| anonim_4396 a întrebat:

Am o intrebare: Ce este orgasmul? Niciodata nu am inteles ce inseamna. Funda ☺

9 răspunsuri:
| claaau a răspuns:

Este punctul culminant si maxim de placere care rezulta in urma unui act sexual sau simulare al acestuia

| Violleta2022 a răspuns:

Toate la timpul lor! Cand vei mai creste si iti vei incepe viata sexuala, vei simti si intelege ce inseamna si orgasmul.

| corbulalbrosu a răspuns:

Si un raspuns adecvat ca sa intelegi ce se intampla la sfarsitul unui sex bine efectuat poate fi urmatorul :
Femeiele pot ajunge la punctul maxim, culminant al placerii sexuale, adica la orgasm, prin stimularea celor doua zone ale corpului numite zone erogene primare, care sunt clitorisul si vaginul. Stimularea acestor 2 regiuni provoaca senzatii de placere diferita, astfel ca o anumita femeie poate avea 1 orgasm sau mai multe, dupa atingerea unui prag suficient de intens de excitatie prin stimularea uneia sau a alteia, uneori fiind necesara excitarea ambelor zone in cursul aceleasi masturbari sau contact sexual. Clitorisul este un mic organ erectil, bogat in terminatii nervoase, (se pare ca exista peste 8.000 de astfel de terminatii/senzori), a carui parte vizibila este situata deasupra partii anterioare de unire a labiilor mici. Deoarece acesta este un organ foarte sensibil, partenerul trebuie sa aiba o grija deosebita, sa-l dezmierde cu multa delicatete de preferat cu limba sau buzele. Printro excitare continua vaginul se lubrifiaza, labiile mari se umfla/tumefiaza, clitorisul se ridica/intareste adica intra in erectie, pulsul se accelereaza continuu in timpul masturbarii sau a actului sexual propriu-zis toate aceste fenomene se intensifica progresiv din momentul penetrarii si se termina chiar inainte de orgasm. Atunci cand excitatia atinge punctual sau culminant, muschii vaginului si ai regiunii perineului se contracta si se produce inevitabilul; apare orgasmul. Mameloanele se ridica iar sfarcurile se intaresc, corpul se poate acoperi de transpiratie, ritmul cardiac si respiratia deja rapide, se accelereaza si mai mult atingand o frecventa maxima. Gemetele se intensifica putand deveni foarte intense. De asemenea, se pot contracta toti muschii corpului, generand un sentiment de bine intens. Totul culmineaza in momentul in care aceste miscari/convulsii muschiulare se produc ritmic si involuntar la intervale de aproximativ o secunda si nimic, nicio forta nu poate sa le opreasca. Numarul lor poate varia de la 5 la 15, iar intensitatea lor poate fi extrem de diferita de la o simpla "gadilitura-furnicatura" la un veritabil "cutremur" de placere, greu de suportat. In multe cazuri daca actiunea de excitare continua, pot sa apara mai multe orgasme imediat urmatoare in cascada. In final apare relaxarea, o moleseala generalizata, cand organele genitale isi recapata dimensiunea si culoarea obisnuite, ritmul pulsului si cel al respiratiei se domolesc si intr-un final........totul reintra in normal. Incearca si tu.

| mihai69 a răspuns:

Ca să înțelegi, trebuie să-l simți. Nu de alta, dar e diferit la fiecare persoană, deși există și elemente comune.
Dacă ești chiar așa curioasă, încearcă (nu e prea greu, trebuie doar relaxare și puțină „joacă" cu organele genitale)!

| Neagu_Fanica_1980 a răspuns:

Cand intr-o copulatie ai, simti placerea maxima

| FabyAlaDeLaKarrfur a răspuns:

Este cand spui alfabetul de buna voie happy

| ToryWiliams a răspuns:

Orgasmul este rezultatul final apărut ca răspuns al activității ciclice din timpul actului sexual și poate fi obținut de ambii parteneri. Orgasmul este caracterizat ca o plăcere fizică intensă, controlată involuntar de sistemul nervos autonom. Sper ca te-am ajutat!

| ssimasbare a răspuns:

Orgasmul este atunci cand simti placerea cea mai mare. Se poate obtine in 2 feluri:singur/singura sau cu un partener. Poti folosi vibratoare, sau te poti uita la filme porno si cu partenerul cand va ***happy scuze pentru limbaj dar nu stiu cum sa ma exprim