| Dadinare a întrebat:

Bună, am o problemă menstruația trebuia să îmi vină pe 11 dar nu a venit. Testele de sarcina au ieșit negative. Ce să fac? Mă dor sânii de 2 săptămâni' și am obsevat că m-am umflat foarte rău sub burta. Am scurgeri albe și senzația că îmi vine ciclu' dar nu a venit. Vă rog să rasundeti. Am 17 ani iar mama mea a murit în urma cu 3 ani, dacă sunt gravidă? Vreau un sfat. Să mai fac teste de sarcina? La contactul sexual primul nr m-am protejat iar la al doilea nu, dar nu a ejculjat în mine.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Imi pare rau ca mama ta a murit si ca treci prin durerea asta mare, dar tot nu ai scuza sa nu te protejezi cand faci sex, mai ales ca esti micuta de varsta si nu ai nevoie de copilas sau boli cu transmitere sexuala.
Prezervativele costa foarte putin, de ce nu le folositi?

Un test corect de sarcina se face DUPA 21 de zile de la ultima partida sexuala!
Inca ceva: poti sa ramai insarcinata si daca nu ejaculeaza in tine, daca: tu esti in perioada fertila si daca sunt mai multe partide sexuale consecutive, unde ramane sprma pe teava, de la partida anterioara si se scurge in vagin, imediat cum este reintrodus.
Folositi prezervativul ca nu va musca!

| corbulalbrosu a răspuns:

Fara sa prezinti datele strict necesare si obligatorii ale ciclului tau menstrual, formularea unui RASPUNS care sa fie catusi de cat apropiat de valabilitatea, este practic imposibil de exprimat. Asa cum este prezentata intrebarea ta pot fi emise simple pareri sau presupuneri subiective si complet lipsite de orice valoare. Pentru a se putea face o analiza corecta sunt absolut necesare urmatoarele informatii :
--care este tipul ciclului menstrual REGULAT sau NEREGULAT
--lungimea ultimelor 5-6 cicluri menstruale (NU a menstruatiei)
--data/ziua de calendar la care a pornit ultima menstruatie
--data/ziua de calendar in care a fost intretinut actul sexual
Pe ce considerente a fost stabilita ca data de pornire a menstruatiei ziua de 11 (Septembrie)?
Pentru ca rezultatul testului de sarcina facut pe baza analizarii urinei sa fie corect in proportie de 98-99%, testul poate fi facut numai dupa trecerea a minim 21 de zile de la OVULATIE sau dela ultimul contact sexual neprotejat. In caz contrar daca testul este efectuat mai devreme de minim 17-18 zile, rezultatul obtinut are doar 50-60% grad de valabilitate/corectitudine.
P.S. Daca dupa ce a avut loc ejacularea, barbatul NU urineaza pentru ca astfel sa fie eliminate resturile de sperma ramase in uretra penisului, atunci in timpul celui de al 2-lea act sexual in mod absolut sigur se scurge in mod involuntar si imperceptibil din uretra in vagin o cantitate suficienta de sperma, care sa aiba ca rezultat formarea unei sarcini posibile. Multa sanatate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt doar dereglări hormonale.