| anonim_4396 a întrebat:

am nevoie de sfatul tau asa ca te rog sa citesti cu atentie povestea pentru ca sfatul tau ma va ajuta sa iau decizia corecta.
Sunt clasa a douasprezecea, am optsprezece ani si de un an si sapte luni sunt impreuna cu un baiat de aceiasi varsta ca si mine. La inceputul relatiei am gresit amandoi pentru ca ne-am inselat si ne-am mintit, dar apoi ne-am inteles bine si am ramas impreuna. Insa acum o luna s-a intamplat sa iasa cu o tipa in oras lasandu-ma balta toata seara sa-l sun. Am precizat asta cu un motiv: in timp ce eu l-am iertat si nu vreau sa ma razbun, el se razbuna intentionat zicand " o meriti pentru ca si tu ai gresit", apoi eu sunt nevoita sa iert si sa uit pentru ca razbunarea intr-o relatie nu are sens pentru mine.
Si de fiecare data cand ne certam din nimicuri existentiale el are o singura replica :,,nu mai rezist, ne despartim". Acum fix o saptamana i-am explicat ca m-a deranjat faptul ca si-a stabilit o intalnire cu o amica fara ca mie sa-mi spuna, era un motiv normal - intr-o relatie mi se pare normal sa iesim in oras impreuna ca un cuplu, nu sa iasa el cu alta. Apoi a inceput sa tipe la mine,deci si atunci cand am dreptate tot el tipa la mine si apoi mi-a zis ca ne despartim ca nu poate sa suporte. Stiu ca orice obstacol va interveni in relatia noastra, oricat de mic, pana si o discutie minora in care ii spun ceea ce ma deranjeaza, el va sfarsi in acest fel: " ne despartim". Mi-a recunoscut ca foloseste replica fiindca stie ca asta ma doare si ma face sa plang.
De la un timp nu e atent cu mine, e foarte indiferent si eu fiind foarte iubitoare, am vazut ca nu primesc aceleasi sentimente si m-am racit, acum relatia mi se pare plictisitoare fiindca lui nu-i pasa,iar eu m-am saturat sa fiu singura dulce din relatia asta. I-am explicat problema si l-am rugat de curand sa se schimbe.
In relatia asta s-au intamplat si multe lucruri frumoase: inainte dadea orice sa-mi faca pe plac, imi facem multe cadouri frumoase, am plecat si la mare impreuna, iar eu faceam orice sa-i arat cat de mult conteaza pentru mine.

Acum cateva zile am cunoscut un tip care are aceleasi pasiuni ca si mine: ascultam aceiasi muzica, ne place sa citim mult, frecventam aceleasi baruri si concerte. Cand am iesit in oras s-a comportat foarte frumos, imi place ca e foarte destept si ma invata multe lucruri interesante, asta cu siguranta din cauza ca varsta isi arata diferenta: are treizeci si unu de ani, lucreaza intr-o firma unde se vede ca il platesc bine si locuieste cu mama sa.
Inca un lucru care ma deranjeaza la relatia actuala: mama lui nu ma place cu toate ca am incercat sa-i arat ca ii vreau fiului ei numai binele si ca nu-l influentez in rau, dar ea are mereu ceva cu mine si incearca sa se bage intre noi. Am incercat s-o ignor, dar oricat as incerca sa ma feresc de ea este mama lui si nu am cum. Eu stand in afara orasului am nevoie sa dorm la cineva in oras cand merg la un concert si dormeam la el ceea ce o deranja pe ea.
Mai rau e ca maine e un concert la care vreau sa merg unde vor fi oameni din aceleasi grupuri cu prietenul meu si cu tipul nou, deci trebuie sa iau o decizie.
Am momente cand sunt sigura ca vreau sa raman in relatia actuala pentru ca imi dau seama ca tipul nou e prea mare, dar am si momente in care vad cum iubitul meu tot cauta alte fete si simt tot timpul ca ma inseala si ma gandesc ca tipul trecand de varsta adolescentei poate va vrea sa tina o relatie serioasa cu mine, ceea ce nu cred ca va mai dura mult cu actualul: e adolescent si ii fug ochii dupa multe si e la varsta la care se vede pe el cum vrea sa fuga dupa orice fata ii vine in cale. Am incercat sa-i explic sa ne despartim daca vreau pe alta, dar zice ca n-are pe nimeni si ca nu vrea sa ne despartim.

