| Melisa0207 a întrebat:

Am o problema in legatura cu vaginul. Am facut acuma 1 an cam asa Candida, am fost la ginecolog, mi-a dat crema si ovule, 10 zile. Acuma 2 saptamani am avut o infectie la gat, doctorita de familie mi-a prescris Klacid de 500, 10 zile. In ziua a 5a a inceput sa ma manance, sa ma usture, ok am aplicat o crema si m-am spalat cu sapun cu ulei de mesline. Pur si simplu nu mai trece, ma deranjeaza ma ustura ma mananca, am prieten de 3 ani, am incercat sa intretinem relatii sexuale dar pur si simplu at cand o baga ma ustura f tare, si in partea de jos a vaginului simt ca mi se rupe, mia si curs sange, dar dupa contactul sexual. Ce sa fac? Ce sa mai folosesc, ma deranjeaza foarte tare... Mulțumesc!

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ai facut din nou Candida. Probabil doctorita de familie nu a verificat atent fisa, fiindca o data ce ai avut candidoza, toata viata ta va trebui, atunci cand iei antibiotice sa iei profilaxie pentru infectia cu candida. Mergi din nou la ginecolog pentru tratament (in general, ai nevoie de alt tratament decat cel din urma cu un an). Daca la contactul sexual nu ati folosit prezervativ, sa mearga si partenerul tau cu tine, are nevoie de tratament (barbatii sunt adesea purtatori asimptomatici si, din cauza ca ati facut sex in timp ce tu aveai o infectie, este si el infectat si va trebui sa faca tratament acum si profilaxie la fiecare tratament antibiotic din viata lui)

| Maria_Roxana_1997_k9Dl a răspuns:

Dai drumu la medic iar