| Perijoc_Gabriel_1983 a întrebat:

Bună, am o întrebare. Daca am ejaculat in afara vaginului si s-a scurs o cantitate mica înăuntru in vagin, practic s-a prelins, este posibil sa rămână însărcinată?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, este posibil s ramana fata gravida, daca era in perioada fertila.

| corbulalbrosu a răspuns:

Raspunsul este DA insa cu specificarea ca sarcina nu se poate naste in orice moment al ciclului menstrual. Trebuie sa stii si sa intelegi ca o sarcina NU se poate forma sau naste oricand si in orice conditii. Formarea unei sarcini devine posibila doar daca sunt intrunite in mod obligatoriu urmatoarele conditii strict necesare si anume : 1. ) Femeia poate ramane insarcinata DOAR/NUMA daca in mod obligatoriu in vaginul ei ajunge SPERMA VIABIILA. 2.) Sarcina se poate produce DOAR/NUMAI daca sperma ajunge in vagin in cele 3-4-5 zile ale PERIOADEI FERTILE (cele 2-3 zile de dinainte +1 ziua de OVULATIE+ 1 zi marja de eroare) 3. ) In restul zilelor din respectivul ciclu menstrual, chiar si in cazul in care sperma este ejaculata in mod intentionat in vagin, formarea unei sarcini teoretic este aproape IMPOSIBILA. In concluzie TU esti cel care stie sigur/precis daca au fost intrunite respectivele conditii necesare pentru a se forma sau nu o sarcina. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Daca era in perioada fertila si sperma a ajuns si vagin, este posibil sa fi ramas gravida.

| GoldenZenith a răspuns:

Da. Dar depinde daca fata era in perioada fertila.