| Gabitza89 a întrebat:

Am o mare problema.Sunt o fire ff geloasa si iubitul meu nu accepta asta. El vb la telefon sau cel putin am vazut ca ea il tot suna ii tot da mesaje si pe mine ma deranjeaza, este o fosta iubita cu care a avut o relatie acum 2 ani si care au ramas prietenii. Din cauza geloziei mele iubitul meu a vrut sa ne despartim, dar mi-a mai acordat o sansa. Ce sfaturi imi dati. el imi spune tot timpu unde este si ce face, dar convorbirea cu tipa asta ma deranjeaza. Mi-a spus de ff multe ori ca nu-l intereseaza alte persoane decat eu.Eu am 23 ani el 26. Ce spuneti, cum sa ma abtin sa nu-l pierd.

5 răspunsuri:
| liz23 a răspuns:

Buna,eu zic sa te gandesti bine la situatie, sa pui in balanta decizia lui, daca e corect fata de tine cand a preferat sa te ameninte cu despartirea decat sa inceteze cu respectiva.Eu nu consider ca iti da tie sanse,ci ca ii este foarte bine cu tine si cu legatura cu ea. Poti pune problema si invers,si nu cred ca lui i-ar fi placut situatia. Eu zic sa vorbesti deschis cu el,iar daca esti atat de importanta pentru el,ar trebui sa inceteze cu ceva care te raneste pe tine. Gelozia ta e normala, sincer si eu m-as simti la fel,folosindu-se de asta eu zic ca e doar o forma de a pica el bine,in pozitia de victima. La fel gandeste-te ca nu ai cum sa pierzi ceva ce nu este al tau, daca el opteaza sa pastreze trecutul in prezent, poate si o parte din sentimente au ramas la el dupa doi ani de relatie.

| alexiaa a răspuns:

Si eu vorbesc cu ex-ul la telefon, zilnic, chiar daca nu mai e nimic intre noi.Acum nu vreau sa te speriu dar cand zic ca nu mai e nimic, asta inseamna ca nu mai e nimic fizic.Psihic sunt inca dependenta de el(nu ne-am mai "inalnit"de mai bine de un an).La actualul tin foarte mult dar nu-l iubesc, asa cum l-am iubit pe fostul.Mi-e teama sa nu fie aceeasi situatie si la iubitul tausadPrietenul meu accepta, dupa o cearta datorata acestor telefoane si-a dat seama ca ma poate pierde.Acum tu esti femeie si cu tine pot fi sincera...cat valoreaza acualul meu pentru. mine daca i-as da liber numai sa pot vb.in liniste cu ex-ul? Zero, nu? Cat valorezi tu pentru actualul tau daca e in stare sa te paraseasca pentru.o discutie telefonica cu ex-a?

| Kafeeaua a răspuns:

Eu zick ca problema este la tine
esti o fire prea geloasa
incearca sa te stapanesti
daca el nu te mai iubea
eu zic ca te parasea si pleca cu fosta
dar asa e cu prieteni daca el sta cu tine nu cred ca o face pentru distractie
la 26 de ani eu zic ca e un om destul de matur sa realizeze pe cine iubeste
tu il kunosti mai bine...

| emima a răspuns:

Pai i-ai zis ca te deranjeaza ca vb cu ea? si pe mine m-ar deranja sincer daca te iubeste cu adevarat inceteaza sa vb cu ea

| loveuandyouknow a răspuns:

Pai daca il iubesti cu adevarat ar trebui sa ai incredere in el. iar daca el te iubeste cu adevarat iti va spuna adevarul mereu. Daca esti geloasa ii dai impresia ca esti obsedata si la inceput poate parea super dar dupa un timp iti garantez ca se satura de chestia asta. Incearca sa nu mai fi geloasa deoarece vei face doar rau pentru ca se va raci fata de tine. Daca el te iubeste ti-ar zice daca e ceva intre el si acea fosta. Ea insista pentru ca vrea sa va distruga relatia, ea fiind geloasa iar daca tu esti geloasa ii dai doar curaj si incredere prefa-te ca nu iti pasa pentru ca dupa un timpva inceta sa il mai contacteze crezand ca nu are nici o sansa. mult succes :*