| anonim_4396 a întrebat:

Buna,am mare nevoie de ajutor. Astazi, pe la ora 14:00-14:30 am avut contact sexual. Doar ca s-a rupt prezervativul si s-a rupt destul de urat. Cam dupa jumate de ora am fugit la farmacie si am cumparat pilula de a doua zi si am luat-o atunci pe loc. Mentionez ca sunt la al doilea contact sexual din viata mea si ca menstruatia mi s-a terminat acum vreo 3-4 zile. Dupa ce am luat pilula nu am avut stari de voma sau altceva, nici dureri de cap. Ca citisem ca daca dupa 2 ore de la administrare patesti asa, pastila nu isi va face efectul. Eu nu am patit asta. Si inca ceva : Am fost la baie si a curs un lichid alb imediat dupa ce am urinat. Dar a curs cam prea mult. Exista vreo posibilitate sa fi ramas insarcinata?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Te intreb cat se poate de serios din ce motiv nu ai fugit prima data la un cabinet ginecologic pentru a discuta cu medicul ginecolog? Sunt absolut convins ca ti-ar fi explicat ca in situatia ta aproape 100% garantat NU se putea forma o sarcina si in nici un caz NU este indicat sa se foloseasca acea pastila nenorocita. Acum este tardiva orice discutie insa ceea ce trebuie sa stii neaparat ca te-ai comportat absolut IRESPONSABIL si din acest motiv vei merita toate efectele adverse cate vor apare in urmatoarele luni. Pastila a fost folosita absolut INUTIL fiindca in nici un caz nu NU se putea forma o sarcina in conditiile prezentate in aceasta intrebare deci hormonii din pastila NU au asupra a ce sa actioneze. Posibilitatea de sarcina ar fi fost 0 (ZERO) atat fara cat si acum dupa folosirea ei fara nici un rost. Sanatate ca vei avea nevoie de asa ceva!

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nici nu cred ca erai in perioada fertila, asa ca, pasila de a doua zi ai luat-o degeaba!
Lichidul care ti s-a scurs este propria secretie vaginala!

| Emilian65 a răspuns:

Daca actul sexual a avut loc la 3-4 zile de la terminarea menstruatiei nu este posibila o sarcina. Deci, pastla de a doua zi ai luat-o degeaba.

| Bishopp a răspuns:

Nu exista nicio sansa sa fi ramas insarcinata! Cititi si invatati cum sa puneti un prezervativ! Mai mult ca sigur nu a fost folosit corect!

| bobbyG a răspuns:

Cu toate ca nu e pastila aia e una nesanatoasa(adica iti da hormonii peste cap, deci luna viitoare sunt sanse sa-ti intarzie) mai bine ca ai luat pastila de a doua zi, eu am ramas insarcinata chiar a doua zi dupa terminarea menstruatiei. Data viitoare aveti grija, pastila de a doua zi nu se ia mai mult de doua ori pe an

| NutellaFinettiHomeAlone a răspuns:

Practic nu exista. Ca sa fii sigura fa nu test de sarcina dupa doua saptamani. Informeaza-te inainte ca sa stii cum sa il folosesti corect.

| blueice47 a răspuns:

Daca ai facut anal si oral nu mai esti virgina...

| Mihai875447 a răspuns (pentru blueice47):

Ba da, pentru ca oralul e in gura si analul in cur ...nu are treaba cu vaginul