| anais13 a întrebat:

Am o întrebare legată de menstruație. Ideea este ca in ultima luna am luat și antibiotice 10 zile, iar de la antibiotice am făcut candidoza(externa) care a trecut in 5 zile cu ceva de la farmacie. Sex neprotejat nu am făcut, doar in Noiembrie s-a mai întâmplat sa fac neprotejat(am auzit de femei care au avut menstruație in primele săptămâni de sarcina, fără sa-și dea seama ca sunt însărcinate, spun asta deoarece pe Decembrie mi-a venit la dată fixa) menstruația a întârziat 4 zile. Credeti ca pot fi însărcinată sau Antibioticele și candidoza mi-au afectat ciclul?

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

'' Menstruatia in sarcina – mit sau adevar?''

Exista mitul potrivit caruia unele femei inca au ciclu menstrual si in perioada sarcinii. Medicii demonteaza, insa, acest mit, explicand ca este imposibil ca ovulatia sa aiba loc dupa ce femeia a ramas insarcinata. Explicatia este oferita de medicul ginecolog specialist
Dr. Raluca Hera, Medic Primar Obstetrică Ginecologie, Doctor în Științe Medicale, Expert DOC
https://doc.ro/......sau-adevar

Citeste si articolul scris de medicul specialist in aceasta privinta; Dr. LAURA STIRBU
Absolventa Facultatii de Medicina Generala, UMF Iuliu Hatieganu Cluj-Napoca, Promotia 2014. Rezident Obstetrica-Ginecologie in Köln, Germania.
https://www.contraboli.ro/menstruatia-si-sangerarea-peste-sarcina/

'' Menstruația sau 'ciclul' peste sarcină. Este posibil? ''

Răspunsul la această întrebare este nu. Fizic nu este posibil să ai menstruație dacă ai rămas însărcinată. Menstruația peste sarcină este de fapt o falsă menstruație, o sângerare provocată de alți factori.
https://baby.unica.ro/......20999.html

'' Nu este posibil sa ai menstruatie peste sarcina, iar daca se intampla acest lucru poate fi vorba despre o alta problema de sanatate, de obicei legata de graviditate. Afla in continuare care este motivul pentru care aceasta situatie nu este posibila si cand trebuie sa te ingrijorezi.''
https://www.nastenatural.ro/poti-sa-ai-menstruatie-peste-sarcina/
Multa sanatate!

| StefanChriss a răspuns:

Daca ai facut sex neprotejat in noiembrie, iar in decembrie ti-a venit menstruatia asa cum era normal, n-ai de ce sa-ti faci griji. Nu esti insarcinata. Daca te streseaza foarte tare ideea, poti face un test de sarcina.