| Ionelaiony12334 a întrebat:

Bună, am chisturi ovariene am o relație de 5 ani și nu am rămas însărcinată, am fost la 3 doctori am luat tratament și din cauza chisturilor nu pot rămâne însărcinată, ma puteți ajuta cu un sfat cum pot scapa de ele? Trec apoi reapar.

3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Operatie, fara operatie nu poti scapa de chisturi. Si după oeratie pot reaparea chisturile deoarece este genetic.

| Violleta2022 a răspuns:

Schimba dieta, fiindca numai ceea ce mananci iti produce chisturile.
Spune adio la tot ce-i: prajit, gras, afumat, semipreparat, la salamuri, carnati, fast food, la chipsuri. Ani multi de mancare nesantaosa au dus la formarea acestor chisturi si acum ai nevoie de o dieta drastica ca sa poti reversa si elimina chsiturile, devenind o femeie sanatoasa din nou, apta sa aiba copii.

Mananca o dieta bogata in vitamine si minerale, zilnic servind cel putin 5 legume diverse, supe, ciorbe cu mulet zarzavaturi, carnea sa fripta sau fiarta, salate de cruditati si fructe proaspete.

Hormonii care ti-au produs aceste chisturi se vor micsora incet incet, si in 6-12 luni vei observa o schimbare in corpul tau, revenind la normal, cu sanse mari sa poti ramane gravida.
Sanatate multa si copii frumosi!

| dullcat a răspuns:

Buna.Aceste informaii trebuie sa le afli tot de la un medic.Singurele solutii sunt tratamentul medical sau interventia chirurgicala.Totusi, nu toate chisturile care apar iti afecteaza negativ sanatatea.In cazul tau au fost gasite cateva care nu sunt benigne sau?