Ce sfat imi dai? Multumesc ca ai avut rabdare sa citesti si fiecare raspuns va primi vot, iar cel mai bun va primi funda.

13 răspunsuri:
| Nextone a răspuns:

Bun,ma regasesc in povestea ta si am trecut printr-o situatie asemanatoare.Nu stiu daca sunt acum in masura sa dau sfaturi, deoarece daca citesti ultima mea intrebare o sa iti dai seama, dar o sa incerc.
In primul rand nu te lasa vrajita de tipii astia mai mari si eu am gandit ca tine, am crezut ca daca e mai mare a trecut de varsta adolescentei si vrea ceva serios.Chestia asta,am invatat ca nu tine de varsta, daca vrea o relatie srioasa sau nu, depinde pur si simplu de fiecare om in parte.
Eu am avut o relatie de aproape doi ani, nu il prea iubeam, dar aveam acelasi cerc de prieteni si ne simteam bine.A intervenit acea iubire vulgeratoare pentru baiatul acela de 31 de ani, fix aceeasi varsta cu cel despre care vorbesti tu si am renuntat la tot, prieteni, etc, iar acum ne-am despartit.Inca nu imi dau seama daca acesti timpi mai mari au scoala in ei sau pur si simplu chiar simt asta, simt ceva pentru tine.Actualul tau iubit, este la varsta la care ii fug ochii cum ziceai si tu, am avut o relatie de 3 ani in liceu, aveam aceeasi varsta, dar iti dai seama ca nu ar fi putut ca barbat sa stea langa mine de la 16 ani toata viata,dar ti-am zis asta depinde si de om,de firea lui.
Si alt sfat,nu inlocui o iubire cu alta iubire imediat,stiu e cel mai usor asa,asta am facut de cateva ori si nu e prea bine. Ofera-ti un timp de ragaz si astepata persoana potrivita.
Din punctul meu de vedere gandesti foarte bine,ai analizat situatia si nu stii ce sa alegi,mereu cand alegi gandeste-te ca poti sa dai si gresi si uneori nu mai poti repara nimic,atunci pune-ti intrebarea,pot sa trec peste daca decizia mea s-ar dovedi in timp, a fi gresita? Eu mi-am pus-o si raspunsul meu a fost da, nu conteaza, vreau sa traiesc asta, dar uite ca acum cand am dat gresi nu mai e la fel de usor.
Te sfatuiesc sa iei o pauza de la relatii si sa vezi cum iti este.Sa te gandesti bine.Parerea mea despre actuala relatie este ca sunteti amandoi niste copii care pornesc in viata si isi acumuleaza experienta relatiilor,iubirea, despartirea, esecul, succesul fac parte din viata, doar prin experinta putem ajunge la un nivel pe care il dorim si doar din greseli invatam.Acum tu stii cum esti mai fericita. Vrei o schimbare cu acel baiat nou care poate o sa te dezamageasca sau poate nu sau te complaci in situatia de acum cu actuala relatie cu orice risc? Asta e marea greseala a unora ca se complac in situatii doar de teama unei schimbari, unei schimbari care tine minte, poate fi una buna sau rea, nu ai de unde sa stii daca nu incerci.Multa bafta iti doresc!

| Aasdfghj a răspuns:

Nu stiu daca mai are rost sa stai in relatia asta. E clar ca nu-l prea mai interesezi si asteapta sa va despartiti. Incearca sa iei o pauza, sa vezi daca te va mai cauta, si daca o face, vorbeste atunci cu el ca altfel vad ca e imposibil sa purtati o discutie. In legatura cu tipul de 31 de ani...nu ti se pare ciudat ca pana la varsta asta nu are pe nimeni? E clar ceva ciudat la mijloc. Eu zic sa renunti la aceasta "prietenie". Poate ti se pare ca gandeste mai matur si ca el si-ar dori o relatie de lunga durata dar nu-i chiar asa.

| NinaSimone a răspuns:

Da-i un ultimatum. Daca iti spune sa va despartiti, spui OK si pleci. Dar ai grija cu cel de 31. Cred ca e un "jucator". Eu una sunt suspicioasa vizavi de toti tipii care au peste 29 si inca locuiesc cu parintii. Desigur, sunt si exceptii, dar vine o vreme cand trebuie sa stai pe picioarele tale.

