| Ruth_3500 a întrebat:

Am avut un contact sexual neprotejat ( fara ejaculare ) pe 5 octombrie. Menstruatia trebuia sa imi vina pe 10 octombrie. totusi mi-a intarziat 7 zile, am facut un test de sarcina si e negativ. ma poate ajuta cineva cu o parere?

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Repeta testul de sarcina luni dimineata din prima urina de dimineata si apoi, in functie de rezultat, luni sau cel tarziu marti, mergi al ginecologul tau. Intarzierea este deja foarte ingrijoratoare, mai ales daca al doilea test iese negativ (adica o intarziere atat de mare in absenta unei sarcini)

| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care este corecta presupunerea mea ca ciclul tau menstrual este unul regulat, (deoarece doar in acest caz poti stii cu destula precizie data la care ar trebui sa inceapa menstruatia), atunci ar trebui sa stii ca in ultima saptamana a ciclului menstrual probabilitatea de a se forma o sarcina este considerata ca fiind accidentala chiar si in cazul in care partenerul ejaculeaza intentionat in vagin. Deoarece sexul s-a terminat fara ejaculare aparitia/formarea si instalarea unei sarcini devine si mai putin probabila/posibila. In concluzie doar in cazul unui ciclu regulat se poate spune/afirma ca intarzie menstruatia, iar acest lucru s-ar putea datora unei dereglari hormonale sau unei sarcini ipotetice. Deoarece au trecut cele minim 7 zile de probabila intarziere rezultatul testul de sarcina efectuat poate fi considerat ca fiind corect/valid. In cazul in care in continuare menstruatia nu apare, dupa 3-4 zile se face un al 2-lea test pentru confirmarea primului rezultat. Daca intarzierea este una sigura (adica nu este vorba de un ciclu neregulat in care nu se poate vorbi de intarziere), si va depasi 10 zile atunci o consultatie ginecologica ar fi/devine obligatorie. Probabilitatea unei sarcini in acest caz poate fi considerata ca fiind extrem de mica. Multa sanatate.

| Emilian65 a răspuns:

Testul de sarcina l-ai facut prea devreme. Acesta trebuie facut la 3 saptamani de la ultimul act sexual. Deci, repeta-l la 21 zile de la ultimul act sexual.