| Aandreeaa9090 a întrebat:

Buna, am avut mai multe contacte sexuale alaturi de iubitul meu pe 16, 22 si 23 mai. Am folosit prezervativ si nu s-a rupt deloc. Mie trebuia sa-mi vina ciclul la sfarsitul lunii sau pe la inceput. Am crampe si nu mi-a venit nici pana pe 30 mai ciclu, este normal sa intarzaie? Va rog ajutati-ma

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca ciclul tau menstrual NU este de tip regulat, din acest motiv NU poate fi stabilita o data precisa la care sa porneasca urmatoarea sangerare menstruala. Fiindca in privinta lungimii ciclului ca numar de zile de regula se produce o abatere in +/- de cateva zile si in acest caz se poate aprecia ca este vorba de o asemenea simpla dereglare de natura hormonala. Fiindca ti-au aparut crampele uterine, in astfel de cazuri in mod absolut sigur sangerarea menstruala porneste de regula in decurs de 24-48 de ore. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Asteapta, poate iti vine. Nu este timpul trecut.

| Dana1999 a răspuns:

Păi nu ti vine la o anumita data. Iti vine cand elimini ovulul si asta nu poti stii sigur cand.

| ItIsAlright a răspuns:

Ai spus ca trebuia sa vina pe la sfarsit sau inceput. Sau inceput. Deci unde e panica? E abia intai. Da, e normal, cred ca te-ai stresat un pic, iar daca ai crampe, e pentru ca e simptom premestrual.