| adriana12 a întrebat:

Sunt ingrijorata ca nu mi-a venit ciclul de 6 zile si ultima data am facut sex neprotejat acum 2 saptamani, dar in timpul actului a ejacuat afara si nu am inceput de mult timp viata sexuala...nu mi-am facut inca un test de sarcina. E posibil sa fiu insarcinata? Ca pana acum nu mi-a intarziat niciodata.

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E o posibilitate destul de serioasa. Coitul intrerupt e o metoda destul de nesigura care trebuie intotdeauna combinata cu calendarul (adica in zilele 8-16 care sunt cele mai fertile se apeleaza la prezervativ sau abstinenta). Ziua a 20 a in care presupun eu ca ai facut sex neprotejat (doua saptamani minus 6 zile intarziere=8 zile< 28-8=20), e nesigura, in sensul ca poate fi fertila dar poate si sa nu fie. La 6 zile de intarziere, ia-ti doua teste diferite de sarcina si fa-le in doua zile diferite din urina de dimineata. Daca sunt amandoua negative, nu esti insarcinata si trebuie sa te duci cat de curand la ginecolog (saptamana asta sau cel tarziu la inceputul saptamanii viitoare) pentru a depista cauza dereglarii. Daca intre timp ai menstruatie, trebuie sa te duci dupa menstruatie.
Daca vreunul din teste este pozitiv, atunci esti insarcinata.

32 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

DECE NEPROTEJAT? DACA EL E AIURIT, TREBUIE SAFII SI TU? NU MAI FA ASA CEVA! NICIODATA! DECAT ATUNCI CAND VEI VOI BEBE, SAU V-ATI FACUT ANALIZELE, AU IESIT OK, SI LE-ATI REPETAT DUPA 6 LUNI IAR, SI E IAR OK!

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

E posibil... Intotdeauna (sau aproape intotdeauna) este posibil sa ramai insarcinata. Fa un test de sarcina pentru a fi mai sigura... Exista si posibilitatea de a t-i se deregla ciclu din cauza ca ti-ai inceput viata sexuala de putin timp. Fa un test de sarcina sau... cel mai bine du-te la medic si intreaba-l tot ce vrei sa afli despre subiectul "sex"... Si nu uita de protectie impotriva bolilor si unei sarcini (presupunand ca nu vrei un copil la varsta asta). Succes!

pupimik
| pupimik a răspuns:

Exista posibilitatea de a fi insarcinata.Lichidul preejaculator(este eliminat inainte de ejaculare) contine spermatozoizi.
Nu conteaza daca ti-ai inceput viata sexuala de putin timp sau de mult timp. Poti ramane insarcinata chiar de la primul contact sexual.
Incearca sa iti faci un test de sarcina...nu se stie niciodata thinking

| Mo a răspuns:

In primul rand de de nu te-ai protejat?
Chiar daca nu a ejaculat in tine poti fi insarcinata! Totusi...cativa spermatozoizi pot trece neobservati de voi...asa ca...mergi si ia-ti un test de sarcina de la farmacie si verifica!
Mult noroc, adriana!

Răspuns utilizator avertizat
| lucilucica a răspuns:

Nu se sti sigur cel mai bine ar fi sa faci un test de sarcina, poate ti-a intarziat si din cauza ca ai inceput viata sexuala nu de mult timp, in organism au loc unele schimbari cand iti incepi viata sexuala ca sa stii pe viitor sa te protejezi e cel mai indicat. bafta pentru ca o sa ai nevoie

| adriana12 explică:

Va multumesc foarte mult! era doar o dereglare hormonala pentru ca recent imi incepusem viata sexuala! va multumesc inca o data ca mi-ati fost de folos!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici mei nu mi-a venit de 8 zile sunt rau ingrijorata, eu am lasat anticonceptionalele si am folosit prezervetiv far ne-am si juct la inceputul actului sexual.succes la amandoua

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E posibil thinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici mie nu mi-a venit de 6 zile si am facut un test si mi a iesit negativ, nu mi s a mai intamplat asa niciodata imi este asa de teamacrying

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ti-ai inceput de putin timp viata sexuala sa stii ca iti mai intarzie menstruatia pentru ca o se produce o dereglare hormonala. la a 7a zi de la intarzierea ciclului fa un test de sarcina. testul va fi concludent atunci adica iti va spune exact daca esti sau nu esti. nu mai sta stresata caci si stresul provoaca intarzierea lui. daca mai vrei sfaturi sau ceva te ast pe id-ul meu ralucutza_2p3u, succes :*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu sunt ingrijorata ca nici mie nu mia vn ciklul d 5 zile... si ca sa fc un test d sarkina mi-e frica d rezultatul care va fi...crying crying crying.nujt c sa fc...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna ma numesc diana am 15 ani am si eu o problema mi-am inceput viata secsuala acum 2 luni.trebuia sa imi vina ciclu pe data de 30 septembrie si mi-a venit pe 28 septembrie mai repede cu 2 zile acum pe data de 28 octombrie trebuia sa imi vina ciclu si nu mi-a venit am intrat in septembrie. alte simtome nu am doar ma doare burta dar dupa ceva timp ma lasa si imi curge un lichid galbui si cand merg la veceu sa fac treaba mica ma ustura inauntru oare sunt insarcinata nu mi-am facut nici un test imi este frica dar mai mult rusine va rog dati-mi si mie vreo parere poate sa imi intarzie sa fie vreo dereglare mai ales cum sunt stresata ca sunt insarcinata va rog dati-mi un raspuns

