| AndreeA0807 a întrebat:

Am o nelămurire. Sâmbăta am întreținut relații sexuale cu soțul meu. Astăzi (miercuri) am făcut 3 teste de sarcina diferite și toate au ieșit nule. Mai am un copil și știu sa fac un test de sarcina. Problemele ar trebui sa îmi vine peste 4-5 zile. Dar și peste cealaltă sarcina am avut ciclu. Deci e posibil sa fiu însărcinată?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care doresti sa devii mamica, trebuie sa intretii sex in toate cele 4-5 zile ale PERIOADEI FERTILE pentru a ramane insarcinata.
SARCINA se poate forma NUMAI si NUMAI in cazul in care ajunge sperma in vagin in 1-a sau in toate cele 4-5 zile ale PERIOADEI FERTILE. In restul celorlalte zile ale ciclului care NU fac parte din PERIOADA FERTILA chiar si daca sperma este ejaculata IN VAGIN la terminarea fiecarui act sexual, NU SE POATE FORMA O SARCINA.
OVULUL este format/produs de catre OVAR doar 1 SINGUARA DATA
intr-un ciclu menstrual, indiferent de lungimea ciclului ca numar de zile peste cele minim 21 de zile.
Ziua in care este eliberat OVULUL din OVAR in TROMPA UTERINA
se numeste ZI DE OVULATIE si fata de aceasta zi, cele 4-5 zile asezate INAINTEA zilei de OVULATIE si urmatoarele 1-2 zile de dupa ovulatie formeaza asa numita PERIOADA FERTILA a ciclului.
Fiindca OVULUL eliberat din OVAR este VIABIL adica BUN/APT de a fi fecundat de catre 1 spermatozoid (rar de 2 sau mai multi in cazul sarcinii gemelare) ''traieste'' foarte putin, de regula :
-- in jur de 6-10 ore
-- rar intre 8 -16 ore
-- si doar foarte de rar pana la 24 de ore
Daca ovulul nu este fecundat in aceste maxim 24 de ore, timpul avut la dispozitie, in acel caz OVULUL nefecundat...''MOARE'' si dupa 2-3 zile se DEZINTEGREAZA, adica pur si simplu DISPARE DIN UTER.
In concluzie daca se doreste nasterea unui copil, in acel caz este indicat ca sexul neprotejat sa fie de fiecare data finalizat cu ejacularea spermei in profunzimea vaginului, cel putin 1 data pe zi si pentru maximizarea probabilitatii formarii sarcinii sexul trebuie intretinut in timpul tuturor celor 4-5 zile care apartin perioadei fertile. Doar procedand astfel sansele de reusita devin posibile. Multa sanatate!

10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Testul de sarcina, daca este negativ, este concludent numai dupa minim 1 de zile de la contactul sexual. La 3 zile, cum l-ai facut tu, este 100% negativ. Se accepta ca 1% din femeile insarcinate vor avea test de sarcina pozitiv in a opta zi de la contactul sexual (la tine ar fi duminica, din prima urina de dimineata), restul de 99%, desi insarcinate, vor testa negativ. Asadar, eu cred ca nu stii cum se face un test de sarcina, de vreme ce il incerci atat de repede, complet inutil. In plus, perioada actului sexual (cu 8 zile inainte menstruatie) este una cu fertilitate redusa, sansa de a ramane insarcinata este destul de mica. Perioada de maxima fertilitate este intre zilele 12 si 16 ale ciclului menstrual

| AndreeA0807 explică (pentru Brigaela):

Nu este negativ este nul. Și îmi doresc destul de mult încă un copil. De asta ma grăbesc asa.

| Brigaela a răspuns (pentru AndreeA0807):

Ce inseamna nul? Testele de sarcina pot fi: pozitive, negative sau neconcludente. Cele neconcludente sunt fie expirate, fie nu au fost facute corect. Nu mi se pare ca te grabesti, mi se pare doar ca esti neinformata.

| AndreeA0807 explică (pentru corbulalbrosu):

Prima data am întreținut relații sexuale înainte de menstruație cu 3 zile... Deci în perioada nefertila.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru AndreeA0807):

