNX21 a întrebat:

Buna, am avut cu iubita mea contact sexual, cu 5 zile dupa ciclu.
Ciclul este neregulat, si are lungimea de 30 de zile intre ele.
Credeti ca poate rămâne însărcinată?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca sexul a fost la 5 zile, njumarand din prima zi cand i-a inceput ciclul, atunci nu sunt sanse de sarcina.
Dar daca sexul a avut loc la 5 zile dupa ce s-a terminat ciclul, posibil sa fie deja in perioada fertila si sa fii ramas gravida.

| corbulalbrosu a răspuns:

Faci confuzie intre 2 termeni care reprezinta 2 lucruri complet diferite si anume intre MENSTRUATIE si CICLU MENSTRUAL. Ciclul NU poate fi NEREGULAT daca asa cum afirmi tu,, ...si are lungimea de 30 de zile intre ele.,, fiindca in acest caz ciclul este REGULAT. Iar faptul ca MENSTRUATIA nu are mereu acelasi numar de zile de sangerare, NU are absolut nicio relevanta sau importanta in procesul de procreere. Pentru informarea ta dar si a altora trebuie facuta distinctia dintre CICLU MENSTRUAL si MENSTRUATIE adica perioada de sangerare.
CICLUL si MENSTRUATIA. Consider ca este util si indicat sa fie clarificata care este de fapt diferenta dintre termenii "Ciclu menstrual" (sau "ciclu") si "Sangerare menstruala" (sau "mentruatie"). De foarte multe ori exista riscul unor confuzii in discutii, si din acest motov trebuie sa fie facuta diferenta intre aceste doua notiuni/doi termeni
..."Ciclu menstrual" (sau, pe scurt, "ciclu") reprezinta desfasurarea tuturor evenimentelor, aflate sub comanda hormonala intr-o anumita perioada de timp si anume in perioada intre 2 sangerari menstruale.
"Sangerare menstruala" (sau, pe scurt, "menstruatie") reprezinta zilele de scurgere a sangelui menstrual in mod ciclic-repetat periodic si reprezinta de fapt eliminarea endometrului din uter din timpul unui ciclu menstrual.
In consecinta este gresit si cu totul impropriu sa fie folosit termenul de "ciclu" pentru a se defini doar eliminarea sangelui adica sa se faca referire strict la "sangerarea menstruala" fiindca aceasta reprezinta doar o faza/o parte. doar unul dintre cele cateva evenimente care au loc in timpul unui ciclu menstrual complet.
Exprimarea spusa sub forma cand ''Zambilica'' CICLU" este gresita, deoarece exprimarea corect este "cand 'Zambilica' are MENSTRUATIE".
Fiindca in cele mai multe cazuri, procesul de menstruatie se desfasoara pe o perioada de circa 3-5 zile, insa nimeni nu poate sti cate zile tine menstruatia prietenei tale, astfel ca din acest motiv se poate presupune ca ultima zi a menstruatiei de regula poate fi de fapt cea de-a 4-a, a 5-a, sau a 6-a zi a ciclului menstrual plus cele 5 zile dupa menstruatie, reiese ca sexul a avut loc in a 9, a 10 sau a 11 a zi a CICLULUI. Atat pentru informarea ta cat si a celorlalti tineri, trebuie sa stiti/sa intelegeti ca ciclul menstrual incepe odata cu prima zi de menstruatie. Avand in vedere ca ciclul menstruale are lungimea de 30 de zile, reiese ca zilele PERIOADEI FERTILE incep in acest caz din cea de a 11-a zi a ciclului menstrual numarat fata de prima zi a menstruatiei. Astfel ca pe baza acestui rationament, se poate aprecia ca datorita faptului ca actul sexual a fost intretinut probabil in prima zi a perioadei fertile, exista o probabilitate mica de circa 8% pana la 10% de a se putea forma o sarcina in cazul in care a ajuns sperma in vagin. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Da.

| SkyPilot a răspuns:

Putin probabil sa ramana. Dar daca are un ciclu de 22 zile (zici ca e neregulat) ar fi ceva sanse.