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am observat ca majoritatea adolescentelor (si poate nu numai) cred ca menstruatia trebuie sa vina in fiecare luna la o data fixa... ceea ce este absolut fals. Data la care trebuie sa vina menstruatia trebuie stabilita in functie de ciclul fiecarei femei, care poate fi cuprins intre 25 si chiar 40 de zile, numarandu-se aceste zile de la prima zi a menstruatiei din luna anterioara.Si ca sa fie mai pe inteles am sa dau un exemplu: Sa presupunem ca ciclul menstrual e de 28 de zile (majoritatea femeilor il au intre 28 si 30 de zile) si ca in octombrie menstruatia a venit pe data de 3 oct.Numarand 28 de zile din data de 3 oct.(inclusiv) ajungem la data de 30 octombrie, care este data la care ar trebui sa vina urmatoarea menstruatie, chiar daca este in aceeasi luna calendaristica. Ceea ce conteza este durata ciclului menstrual, care difera de la o femeie la alta si se poate stabili prin urmarirea datelor in care vine menstruatia in mai multe luni consecutive si numararea zilelor dintre aceste date asa cum am aratat mai sus.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am patit la fel trebuia sa-mi vina pe 28 s santem in 30 s n mi-a venit.Am facut testul de sarcina s a iesit negativ oriqm m-am stresat mult in ultima vreme s poate d asta. Sper sa-mi vina daca n merg la ginecologsadsper s n fie cazul si va marturisesc ca sunt putin ingrijorata x(

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt si eu in aceiasi situatie sunt disperata... da la mine mai e o problema mai sunt si racita la ovare oare e d la astacrying dati-mi si mie un rasp imediat plzz sau add la id asta adelina_sexy_2008

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca atunci cand mergi la toaleta iti curge un lichid galbui si te ustura cand urinezi este foarte posibil sa te fi ales cu o infectie urinara. Sfatul meu e sa te duci cat mai repede la medicul de familie care iti va recomanda analiza urinei. In cazul in care ai infectie urinara, se va rezolva cu antibioticele pe care ti le va prescrie medicul in urma analizei. In legatura cu ciclul menstrual nu e o tragedie sa iti intarzie cateva zile, mai ales ca ti-ai inceput viata sexuala curand. Daca ti-a intarziat mai mult de 6 zile cumpara-ti un test de sarcina. Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt in aceeasi situatie. am facut si 3 teste care au iesit negativ, toti i-mi spun ca am racit

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este posibil, sau poate ai fost sau esti racita.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In aceiasi situatie ca tine sunt si eu nu mi-a venit la timp si am avut cateva picaturi de sange astep sa-mi fac un test de sarcina

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sar putea fa-ti un test pup

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu ce sa zic si mie mi-a intarziat 3 zile si imi e foate frica, nu ma doare burta, nu e nici un semn ca mi-ar veni am facut sex neprotejat dar prietenul meu a terminat afara nu stiu ce sa fac, doar gandul de a merge la ginecolog ma omoara, ajutati-maaaaaa crying crying crying crying

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt prea mica de asa ceva an13 ani

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt prea mica de asa ceva an13 ani

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sall sunt rebecca...eu nu mia-am inceput viata sexuala adica doar am inccercat dar m-am oprit la un moment dat. dar totusi nu mi-a venit de 2 zile si nu stiu ce sa faccryingva rog ajutati-ma

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scumpa mea iti spun ca la fata mea.la fel mi s-a intamplat si mie cand mi-am inceput viata sexuala mie m-i-a intarziat o luna.nu cred ca esti ia-ti un test si cel mai bine e sa te protejezi pentru ca de acum incolo esti o femeie in toata firea. te pup dulce si sa ai grija de tine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imi fac griji ca mi-a intarziat ciclul de 6 zile.am avut contact sexual acum o saptamana dar nu am folosit prezervativul, dar in timpul actului a ejacuat afara. Am avut probleme cu menstruatia de acum un an si am luat anticonceptionale iar de luni le-am intrerupt si prima luna mi-a venit bine iar a doua la fel, dar luna aceasta nu mia venit...va rog ajutati-ma...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici mie nu mi-a venit ciclul, si nu am avut nici un contact sexual, ce trebuie sa fac, sunt tare ingrijorata va rog dati-mi un rasp sigur

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Probabil ca da.insa nu sunt sigura ca esti insarcinata. fa-ti vreo doua teste de sarcina. dar menstruatia poate sa iti intarzie si din alte motive. poate fi o dereglare hormonala.