| mihai69 a răspuns:

Trebuie să cauți un al treilea. Unul care să țină la tine și să nu te înșele (sau, mă rog, să n-o facă din răzbunare, că de călcat pe de lături se mai poate să greșească omu') și mai ales, să nu stea cu părinții, mai ales dacă are peste 25 de ani! Altfel, n-ai nicio șansă să ai o relație frumoasă.
Regeret,

| neutrino a răspuns:

Ai scris exagerat de mult. Felicit pe cei ce au avut rabdare sa citeasca tot. Recunosc, eu nu am avut nici rabdarea dar nici curiozitatea necesara. Poate revii cu un rezumat concret.

| FABULOSUL6000 a răspuns:

Nici unul.Primul e magar, celalalt sa fim seriosi, e mai batran.Treci la nr 3. O sa fie mai bine. Daca gasesti unul sa combine varsta primului, cu, comportamentul celuilalt, e perfect!

| Danysan a răspuns:

Daca stau sa ma gandesc bine suntem doar niste clipe in trecerea timpului dar ceea ce ne face diferiti de tot ce ne inconjoara e faptul ca noi "Oamenii"iubim si cand o facem cu toata inima este minunat. Marea noastra problema este ca suntem egoisti si vreme mereu mai mult.Nu stim sa apreciem ceea ce avem de cand cand e prea tarziu si cand nimic nu se mai poate face pentru a salva ceva din tot ce a fost.De regula avem tendinta sa regretam atunci cand trecem prin experiente care ne marcheaza si sa ne dam seama ce a reprezentat acea iubita sau iubit din trecut pentru noi.Sa iubesti e minunat dar iubirea are doua fete pe care cei care sunt neutrii nu le vad si nu le inteleg si judeca de la suprafata.Cand iubesti o fata sau un baiat ai tendinta sa ii oferi tot ce ai. Cand spun tot ma refer la tine dar si la situatia materiala pe care o detii pentru ca simti asta din interior si o faci cu o placere deosebita.Nu e nimic mai placut sa oferi din iubire si sa primesti la fel. Marea problema e ca in relatiile actuale unii ofera mai mult si altii mai putin.Sau poate ca ni se pare ca nu primim cat oferim.Si mai greu e cand o relatie se rupe pentru ca asa decide unu dintre parteneri fie el baiat sau fata.De regula fata sufera mai mult pentru ca se implica mai mult la fel cum ai facut-o si tu dar te asigur ca sunt si fete care nu se implica deloc sau care o rup ele si baiatu e davastat asa cum e cazu meu dar nu vreau sa dau detalii pentru ca nu e cazu aici.Vb de povestea ta si nu de povestea mea.E adevarat ca iubitu tau e adolescent si ii fug ochii dar asa sunt cei de varsta lui.Pot spune ca e normal si firesc sa se intample asta dar e nasol cand ranesti pe cineva care te iubeste.Toti am fost adolescenti, inclusiv eu, dar pot spune ca nu am ranit nici o fata fugandu-mi ochii dupa alta si lasand-o pe actuala sa sufere si sa planaga pentru mine.Inainte de toate fie ca esti matur sau adolescent trebuie sa fi o persoana care stie sa respecte si sa ai obraz.E usor sa inseli dar e grav cand faci asta persoanei iubite pentru ca provoci suferinta. Daca ai insela o fata la fel ca si tine ar fi ok si nimeni nu ar avea de pierdut dar vezi tu buburuza ca partenerii sunt diferiti si rar gasesti o fata care sa fie ca si un baiat cand vine vb de implicarea intr-o realtie. Iubitu tau prin aceasta razbunare face ceam mai mare geseala a lui pentru ca e rau sa dai cu picioaru la un an jumate de relatie.Va veni o vreme cand va realiza ce a pierdut dar inca nu isi da seama pentru ca urla hormonii in el si ce vede crede ca e o gaura pe care poate sa o calaresca el cum vrea.Totu tine in momentu de fata te tine si ce o sa faci mai departe.De preferat ar fi sa incerci sa ai cu el o discutie seriosa si sa ii explici ca ce a fost a fost.Ca odata a-ti gresit amadoi si ti la el, el ti-a gresit mai mult dar nu asta