| ElenaaRalucaa a întrebat:

Am facut sex protejat acum 24 ore cu prietenul meu si s-a rupt prezervativul intr-o parte. Tin sa mentionez ca eram in perioada nefertila, ciclul nu e prea regulat, azi trebuia sa-mi vina iar el nu a ejaculat in mine. As vrea sa iau pastila de a 2 a zi cat inca nu e tarziu... ce sa fac? Sunt sanse sa raman insarcinata?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca urmeaza sa inceapa menstruatia atunci NU ESTI in asa numita PERIOADA FERTILA deoarece acea perioada s-a terminat in urma cu 13-14 zile. Zilele de dinaintea menstruatiei sunt 100% NEFERTILE. Numai in cazul in care ciclul tau menstrual este foarte neregulat si numai daca de obicei/frecvent exista o diferenta mai mare de 10-12 zile intre data calculata de incepere si data efectiva la care se porneste menstruatia s-ar putea pune problema de a se folosi pastila de a 2-a zi. Deci NUMAI in aceasta situatie! Prin cercetari stiintifice si medicale s-a determinat ca in ultimele 9-10 zile ale ciclului menstrual formarea unei sarcini este IMPOSIBILA chiar daca barbatul ejaculeaza sperma in vagin in mod accidental sau intentionat, fiindca in aceste ultime 9-10 zile de dinaintea menstruatiei, NU poate exista un OVUL VIABIL care sa poata fi fecundat. Este exact situatia in care te gasesti si tu in acest moment. De asemenea fiindca sperma NU a fost ejaculata pana in momentul producerii "accidentului" intareste si mai mult convingerea ca NU se poate naste o sarcina astfel ca intr-o asemenea situatie folosirea pastilei de a 2-a zi ar fi INUTILA deci lipsita de sens. Teoretic probabilitatea de sarcina in acest caz se poate considera ca fiind aproape imposibila. Multa sanatate!