| anonim_4396 a întrebat:

Buna!
Am o problemă cred la testiculele. Cel drept mai exact. Pot să mă excit și să mă masturbez fără probleme dar am observat că nu coboară spermă in testiculul drept, așa cum se întâmplă în cel stâng. Nu am simțit niciodată și nici palpabil spermă in testiculul drept. Nu am durere sau altceva, dar nu e ciudat? Sperma trebuie sa fie in ambele testicule nu? Ce e de făcut?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Plasma spermatica este produsa de 2 glande si anume de : vezicula seminala si prostata si se acumuleaza in interiorul acestor 2 organe si acolo se reinoieste incontinu/permanent. Spermatozoizii sunt produsi de gonade/testicule si de acolo migreaza permanent prin cele 2 canale deferente pana in interiorul veziculei seminale unde se produce procesul de amestecare a spermatozoizilor in plasma spermatica si astfel se formeaza/rezulta sperma. Prin intermediul unui canal, prostata are legatura directa cu uretra peniana si astfel SPERMA este deversata in URETRA deci NU in TESTICULE, in timpul /momentul in care se produce procesul de ejaculare.
Este cu totul IMPOSIBIL ca sperma sa poata sa coboare din glanda numita prostata in testicule sau in epididiumul situat in interiorul scrotului. Multa sanatate!

5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi la medicul urolog nimeni nu te poate consulta pe TPU, numai un doctor real care te va examina va face analize va putea diagnostica problema, sănatate si succes.

| corbulalbrosu a răspuns:

Pentru informarea ta CORECTA trebuie sa stii si mai ales sa intelegi ca in cele 2 testicule sunt produsi SPERMATOZOIZII si dupa producerea lor acestia URCA din cele 2 testicule prin cele 2 canale deferente pana ajung si intra in VEZICULA SEMINALA si PROSTATA care reprezinta cele 2 glande situate in interiorul abdomenului, glande care produc PLASMA SPERMATICA care reprezinta 94% din volumul spermei.
In concluzie sper ca am reusit sa te fac sa intelegi ca NICIODATA nu poate sa existe SPERMA in interiorul testiculului. Testiculele produc doar SPERMATOZOIZII care reprezinta in jur de 2% din intregul volum al spermei ejaculate. Multa sanatate!

| TheHobbitNZ a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Așa și când mă excit simt spermă doar in testiculul stâng, in partea de jos a lui, cumva in epididim nu? Dar nu simt și nici nu e la fel în testiculul drept? In epididimul drept nu trebuie sa am și acolo spermă? Și apoi are loc ejacularea și se golesc am2 testiculele de spermă?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru TheHobbitNZ):

Plasma spermatica este produsa de 2 glande si anume de : vezicula seminala si prostata si se acumuleaza in interiorul acestor 2 organe si acolo se reinoieste incontinu/permanent. Spermatozoizii sunt produsi de gonade/testicule si de acolo migreaza permanent prin cele 2 canale deferente pana in interiorul veziculei seminale unde se produce procesul de amestecare a spermatozoizilor in plasma spermatica si astfel se formeaza/rezulta sperma. Prin intermediul unui canal, prostata are legatura directa cu uretra peniana si astfel SPERMA este deversata in URETRA deci NU in TESTICULE, in timpul /momentul in care se produce procesul de ejaculare.
Este cu totul IMPOSIBIL ca sperma sa poata sa coboare din glanda numita prostata in testicule sau in epididiumul situat in interiorul scrotului. Multa sanatate!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

E ăn ambele.

| mihai69 a răspuns:

Sperma nu se "simte" în testicule. Nici măcar nu se formează acolo.