e ideea, a-ti gresit dar acum deja a trecut un an jumate de relatie, sunt sentimente si chiar daca nu recunoaste si el in interior ar fi devastat daca te-ar pierde.De ce iti spun asta? Pai dupa ce va face 20 si se va potoli o sa planga dupa tine si e datoria ta sa il readuci pe calea cea buna daca spui ca il iubesti.Indiferenta si raceala de care spui nu isi au rsotu intr-o realtie. Daca si tu raspunzi cu aceeasi moneda e si mai aiurea. Cand vine vb de tipu de 30 de ani eu spun ca faci o greseala.E o diferenta mult prea mare intre voi plus ca nimeni nu va fi de accord cu voi.Vezi bine ca mama lui nu te place.Ce vrei mai mult? Eu nu spun ca baiatu asta nu e oki si din cate ai scris stie sa te faca sa te simti importanta si are aceleasi gusturi ca si tine dar crede-ma ca e normal sa se intample asta.E varsta care face totu.Tie ti se pare ca e nu stiu cum dar eu unu cred ca te vede doar ca pe o aventura sau cauta sa ti-o puna si gata. Uite un exemplu clar :El e pe punctu de a se casatorii.La 30 de ani cauti sa te casatoresti.Tu ai fi in stare la 18 ani sa te casatoresti? Da intelegeam 23-24 hai mai treceau ceva ani mai te maturizai si tu puteam vb de o relatie care ar duce catre o casatorie dar 30 deja bate la ochi orcui ca e doar asa de aventura sau one night stand! Viata ne da exemple directe si nu trebuie sa cautam departe. Uita-te in jur la prietene tale ce varsta au iubitii lor si vei intelege ca tie iti trebuie unu cu maxim 5-6 ani mai mare ca tine. Deasemenea spui ca iubitu tau ti-a spus clar ca nu vrea sa se desparta de tine pentru ca nu are pe nimeni.E clar ca inca te iubeste dar face pe dobitocu si crede-ma ca numai tu il poti face sa isi dea seama ca tu esti cea langa care trebuie sa stea. Uneori sa iti spun clar noi barbatii dar si femeile facem asta cand ne cam saturam de un partener si aici intrevine caractreru fiecaruia. Daca sti cum sa te implici in relatie nu iti vei da seama cum ajungi sa ti din nou la acea persoana pe care incepusei sa o vezi ca pe una straina.Totu tine de noi. Poti sa te indrgostesti de n ori de acceasi persoana trebuie sa vrei asta si sa lupti sa continui acea relatie daca nu sunt si alte motive mai grave la mijloc.Sincer eu mereu am gandit asa big grine ce sa intru in randu gloatei? Bun nu ma simt ca inainte si atunci ce pot face? Buna stiu ca ma iubeste si stiu ca daca o sa ma despart de ea o sa sufere.Pot sa ii spun dar in aceeasi masura daca ea ma iubeste eu de ce sa nu pot sa incerc sa o iubesc iar.Hai sa plecam la munte, la mare, sa avem momente romantice si crede ca sunt destule lucruri care te pot aduce impreuna. Dupa o saptamana doar voi doi e imposibil sa nu va apropiati iar.Vezi tu iubirea e ca o floare big grinaca o uzi si ii dai ce vrea e mereu verde si radiaza de parfum daca o neglijezi se usuca si la un momenta dat se duce.Important e sa iti dai silinta sa mentii iubirea mereu aprinsa. Trebuie sa recurgi la tot ce se poate.Nu imi spune tu ca daca el ti-a vorbii dulce si te-ar surprinde cu tot felul de lucruri romantice sau cu gesturi deosebite nu te-ai schimba pe loc.la fel si el big grinaca tu esti rece si indiferenta el e si mai rau.Fi drguta cu el si vb frumos, ai rabdare si incearca sa ai arati cat de mult il iubesti.Va realiza imediat ca tu esti fata cu care trebuie sa fie si indiferent cat urla hormonii in el mereu tu vei fi iubita lui, acel soul mate. Sfatu meu e sa nu renunti si sa incerci sa insuflii iubire si acolo unde ea nu ma exista de mult pentru ca iubirea e ceva minunat, si doar ea mai ramane dupa ce nu o sa mai fim pe pamant.Seara faina.

| NameHarris a răspuns:

