| Adelinaandrea12 a întrebat:

Am mare nevoie de ajutor! Anticoncepționale se iau după ciclu? Știu că se ia în prima zi dar se ia și după? Vreau răspuns concret!

1 răspuns:
| corbulalbrosu a răspuns:

Folosirea pastilelor AC este recomandat sa se faca in primele 5 (cinci) zile ale ciclului menstrual, adica pe cat este posibil PRIMA pastila AC sa se foloseasca in PRIMA ZI de menstruatie iar daca nu se poate, in acel caz in perioada urmatoarelor 4 zile. NU se recomanda sa fie folosita pastila AC dupa a 5-a zi a ciclului fiindca exista riscul foarte mare ca sa NU mai asigure protectia contraceptiva si sa se formeze sarcina chiar si in cazul in care pastilele sunt administrate corect. In concluzie folosirea pastilelor AC se poate incepe doar in perioada primelor 5 (cinci) zile ale menstruatiei/ciclului menstrual, si pe cat este posibil incepand din PRIMA ZI DE MENSTRUATIE. Si NUMAI cu recomandarea unui medic ginecolog si indicarea pastilei potrivite de catre medicul respectiv. Multa sanatate!