| bbnnmm a întrebat:

Am o problemă. O să povestesc pe scurt, că e tare mult. Am cunoscut un băiat acum jumătate de an și noi avem prieteni comuni și ieșeam mereu împreună toți. Noi am ajuns să ne iubim, dar el fiind timid, eu timidă, cu greu ne-am arătat iubirea unul față de celălat. Cumva am aflat că ține tare mult la mine, iar el a aflat că și el îmi e drag mie. Iar de Revelion am fost cu el și mi-a mărturisit că mă iubește și m-a cerut, iar eu bineînțeles că am acceptat. El e un băiat foarte de treabă și cu capul pe umeri, îi cunosc povestea și am rămas foarte uimită prin câte a trecut și îmi place mult felul lui de a fi, eu nu am mai întâlnit și n-am să mai întâlnesc așa băiat în viața mea. Acum problemele sunt mai multe. El în trecut a fost înșelat, el i s-a dedicat cu totul fetei ăleia și se teme parcă să nu pățească la fel din nou, mi-a povestit că părinții ei aveau probleme cu banii, iar el îi dădea ei banii pe care îi dădeau părinții lui ca să își cumpere mâncare sau alte lucruri, iar el nu mânca nimic zile la rând că îi dădea ei banii, el făcea liceul în alt oraș atunci și trebuia să se întrețină din banii pe care îi trimiteau ai lui, și au mai fost multe. Eu știu că el nu mă va înșela niciodată, știu că ar renunța la oricine pentru mine la cât mă iubește, iar eu aș face la fel pentru el. Doar că uneori îmi spune că poate va veni altul și eu îl voi lăsa pe el și lucruri din ăstea, iar pe mine mă doare când îmi spune așa ceva, pentru că eu îmi doresc să rămân toată viața lângă el, că e un băiat de milioane. Cum să fac să nu mai îmi spună lucruri din ăstea? Plâng foarte mult din cauza asta, mă doare când știu că el crede că aș vrea să îi fac rău. Și mai există ceva, vrea să îi cunosc părinții, iar mama lui îl tot întreabă când mă va duce acasă la ei. Și el mi-a spus că pe cealaltă nu a plăcut-o deloc și că mama lui i-a spus de când a cunoscut-o că aia îl va înșela și așa a și fost. Iar acum mie îmi e frică că dacă mama lui va spune ceva de mine, iar el mă va lăsa pentru că poate se va gândi că dacă mama lui a avut dreptate în legătură cu cealaltă, sigur are dreptate și în legătură cu mine. El spune că sigur mama lui mă va plăcea pentru că îi spune mereu să mă aducă acasă, iar el s-a mirat pentru că ea niciodată nu i-a spus să aducă vreo fată acasă la ei, și spune că mama lui simte că e ceva de bine încât își dorește atât de mult să mă cunoască, pentru că până acum nu a mai făcut așa cu nicio fată. Eu vreau să o cunosc, doar că am emoții, nu știu cum să procedez, iar de primit sfaturi nu am de la cine, mama mea a murit. iar cu tata e mai greu să mă înțeleg, eu având doar 17 ani. Tata știe că eu și băiatul ăsta suntem prieteni, dar nu știe că m-a cerut, mi-e foarte teamă să îi zic, el e foarte dur și mi-e frică de reacția lui, vreau să mai aștept puțin. Dacă voi merge să o cunosc pe mama lui, ce ar trebui să fac, ce ar trebui să îi duc? Habar nu am, dacă spun ceva greșit? Chiar nu știu pe cine să întreb.

5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Poti sa-i duci un buchet de flori.
In rest incurajeaza-l mereu si spune-i cat il iubesti si cat il apreciezi in viata ta. Adica exact ce ne-ai spus noua aici.

| sofisis a răspuns:

OK.
1. Cererea asta e mai mult formala. Doar nu vrei sa te mariti la 17 ani. Nu? Prin urmare poti sa mai astepti cateva luni pana sa anunti ca sunteti logoditi. Niciunui parinte nu i s-ar parea ok ca la 17 ani sa ii vina fata sa ii spuna ca s-a logodit cu unul pe care ei nici nu il cunosc macar. Inteleg ca e viata ta dar intelege si tu ca tot ce ti se intampla tie ii afecteaza pe cei din jur.
2. Daca el te-ar lasa pentru ca ar zice ma-sa ca o sa il inseli, sincer, ti-e mai bine fara el. Gelozia nefondata si patologica distruge orice relatie. Daca el din start pleaca pe premisa ca "ö sa", inseamna ca din start nu iti ofera nici cea mai mica sansa si ca proiecteaza toate fricile lui pe tine, te impovareaza pe tine si nu e normal sa faci asta cu o persoana care ti-e draga. Incearca sa ii spui ca nu ti se pare corect ce face si sa nu te mai pedepseasca pe tine pentru greselile altora.
3. Daca vei merge sa o cunosti pe mama lui ii duci niste flori si niste prajiturele. Nu faci nimic iesit din comun. Fii tu insati. Daca e sa te placa, te place oricum. Daca e carcotasa si e sa nu te placa, poti face si tumbe ca tot nu te va placea.
Cu alte cuvinte, ce faci tu e irelevant in proportie de 80%. Fii respectuoasa, raspunde-i la intrebari, intreaba despre viata lor cand era el mic, ofera-te sa ajuti daca pune masa sau strange masa si nu sta lipita de el.
4. Relaxeaza-te si tine minte o vorba de duh: dragostea e mereu simpla. Ceea ce e "menit" sa fie va curge ca apa. Nu te lua dupa telenovele unde trec prin incercari drastice si la final dragostea invinge. Lucrurile menite sa fie curg usor, se leaga toate fara sa depui efort. Daca deja devine prea greu, de obicei inseamna ca nu e sa fie.
Si inca ceva, daca in cel mai rau caz nu va fi sa fie, nu dispera. Nu asta ti-era destinul.

| Pool77 a răspuns:

Poate sa fie baiat de miliarde daca te paraseste doar pentru ca asa zice maica-sa.
Nu stiu, mi se pare penibil.
La 17 ani ai toata viata inainte, sa te logodesti la varsta asta? Mi se pare imatur si pueril.
Nici eu nu mi-as lasa fata de 17 ani sa se logodeasca, e prea devreme. Mai ai un viitor de cladit, facultate, job etc.
Cati ani are respectivul?
Ce sa-i duci mamei lui? Un buchet de flori eventual sau un vin rose, merg ambele.
In rest, comporta-te ca atare, nu pretinde ca esti altcineva, dupa un timp n-o sa poti.

| Liviu a răspuns (pentru Pool77):

E de tot rasul, mereu am urat oameni care se iau dupa parinti.(Vorbesc cei trecuti de 20 de ani) cum dracu sa inchei o relatie fie ca esti baiat sau fata ca iti zice muma'ta sau tata'tu happy eu vorbesc de relatie nu de casatorie. Evident e prea devreme la 18 ani, multi abia atunci realizeaza ca pe langa sex, calatorii, si distractii mai sunt si facturi si un loc de munca.

| Pool77 a răspuns (pentru Liviu):

Crezi ca adolescentii stiu chestiile astea?
Da, sunt care stiu, dar putini.
Crede-ma, multi se dau smardori si n-ar putea lucra mai mult de 1-2 luni.