Adica tu acuma esti in doua relati?laughing este foarte simplu explica-i celui la care ti mai mult ce nu-ti convinewinkingLumea nu se sfarseste la 2 baieti sunt o gramadawinking

| Leerix a răspuns:

Niciuna dintre relatiile actuale nu e buna/potrivita pentru tine. Primul se vede clar ca nu te iubeste si ca nu ii pasa de tine si de sentimentele tale, trebuie sa il parasesti cat mai repede, nu-l mai lasa sa-si bata joc de tine (plus ca nici tu nu il mai iubesti, din moment ce il inseli si tu pe el), iar al doilea este mult prea in varsta pentru tine si sigur ascunde si el multe chestii. Un barbat normal la 31 ani nu sta cu parintii si sunt sigura ca are si alte secrete despre care tu nu stii nimic... Pana si faptul ca nu are pe nimeni la 31 ani este ciudat. Cel mai bine este sa gasesti un al treilea tip, de varsta ta, care sa fie sincer cu tine si sa-ti ofere iubire sincera, sa te aprecieze si sa ai parte de iubire reciproca.

| 1cristian1990 a răspuns:

Este o relatie normala care se termina normal, crezi ca esti unica cu aceste problme, cand relatia se strica se intampla ceea ce patesti tu acum! Deci desparte-te de el si cauta-ti unu de varsta ta, nici chiar de 31 de ani, acum depinde de preferintele tale! Nu o sa mearga cu el, se vede ca e un copil fricos care vrea tot timpul sa se apere cu diferite arme si cea mai puternica e,, ne despartim'' nu stie sa lupte si nu te apreciaza, cum te aprecia la inceput! E viata ta, dar sunt lucruri mult mai frumoase decat sa iti pierzi timpul si sa nu fi fericita! Am o vorba,, pentru ce sa stau intro relatie daca am mereu probleme si nu sunt fericit, ma pot descotorosi de asa ceva si o sa fiu mai fericit singur, fara probleme si fara stres!'' Succese!

| Florinx123 a răspuns:

Trebuie sa gasesti pe cineva de varsta ta sau poate mai mare cu 2-3 ani care sa te respecte si sa il intereseze de tine..nu cum este primul, iar al 2-lea este prea mare pentru tine. Lasa toata treaba cu baietii pentru o vreme, iesi cu fetele, distreaza-te si o sa apara cineva potrivit.

| Maria_Andreea_1995_6myh a răspuns:

De obicei tu il suni mereu sau te mai suna si el? Nu il mai suna tu, gaseste-ti o activitate sa nu te mai gandesti la el, si vezi daca te suna el, vezi daca lui ii pasa de tine. Daca afla ca tu flirtezi cu ala, e nasol, exista riscul sa se duca de tot relatia de rapa si o sa te simti tot tu vinovata si sa stii ca daca e mai mare, nu e neaparat un om mai serios. Eu zic pana nu se inchieie concret relatia actuala sa nu umbli cu ochii dupa altii, poate sa fie doar un moment mai delicat in viata ta, poate ca el nu vrea sa se desparta de tine, stii cum sunt barbatii oricum daca il suni numai tu, ti-am zis nu o mai face, vezi daca te suna el, vezi daca te cauta, si daca o face e bine, insa nu trebuie sa ajunga sa te caute numai el, o sa creada ca nu te mai intereseaza de el, si daca ITI PASA nu e bine sa arati cu totul altceva, trebuie sa existe un echilibru in relatie, sa va sunati, sa va cautati reciproc unul pe celalalt.

| Sincu_Isabela_F._1999 a răspuns:

Simplu : nu ramai cu niciunul. Nu e niciun triunghi amoros sau ce-oi crede tu, e o harababura totala. Cu primul tip n-are rost sa mai continui, avand in vedere placerea sadica de a te face sa plangi pe care o are (nu asa se procedeaza intr-o relatie). Cu al doilea e mai complicat, deoarece tu ai gasit un refugiu in el, nimc mai mult. Probabil esti atrasa de el datorita faptului ca e mai mare, si ca orice femeie, simti dorinta sa fii protejata, insa nu e nimic solid. Fa rost de niste timp liber, de una singura, in care viata ta sa nu mai fie controlata de niciun barbat si cel potrivit va aparea. Sper ca te-am ajutat.