| godzila007 a întrebat:

Sunt fata si am 18 ani, iar in urma cu o saptamana am facut sex neprotejat cu iubitul meu si acum 4 zile trebuia sa imi vina menstruatia dar a intarziat si nici acum nu mi-a venit. Am facut un test de sarcina si a iesit negativ, stie cineva din ce alta cauza imi poate intarzia?

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca ciclul tau menstrual este unul de tip REGULAT in care momentul de incepere a urmatoarei menstruatii se poate stabili in mod cert/sigur si intotdeauna precis, atunci nu trebuie fii ingrijorata si nici sa-ti faci probleme fiindca este stabilit stiintific si medical ca in urma unui sex intretinut in ultimele 8-9 zile ale ciclului, adica zilele situate inainte de menstruatie, formarea unei sarcini este IMPOSIBILA chiar daca sperma a fost ejaculata in vagin. Este posibil si/sau cel mai probabil ca intarzierea se datoreaza faptului ca s-a produs o dereglare hormonala minora. Doar in cazul in care ciclul tau menstrual ar fi unul foarte NEREGULAT ar putea exista o foarte mica posibilitate de a se forma o sarcina si acest lucru sa se produca din cauza unei dereglari hormonale foarte intense care sa fi intarziat producerea ovulatiei cu circa 10-12 zile. Testul de sarcina trebuie repetat dupa 3-5 zile pentru a se verifica primul rezultat. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Din calcule, reiese ca ai facut sex neprotejat cu iubitul tau cu 3 zile inainte de a-ti veni menstruatia. In aceasta situatie nu este posibila o sarcina. Testul de sarcina pe care l-ai facut, l-ai facut degeaba. El se face la circa 21 zile de la ultimul act sexual.

| 4StarLight a răspuns:

Poate este doar o dereglare!

| Persoanata416 a răspuns:

Heei, poate ai racit jos.