| ioanamaria5 a întrebat:

Am fost impreuna cu un baiat timp de 6 luni, nimeni nu a stiut de relatia nostra deoarece parintii nostri nu sunt de acord (au avut un conflict in urma cu ceva timp, si de atunci familiile noastre nu se mai inteleg deloc), dar in cele din urma parintii lui au aflat de relatia noastra si i-au spus ca ori ma alege pe mine, ori pe ei. Noi ne iubim foarte mult, am discutat impreuna cu el despre aceasta problema si am cazut, oarecum de acord ca ar fi bine sa ii punem punct. El inca sta cu ai lui, e in ultimul an de facultate, depinde de ei, alt fel spus. Ne-am "despartit" daca pot spune asa in urma cu o luna si de atunci ne-am mai vazut o singura data, cand l-am sunat si l-am rugat sa ne intalnim (imi era nespus de dor de el), atunci l-am intrebat daca facand rabat de la situatia cu parintii nostri, si-ar dori o relatie adevarat cu mine, si mi-a raspuns ca da, doar ca nu acum. Mai incolo, cand se mai "limpezesc apele". De atunci eu l-am mai sunat cam o data pe saptamana, la telefon e totul bine, stam si povestim cu orele (l-am intrebat ca il pot suna, chiar daca nu mai suntem impreuna si mi-a zis ca pot sa il caut oricand), doar ca el nu vrea sa se opuna parintilor lui. Nu stiu ce sa fac. Sa lupt in continuare pentru relatia asta? Sa continui ca tin legatura cu el? Va rog sa ma ajutati. Credeti ca merita sa astept pana cand va reusi sa traiasca pe picioarele lui (deoarece el asta isi doreste), sa isi cumpere casa lui, sa nu mai depinda de parinti? Il iubesc nespus de mult. Chiar nu stiu ce sa fac. Eu am 25 de ani si el 26. Ofer fundita si vot! Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Lukroxy96 a răspuns:

Buna! El te caută? Simti ca iti caută apropierea? Il suni numai tu sau si el? Stiu ca e greu cand părinții nu sunt de acord, uneori au dreptate alteori nu. In cazul vostru tin sa cred ca nu au dreptate. Ar trebui sa lase dusmania deoparte si sa-si dea seama ca intre voi poate fii ceva de viitor. Nu lupta doar tu pentru el! O relație nu poate merge înainte doar cu o "aripa", e nevoie de ambele pentru a putea merge înainte! Are 26 de ani, cat va mai sta dupa părinții lui?! Mama mea si Tatal meu au 25 de ani împreuna, bunicii mei nu sunt nici acum de acord cu mama, bunica mai ales a încercat pe cat posibil sa o denigreze in fata tatei, caută si acum orice moment sa o jigneasca! Sunt împreuna si acum, sunt oameni cu studii superioare, au 4 copii si afaceri prospere

| ioanamaria5 explică (pentru Lukroxy96):

Buna! Nu. Nu ma cauta. A spus ca este destul ca stiu ai lui, nu vrea sa afle si ai mei. Il iubesc... pur si simplu nu pot sa spun cat de mult. Si sa vreau sa nu il caut, tot as gasi pretexte...

| Lukroxy96 a răspuns (pentru ioanamaria5):

Iti spun parerea mea sincera. Nu poate sa-ti dea un mesaj sa vada ce faci? Ca ce? Sa nu afle parintii tai? Ioana, daca intr-adevar va iubiti relatia asta la un moment'dat va trebui dusa la un alt nivel! Nu? Ce veti face, o sa va ascundeti mereu? Tu sa-l suni iar el sa "te protejeze de parintii tai". Eu inteleg ca il iubesti. Are o varsta! Sa iasa de sub papucul lor, ce s-a intamplat pana la varsta asta? Fa-ti ordine in viata, ganduri, sentimente, vorbeste cu el daca vrei in timpul asta, dar usor usor departeaza-te cu inima de el. Daca te iubeste, nu te Va lasa sa pleci. Cand iubesti o persoana, astepti la coltul strazii ore sa o vezi pentru 5 minute!

| ioanamaria5 explică (pentru Lukroxy96):

Asta i-am spus si eu. Nu vom putea sa ne ascundem toata viata. Odata si odata tot va trebui sa luam viata in piept. Singurul lui raspuns este sa astept sa isi cumpere casa lui in "vreo 2 ani", sa nu mai depinda de ai lui si sa putem fi impreuna. Nu pot nici sa ii spun "pa", il iubesc si totusi tot ce m-a rugat este sa am rabdare, dar nici asa nu mai pot, sa il sun doar eu si sa vorbim de cateva ori pe luna. Plus ce garantie am eu ca nu isi va gasi pe altcineva in tot acest timp in care nu suntem impreuna. Si el spune ca se teme de acelasi lucru, sa se certe cu ei lui pentru mine, sa ma aleaga pe mine, si eu la final sa plec cu altul. Eu nu am sa fac niciodata asa ceva. Inca am coloana vertebrala, cuvant, dar daca el va fi cel care renunta? Chiar nu stiu cum sa reactionz... Multumesc din suflet pentru raspuns!

8 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Lupta pentru relatia asta si tine legatura cu el...ma mir ca la varsta voastra va mai comanda parintii

| neutrino a răspuns:

Este timpul sa faci discret, pasul inapoi, si tine minte ca intr-o relatie secreta, indiferent de motivatie, tu nu poti juca decat rolul de amanta, si o astfel de relatie nu are cum sa aiba un viitor frumos.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca te iubeste cu adevarat va lupta sa fie cu tine. La fel si tu lupta pentru a fi cu el daca il iubesti cu adevarat!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa nu ajungeti ca Romeo si Julieta..doamne fereste..succes!

| MiruD a răspuns:

Daca ti-a zis sa il astepti si ca te iubeste, asteapta-l. Avand in vedere ca depinde de parintii lui, trebuie sa il intelegi.
Cand va termina facultatea, va fi pe cont propriu. Si atunci veti putea sa va "impacati". El are nevoie doar de intelegere si sustinere din partea ta, momentan.
Ajuta-l! Sa treaca timpul mai repede.