| Mihaela200000 a întrebat:

Bună dimineața
Penultima menstruație a fost pe 5 aprilie și ultima menstruație a fost pe 4 mai, m-a ținut 4 zile
Când sunt zilele fertile?
Vreau să rămân însărcinată

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Datele nu sunt suficiente!
Ne trebuiesc cel putin datele ciclurilor tale din ultimle 5-6 luni, ca sa-ti putem spune acest lucru.

| Mihaela200000 explică (pentru Violleta2022):

28 noiembrie, 29 noiembrie, 1 februarie, 4 martie, 5 aprilie, 4 mai

| Violleta2022 a răspuns (pentru Mihaela200000):

Ciclul tau nu este chiar perfect regulat, odata ce in ultimile 6 luni a fost la: 31, 34, 33, 32 si 30 de zile.
Ca atare, ovulatia poate fi calculata cu exactitate, doar cand ciclul este perfect regulat, venit in fiecare luna la acelasi numar de zile.

28 nov -28 dec = 31 zile - ovulatia ziua 15-16
29 dec- 31 ian = 33 zile - ovulatia ziua 16-17
1Feb- 3 Mar= 31 zile - ovulatia ziua 15-16
4mar- 4apr = 31 zile - ovulatia ziua 15-16
5apr- 4 mai = 29 zile - ovulatia 14-15

In cazul acesta, cand ovulatia se petrece la tine intre zilele 14 si 17 (fiindca cilcul nu este perfect regulat), perioada fertila incepe din ziua a 10-a pana in ziua a20-a, iar ca sa nu ratezi ovulatia iti recomand sa ai sex ZILNIC in perioda fertila, incepand cu ziua a 10-a pana in ziua a 20-a.

Succes!

| Mihaela200000 explică (pentru Violleta2022):

Mulțumesc frumos

| dullcat a răspuns:

Buna.Ar trebui sa te lamuresti citind si calculand aici.

https://www.doc.ro/calculator-ovulatie

Sa fie intr-un ceas bun!

| sofisis a răspuns:

Cel mai sigur ar fi sa iti iei teste de ovulatie si sa le faci incepand cu ziua 12 dupa prima zi a menstruatiei

| Madaxo97 a răspuns:

Zilele tale fertile ar trebui sa fie undeva intre 11-19 mai, daca ti-a venit pe 4. Este doar o estimare, cu aproximație, zile mai exacte nu am cum sa iți spun. Mai încercați luna asta sa faceți sex pana pe 19 zilnic, poate nu ați ratat perioada fertilă si mai ai șanse sa rămâi. Daca nu, încercați luna viitoare, dupa ce se termina menstruatia, așteaptă 3, 4 zile, apoi puneți-vă pe treabă o săptămână întreaga sex la cate 2-3 zile măcar, si ar trebui sa se prindă sarcina daca sunteți amândoi fertili.