| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu (ca multi altii) o problema. Mi-am inceput viata sexuala de cateva luni. Ciclul meu era regulat pana in octombrie, cand mi-a venit pe 21. Iar la inceputul lui noiembrie mi-am inceput viata sexuala, iar ciclul mi-a intarziat, si mi-a venit pe 26. De atunci nu mi-a mai venit deloc. Din ce cauza? Tin sa precizez ca de fiecare data am folosit prezervativ(cu exceptia primelor doua dati-in luna noiembrie-), si oricum, chiar daca avea prezervativ chiar daca nu, nu isi dadea drumul in mine. Mai tin sa precizez ca am avut o candida(pe care am tratat-o naturist), care s-a manifestat prin scurgeri maronii si mancarime. Si inca un lucru, de doua saptamani am dureri menstruale(adica, durerile de genul celor pe care le aveam cu o saptamana-o saptamana jumatate inainte sa imi vine ciclul inainte). Din cate am inteles, atunci cand iti incepi viata sexuala ciclul nu mai este regulat, si intarzie depinzand de cat de des ai contact sexual. Asa e? Oare ce se intampla? As vrea niste sfaturi inainte de a ajunge la ginecolog.

Răspuns Câştigător
| katy a răspuns:

E normal sa iti intarzie max 2 saptamani si daca zici ca ai deja simptome stai linistita ca o sa-ti vina, iar cu candida sa ai grija ca daca ai facut o data risti sa faci din nou foarte usor! Numai bine!

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In mod normal, inceperea vietii sexuale regleaza mici dereglaje ale menstruatiei. In nici un caz nu o deregleaza mai mult. Fa un test de sarcina, fiindca e posibil ca sangerarea din 26 noiembrie sa fie cea de implantare a unei sarcini.
Daca testul este negativ, inseamna ca nu esti insarcinata si problema ta hormonala s-a agravat si mai mult. Poate si datorita infectiei pe care nu ai tratat-o corect. Si du-te urgent la ginecolog, fiindca ai amanat cam mult si fiecare zi care trece poate avea urmari grave.

| LaLaLaLoveAlex a răspuns:

Da,ciclul nu mai este regulat, adica nu iti mai vine pe aceeasi data, dar iti vine! Sfatul meu, du-te si cumpara-ti un test de sarcina de la farmacie. Exista posibilitatea sa fi insarcinata, deoarece chiar daca nu a ejaculat inauntru, baietii elimina in timpul actului sexual un lichid preejaculator, care contine spermatozoizi! Fa-ti un test si vezi ce este, dar du-te si la ginecolog, mai ales daca ai avut probleme cu candida! Bafta

| superdorex a răspuns:

Buna, uite iti trimit ceva care sa te ajute:
http://www.csid.ro/......a-4044233/
Dar te rog du-te la ginecolog, fa-i o vizita da? Multa bafta!

| vάĝàвøήτ a răspuns:

Daq iti place sa ti`o tragi laughing) vezi astea`s riscuriiile. acum`a sufera si ala care ti-a trass`o se lauda la pr luilaughing)

| kirra886 a răspuns:

In primul rind este gresit sa crezi ca daca incepi viata sexuala atunci ciclul menstrual nu va mai fi regulat. Acum ce se intipla la tine este un disbalans hormonal,este ceva normal fiindca organismul tau este intr-o perioada de tranzitie acum dupa inceputului vietii sexuale,stai pe pace,ciclul se va regula singur in vreo jumatate de an si va aparea ca ceasul in fiecare luna regulat. in privinta durerilor menstruale,nu zic ca este normal doar ca trebuie sa stii ca si eu de asemenea am avut dureri in timpul ciclului dupa ce mi-am inceput viata sexuala,repet organismul tau trece prin anumite schimbari acum,daca durerile vor fi prea mari apeeleaza la un doctor, pina atunci bucurate de sex si felicitari cu viata sexuala, bafta!