| Luminita400 a întrebat:

Bună, am o întrebare. Dacă am atins lichid preejaculator și peste jumătate de ora am pus degetul pe zona mea intima foarte puțin timp(nu sunt sigura dacă era același deget cu care am atins lichidul) pot rămâne insarcinata? Nu eram în perioada fertila

3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu dragă, chiar atit de fraiera esti? Serios ce intrebare este asta? Sperma in contact cu aerul devine inactiva, nu ramîi insarcinata oricum, doar prin ejaculare in vaginul tau, ce varsta ai?

| dullcat a răspuns:

Buna.Raspunsul e nu. Spermatozoizii mor oricum atunci cand se usuca lichidul seminal, in cateva minute.Iar cel preejaculator nu contine la fel de multi spermatozoizi ca sperma.In general, faptul ca nu esti in perioada fertila nu este o portita de scapare, sa stii.

,, Sexul fără protecție este riscant indiferent de situație și poate duce la apariția unei sarcini nedorite în orice moment al ciclului menstrual, chiar și în timpul sau imediat după perioada menstruației. Foarte important de reținut este faptul că nu există un moment „sigur" al lunii, în care să poți face sex neprotejat și să nu riști să rămâi însărcinată, dar există momente în timpul ciclului menstrual în care femeia este mai fertilă și atunci sunt cele mai mari șanse de sarcină.'' - https://contracept-m.ro/blog/sex-neprotejat-dupa-ciclu/

| jhonnybravo69 a răspuns:

Sansele sunt si nu sunt. Cel mai probabil nu. Pentru calmarea stresului Dvs. cumparati un test.