| myriam123456 a întrebat:

Am avut sex neprotejat dar prietenul meu nu a ejaculat inauntru. Dupa o saptamana de intirziere a menstruatiei am facut 2 teste si ambele sunt negative. Nu am nici un simptom de sarcina. Acum a inceput sa ma doara burta si am scurgeri maronii. E posibil sa fiu insarcinata sau e alta cauza?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Menstruatia poate sa intarzie doar in cazul in care ciclul menstrual este REGULAT si exista un reper, adica o data fixa/precisa fata de care se poate raporta data urmatoarei menstruatii. Doar in aceasta situatie se poate afirma ca intarzie menstruatia si sa apara si intrebarea ca oare din ce motiv se intampla acest lucru. De obicei la varsta adolescentei din cauza schimbarilor intervenite in organism pot sa apara si mici dereglari de natura hormonala si din acest motiv sa apara astfel de modificari privind momentul aparitiei, producerii menstruatiei in avans sau cu intarziere de cateva zile. Insa se poate ca ciclul menstrual sa fie NEREGULAT si in aceasta situatie data producerii menstruatiei sa nu poata fi nici macar intuita/prevazuta. Ciclul menstrual neregulat are cauze hormonale si se datoreaza functionarii incorecte a glandelor endocrine. Menstruatia ta nu se porneste din cauza ca probabil esti intro astfel de situatie in care glandele endocrine din cauza functionarii incorecte/defectuoase nu produc cantitatile exacte de hormoni feminini si exact in momentul potrivit, ceea ce dezechilibreaza raportul optim dintre cei doi hormoni feminini (estrogen si progesteron) si acest motiv determina dereglarea ciclului menstrual si aparitia unui astfel de ciclu menstrual neregulat. In cadrul unui astfel de ciclu, imprevizibilitatea este factorul predominant deoarece numarul de zile al fiecarui ciclu menstrual chiar si consecutiv, poate sa difere chiar foarte mult fata de cel anterior. In cazul ciclurilor menstruale neregulat este considerat ca fiind perfect normal si cel de 21 de zile (cel mai scurt), dar si cel de 35-42 de zile sau unul si mai lung cu un numar de zile imposibil de preconizat. In situatia in care functionarea glandelor endocrine si a foliculilor ovarieni este prea dereglata poate apare si situatia ca menstruatia sa nu se produce nici dupa 3 luni. Doar intro astfel de situatie se poate considera ca dereglarea hormonala este mult prea severa si consultatia ginecologica devine obligatorie. In cazul in care ti-au aparut simptomele premenstruale si acele scurgeri maronii, probabil ca se va porni cat de curand menstruatia. Multa sanatate.

1 răspuns:
| Faranume1111 a răspuns:

Nu esti insarcinata, de fapt dupa cate zile ti-ai facut testul? pe test se vede dupa 7-10 zile daca esti, iar scurgeriile maronii sunt pentru ca ultima menstruatie nu a fost eliminata toata, mie de obicei cand imi apar scurgeriile maronii imi apare menstruatia la cateva zile.