| neugirigA a întrebat:

am o mare nelamurire. Bu mi-a mai venit ciclul de doua luni si nu am nicio idee ce se intampla. Precizez ca pana acum nu am mai avut asemenea probleme. Are cineva vreo idee ce se intampla?

2 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Daca nu a ajuns sa se regleze,adica sa vina regulat in fiecare luna,problema nu ar fi prea mare,inca se lupta sa se regularizeze.
Daca,insa, iti venea in fiecare luna si stii ca nici sex nu ai facut, vorbeste cu mama ta si stabiliti o vizita la medicul ginecolog.Fiecare intarziere care depaseste 10 zile,este un semnal de alarma si la tine deja au trecut cu mult mai mult!
O dereglare hormonala,o amenoree secundara,nu stiu, ar putea fi orice.
Mergi la medic, ai intarziat prea mult!
Sanatate multa!

| Laura46 a răspuns:

Depinde cati ani ai.Daca ai avut un contact sexual fara protectie stii urmarea. daca ai racit la ovare ar fi asta o cauza.mie mi s-a intamplat dupa ce am intrerupt anticonceptionalele asta. apoi s-a reglat.ar mai fi o idee.mie la 15 ani nu mi-a mai venit 3 luni. apoi s-a reglat.de 2 ori am patit asta la interval de 1 an. daca nu ai simptome ciudate eu zic ca nu ar fi ceva.se mai intampla.dar daca vezi k tot nu vrea sa vina,te duci frumusel la ginecolog, iti face o ecografie la ovare(ca la femeile insarcinate) si vede daca nu ai ceva, vreun chist doamne fereste.nu te dezbraca, stai linistita