| Gabriela2666 a întrebat:

Buna… am fost impreuna cu fostul meu prieten 2 ani si 2 luni aproape. Insa ne-am certat de multe ori din cauza unui prieten de-al lui… baiatul ala i-a bagat foarte multe chestii in cap, el a devenit extrem de gelos… noi eram prieteni foarte buni inainte toti 3… si a inceput sa-i bata apropouri ca si cum eu si el am avea ceva. De foarte multe ori ma suna pe mine in loc sa-l sune pe el sa iesim… si fostul meu prieten a inceput sa fie gelos si pe el si ne-am despartit… in momentul de fata sunt blocata peste tot… el crede ca l-am inselat. Sincer il iubesc si nu as vrea sa ne despartim din cauza influentelor altora… nu stiu cum sa-l fac sa aiba din nou incredere in mine… si bineinteles ca nici nu stiu daca vom mai fi impreuna… ce as putea face?

11 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Daca el il crede pe prietenul lui, nu ai ce sa faci. E clar ca nu da doi bani pe tine daca nu are incredere. Nu merita sa te impaci cu un asemenea om. Gelos acum, cand sunteti niste copii si peste 2-3 ani vine si iti da si o palma din gelozie. Cum sa stai cu o asemenea persoana? Nu te respecta si nu are incredere in tine. Ce sens are sa lupti pentru asa ceva?

| Verginic?Vac?Gras? a răspuns:

Stimata domnisoara e momentul sa iti cauti pe altul, daca baiatul a renuntat asa usor la tine e clar ca a gasit momentul oportun sa va despartiti si a profitat de situatie

| Violleta2022 a răspuns:

Mergi si vorbeste-i fata in fata! Spune-i adevarul si spune-i cum prietenul lui cel mai bun iti facea avansuri si te suna, fara ca el sa stie.
In fond nu mai ai ce pierde, dar ai sanse sa-l faci sa realizeze cat a gresit, acuzandu-te pe nedrept de inselaciune, cand de fapt a fost manipulat de un nemernic, care a pretins ca-i este prieten.

| mihai69 a răspuns:

Nimic. Degeaba iubești un bou...

| Emilian65 a răspuns:

Dacă el nu te mai vrea, lasă-l inpace și urmați-va fiecare drumul pe care îl doriți.

| Emma30555 a răspuns:

Băieții nu trebuie tratați prea prietenește, mereu vor ieși bârfe interpretări chiar și din partea lor, adică vor crede ca ii placi, ii poți trata asa doar dacă ești sigura ca sunt pe aceeași lungime de unda cu tine și dacă tu nu cauți atenție ci ești neutra. E posibil ca prietenul tău sa fi avut totuși motive de gelozie nu cred ca te a blocat doar fiindcă amicul vostru comun a băgat niște strambe, în cazul asta trebuia sa îl blocheze si pe el fiindcă și el era vinovat. Tu poți doar sa îl convingi ca ești doar sociabila și totul se interpretează răutăcios sau sa i lași în pace pe amândoi și data viitoare sa fii mai precauta. Poate nu e vina ta deloc poate te ai înconjurat de oameni mai încuiați și atunci mai bine asa. Dacă chiar îl iubești ai răbdare, timpul le va rezolva pe toate.

| Gabriela2666 explică (pentru Emma30555):

Nici ei nu mai vorbesc… nu stiu daca l a blocat sau nu dar stiu ca nu mai vorbesc

| Emma30555 a răspuns (pentru Gabriela2666):

Gelozia e boala grea, mie mi se pare ca nu ai cum sa trăiești cu un om gelos. Dar daca el a devenit gelos doar din cauza minciunilor atunci mai are o șansă, dar trebuie sa afle adevărul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hee!

Felul în care povestești nu e unul plauzibil

Să zicem că te cred

In cazul asta mergi mai departe că nu merită, ce relație e aia cu un partener care se lasă atât de ușor influențat?

Iar dacă amândoi sunteți la fel de neserioși și ieșiți cu unul și cu altul, va meritați reciproc

Succes!

| Gabriela2666 explică (pentru anonim_4396):

Nu ieseam niciunul cu nimeni… eu cu baiatul ala ma cunoasteam de mica… si cu iubitul meu eram prietena de mica. eram gen toti 3 … dupa noi ne am pus impreuna… nu cred ca ar fi trebuit sa opresc prietenia… plus ca l-am intrebat de ce i-a spus chestiile alea si a spus ca i le-a spus demult si ca glumeau intre ei.

| AndreeaWTS a răspuns:

Ce vrei să mai repari acum după ce ai greșit grav?
În clipa în care ai aflat că "acel băiat" îi bate apropouri că ar avea ceva cu tine, trebuia să provoci o discuție cu amândoi de față, în care trebuia să-l pui la punct la modul extrem pe "acel băiat".
Și să-i ceri iubitului tău să rupeți orice relație de prietenie cu el.
Eu asta aș fi făcut.