| Helpme99 a întrebat:

Am 16 ani si luna aceasta mi-am inceput viata sexuala cu iubitul. Am avut mai multe contacte sexuale(toate protejate).El a ejaculat in prezervativ de fiecare data si l-a verificat sa vada daca e rupt, desi nu s-a rupt niciodata.

Am un ciclu neregulat desi in ultimele doua luni menstruatia mi-a venit pe data de 9. Au fost dati in care nu mi-a venit 3-4 saptamani.

Ciclul "intarzie" deja de 9 zile. Am motive sa fiu ingrijorata?

Nu am simptome de genul ( greata, ameteli, oboseala) ci doar ma doare burta de 4-5 zile de cand trebuia sa-mi vina.

Răspuns Câştigător
| HazelEyes77 a răspuns:

Nu vad cum ai fi putut ramane gravida daca ai facut sex protejat si nu s au intamplat incidente nedorite gen ruperea sau alunecarea prezervativului. Poate fi o intarziere de cauza hormonala sau din cauza stresului de exemplu. Multa sanatate

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

NU ar trebui sa fii deloc ingrijorata din moment ce ai ciclul menstrual chiar foarte dereglat. Doar in acelcaz ciclul se poate prelungi atat demult.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Este oke. In unele situatii ciclul a intarziat si aproape 2 saptamani. Atat timp cat a folosit prezervativul (corect), nu ar trebui sa fie motiv de ingrijorare. Poate si pe viitor o sa se mai intample. Dureaza o vreme pana cand se "stabilizeaza" treaba asta.

| Alexandru250201 a răspuns:

Ai o dereglare hormonala

| Darky142 a răspuns:

Salut, Nu trebuie sa fii îngrijorată menstruație întârzie din mai multe motive, poate esti stresata sau ceva probleme de sănătate, că sa fii sigură poți cumpăra un test de sarcină de la farmacie.
Toate cele bune.