| andreeamaria1308 a întrebat:

Buna! Am o intrebare. Aseara am facut sex neprotejat cu iubitul meu. A ejaculat in mine.Am luat pilula de a doua zi la o ora dupa contact.Sunt sanse mari sa raman gravida?

Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

In cazul in care pilula a fost administrata inainte de eliberarea ovulului, aceasta va amana ovulatia cu minim 5 zile, astfel incat ovulul sa nu poata fi fecundat de spermatozoizii ajunsi in vagin.

Daca pastila a fost luata chiar si dupa 1 minut de la eliberarea ovulului, exista in continuare sanse sa se formeze o sarcina.Desigur, sansele sunt mai scazute decat daca nu ai fi luat pastila, dar exista.

De asemenea, va trebui sa va protejati daca veti mai intretine alte relatii, deoarece acum nu vei putea calcula cand va avea loc ovulatia, deci vei putea ramane insarcinata in urma unui contact sexual ulterior.

Este posibil ca menstruatia sa se deregleze dupa adiminstrarea pastilei si sa ai o sangerare anormala dupa 5-10 zile de la administrare, care NU este menstruatie, ci doar un efect advers.De aceea, ar fi bine sa faci un test de sarcina dupa 21 de zile de la contact.

Multa sanatate!

5 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Daca ai luat pilula o sa isi faca efectul. Ar trebui sa ai un ghinion teribil sa poti ramane astfel.

| VoidEternal a răspuns:

Ești la ovulație? Daca nu, nu sunt șanse.

| andreeamaria1308 explică (pentru VoidEternal):

Astazi ar trebui sa fiu la ovulatie.

| VoidEternal a răspuns (pentru andreeamaria1308):

Nu cred că există pe TPU o persoana care îți putea da un răspuns mai bun sau mai complet decât cel oferit de Floareasoarelui.

Era bine dacă știai toate astea înainte de întâmplare, dar e bine și așa.

| Stonehard a răspuns:

Cum va jucati voi cu pilula de a doua zi...vai vai. De ce e greu sa folositi prezervativ?