| ancaelena05 a întrebat:

Am o întrebare. eu pe 10 August am avut menstra, a ținut pana pe 15. Am avut contacte sexuale pe 10, 17 si 21 protejate. Lui când ii venea sa ejacueze o scotea afara. Ciclul meu menstrual e de 25 de zile? Nu stiu exact când e perioada fertila, parca simt ca am grețuri si dureri de cap. Sper ca nu este posibila o sarcina

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| corbulalbrosu a răspuns:

Determinarea zilei de ovulatie si pe baza acesteia a celor 4-5 zile ale PERIOADEI FERTILE a fiecarui ciclu menstrual, ciclul trebuie sa fie REGULAT, adica cel putin ultimele 6-8 cicluri sa fi avut constant aceeasi lungime ca numar de zile. In cazul in care ciclul tau are mereu lungimea de 25 de zile, atunci intotdeauna OVULUL este eliberat din foliculul ovarian in a 11-a zi numarata fata de prima zi a ultimei menstruatii avute. Concret in cazul tau ovulatia a avut loc in data de 21 August, astfel ca cele 4-5 zile ale perioadei fertile s-au suprapus peste 17, 18, 19, 20 + 21 + 22, (23) August. Chiar daca au fost intretinute 2 acte sexuale, una in prima zi a perioadei fertile (cu probabilitate de sarcina foarte redusa) si a 2-a exact in ziua ovulatiei, adica cea mai,, periculoasa'' zi, dar nu inteleg de ce te impacientezi din moment ce ai scris ca :,, Am avut contacte sexuale pe 10, 17 si 21 PROTEJATE. Lui când ii venea sa ejacueze O SCOTEA afara.'' Fiindca toate cele 3 contacte sexuale au fost protejate si SPERMA nu a ajuns in vaginul tau, atat teoretic cat si practic formarea unei sarcini devine IMPOSIBILA in astfel de situatii. Multa sanatate!

3 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Daca actele sexuale au fost protejate nu ai cum sa fii gravida.

| AutumnDay a răspuns:

Faptul ca "o scotea afara" nu inseamna ca au fost protejate, cum zicea un om pe-aici... Protejat=prezervativ sau anticonceptionale, daca vrei strict protectie impotriva unei sarcini. Teoretic, o femeie ovuleaza in a 14-a zi a ciclui menstrual. In practica, lucrurile stau altfel, de asta atatea femei raman insarcinate inclusiv in timpul menstruatiei, de asta ovuleaza in ziua 11, nu 14 sau in ziua 17-19, nu 14.
Nici macar cand ciclul este regulat, nu ai garantia ca in una din luni nu se intampla ceva, nu se "deregleaza" vreo "rotita" si ovulezi fix cand nu te astepti. Cele mai sigure metode de protectie impotriva unei sarcini sunt 1. anticonceptionalele si 2. prezervativul.

| lilica06 a răspuns:

Buna! Daca ciclul este regulat, ovulatia va veni dupa 14 zile de la incheierea ciclului menstrual. Daca esti intr-o perioada fertila, ori ca faci sex protejat ori neprotejat, exista riscurile aparitiei unei sarcini. Cel mai sigur, intretine acte sexuale protejate in zilele perioadelor non-fertile si daca vrei sa stii exact cand ai perioada fertila, exista o aplicatie pe Google Play, care iti va cere cateva date si te va informa cand vei avea perioade fertile si ovulatia.
Apropo, daca n-a ajuns sa ejacueze in tine, nu ai de ce sa-ti faci griji despre vreo sarcina.
Sper ca te-am ajutat!