In cazul in care doresti sa devii mamica, trebuie sa intretii sex in toate cele 4-5 zile ale PERIOADEI FERTILE pentru a ramane insarcinata.
SARCINA se poate forma NUMAI si NUMAI in cazul in care ajunge sperma in vagin in 1-a sau in toate cele 4-5 zile ale PERIOADEI FERTILE. In restul celorlalte zile ale ciclului care NU fac parte din PERIOADA FERTILA chiar si daca sperma este ejaculata IN VAGIN la terminarea fiecarui act sexual, NU SE POATE FORMA O SARCINA.
OVULUL este format/produs de catre OVAR doar 1 SINGUARA DATA
intr-un ciclu menstrual, indiferent de lungimea ciclului ca numar de zile peste cele minim 21 de zile.
Ziua in care este eliberat OVULUL din OVAR in TROMPA UTERINA
se numeste ZI DE OVULATIE si fata de aceasta zi, cele 4-5 zile asezate INAINTEA zilei de OVULATIE si urmatoarele 1-2 zile de dupa ovulatie formeaza asa numita PERIOADA FERTILA a ciclului.
Fiindca OVULUL eliberat din OVAR este VIABIL adica BUN/APT de a fi fecundat de catre 1 spermatozoid (rar de 2 sau mai multi in cazul sarcinii gemelare) ''traieste'' foarte putin, de regula :
-- in jur de 6-10 ore
-- rar intre 8 -16 ore
-- si doar foarte de rar pana la 24 de ore
Daca ovulul nu este fecundat in aceste maxim 24 de ore, timpul avut la dispozitie, in acel caz OVULUL nefecundat...''MOARE'' si dupa 2-3 zile se DEZINTEGREAZA, adica pur si simplu DISPARE DIN UTER.
In concluzie daca se doreste nasterea unui copil, in acel caz este indicat ca sexul neprotejat sa fie de fiecare data finalizat cu ejacularea spermei in profunzimea vaginului, cel putin 1 data pe zi si pentru maximizarea probabilitatii formarii sarcinii sexul trebuie intretinut in timpul tuturor celor 4-5 zile care apartin perioadei fertile. Doar procedand astfel sansele de reusita devin posibile. Multa sanatate!

| darrio2007 a răspuns:

E clar ca nu stii sa faci un test de sarcina, asa cum te lauzi aici. Testul nu se face dupa 4 zile de la raportul sexual. Sper sa nu ai fete, ca nu ai ce le invăta.

| Violleta2022 a răspuns:

Esti femeie maritata, ai mai avut 1 sarcina si inca nu stii ca ovulatia nu se poate produce cu 4-5 zile inainte de menstruatie?
Apoi, nici un testd e pe fata pamantului nu poate sa-ti spuna ca esti insarcinata dupa1 zi de la sex.
Testul de sarcina se poate afce DUPA 3 saptamani, ca sa arate daca esti sau nu gravida.
O sarcina in primele 3 sapatamni nu etse detectabila la aceste teste, pentru ca este inca in stadiu celular si sunt hormoni suficienti sa "informeze" testul.
Femeie, puna mana si citeste despre pasarica ta si despre ce se intampla in corpul tau, ca-i toata informatia pe internet. Macar sa ai habar cand se formeaza copilul ala, daca de sex te-ai apucat devreme, fara sa ai habar ce faci.

| corbulalbrosu a răspuns:

Toate testele de sarcina vor avea INTOTDEAUNA in mod absolut sigur rezultatul NEGATIV daca sunt executate inainte de a trece minim 15 zile intre data intretinerii sexului neprotejat si data executatii testului pe baza urinei. Pentru prima data, primul rezultat corect se poate obtine doar dupa ce au trecut mimim 15 zile, dar acest rezultat va fi corect si valid doar daca este POZITIV. In cazul in care este NEGATIV exista un grad foarte ridicat de peste 80-90% ca sa fie un rezultat FALS NEGATIV si testul trebuie repetat din 2 in 2 zile pana in cea de-a 21 zi in care rezultatul obtinut este cel coret valid si valabil in proportie de peste 98-99%.
Daca menstruatia urmeaza sa se produca peste 4-5 zile, iar sexul a avut loc in urma cu 4 zile, inseamna ca a fost intretinut cu 8-9 zile inainte de data la care va porni menstruatia. In acest caz sexul a fost intretinut in perioada de INFERTILITATE ABSOLUTA a acestui ciclu si intr-o astfel de situatie formarea sarcinii este 100% IMPOSIBILA chiar si daca sperma a ajuns in mod sigr in vagin. Concluzia finala : in proportie de peste 99% formarea unei sarcini in aceste conditii este IMPOSIBILA. Multa sanatate!

| AndreeA0807 explică (pentru corbulalbrosu):

Mulțumesc. Am primit și eu un răspuns destul de decent și la limita bunului simț. Atât voiam nu ca ceilalți care au început cu tot felul de prostii.

| sofisis a răspuns:

Este imposibil sa se vada o sarcina la 4 zile de la contactul sexual. Serios, ce varsta ai?

| AndreeA0807 explică (pentru sofisis):

22. Mai am un copil... Și o sarcina pierduta. La prima sarcina(dupa cum a calculat medicul) am rămas însărcinată în perioada nefertila. La a doua la fel.