| anonim_4396 a întrebat:

Buna happy am o intrebare, e urgent. Inaintea ciclului cu o saptamana am facut sex prima data cu prezervativ pana s-a terminat si dupa fara prezervativ, iubitul meu s-a terminat si fara prezervativ, dar pe mine. El spune ca nu a lasat nimic in mine. Dar de 4 zile imi intarzie ciclul. Nu prea am semne de dinaintea menstruatiei. Ma puteti ajuta cu ceva pareri? Incep sa ma îngrijorez.

5 răspunsuri:
| roxpau a răspuns:

Fa un test de sarcina acolo vei avea raspunsul. Exista sanse sa fi putin insarcinata!

| corbulalbrosu a răspuns:

Daca ciclul tau menstrual a fost si este de tipul regulat si astfel intotdeauna s-a putut calcula/determina precis ziua in care va incepe menstruatia, atunci in urma sexului intretinut in ultimele 9-10 zile ale acelui ciclu, formarea unei sarcini este imposbila. Insa in cazul in care ciclul menstrual este neregulat si din acest motiv determinarea zilei de menstruatie este incerta/nesigura fiind doar posibila si formarea sarcinii devina posibila, fiindca totul depinde de experienta si capacitata partenerului de sex de a-si controla perfect ejacularea pentru a fi sigur ca nu ajunge sperma in vagin. Pana una alta trebuie sa ai incredere in el, iar daca intarzierea pornirii menstruatiei va persista, atunci peste 3 zile iti vei putea efectua un test de sarcina al carui rezultat va fi valabil si corect. Indiferent de rezultatul obtinut, testul se va repeta dupa trecerea a 4-5 zile pentru a se obtine un rezultat care sa confirme sau sa infirme primul rezultat. Multa sanatate!

| mihai69 a răspuns:

Felicitări - o să ai un bebe mic! Să vezi ce se bucură viitorul tată când o să-i spui.
Dar și viitorii bunici...
Să vă trăiască și să fie sănătos.

| kandaraki a răspuns:

Poate ai fost racita si iti intarzie, oricum testul de sarcina e inutil la moment, testul se face dupa 2-3 saptamani dupa actul sexual, altfel nu iti va da rezultat corect.

| DanFunie a răspuns:

Eu zic ca pana nu faci un test de sarcina nu ai de unde sa stii. multa bafta si daca e sa fie testul pozitiv iti urez ''Sa ai parte de el''.