| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema si as vrea sa ma ajutati. Deci... Am 15 ani si trec in clasa a 9-a. Am niste probleme care ma distrug. Deci...Eu sunt genul de persoana mai inchisa in casa, pentru ca am un program fix. La 9 trebuie sa fiu in casa. Altfel, parintii ma cearta si tot eu am de suferit. Cand mai ies si eu cu fetele, as vrea sa petrec mai mult timp cu ele, dar nu pot. Toata ziua trebuie sa fac curatenie, mancare si sa stau cu sora de 5 ani jumatate, deoarece parintii sunt la munca. Si asa nu ies des in oras din cauza acestor chestii. Mereu imi spun parintii sa invat, ca nu vor sa ajung ca alti nebuni sa raman corijenta, chestii de astea. O. K. Ii inteleg ca vor sa iau premiu. Dar mereu am invatat bine si am luat premiu.
Cand ma mai intalnesc cu prietenele, ele povestesc despre iubitul lor, iar eu ma simt prost, pentru ca sunt singura care nu are prieten. Si cand mai discut cu ele, suna si telefonul si este ori tata ori mama care ma anunta ca trebuie sa ma duc acasa. M-am saturat!
Am incercat sa le explic ca am crescut si vreau si eu un iubit, dar nu ma pot intelege cu ei, pur si simplu. Odata, m-am certat cu tata si m-a lovit. Deci practic nu mai rezist. Fiecare miscare a mea, e stiuta de parinti. Imi e rusine si mie. Seara, la ora 12, eu trebuie sa fiu deja in pat. Chiar daca nu vreau, unul dintre parinti, vine sa ma verifice. Iar dupa 1, 2 noaptea, cand dorm ei, mai intru pe net.
Nu mai suport asa ceva. Vreau sa fiu si eu libera, nu toata viata sub fusta mamei. Va rog, ajutati-ma! Funda Sii, scuze de categorie si greseli!

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Offfffffffff...
Nicoleta,ca tine eram si eu candva,ore fixe,invatat,treaba in casa,urmarita fiecare miscare,note exceptionale,premii,olimpiade...
Din dorinta de a face bine, de multe ori parintii exagereaza, sau asa credem noi.Esti in prag de adolescenta si ispitele se inmultesc.
Se spune,cresc copiii,cresc si problemele.
Parintii tai se tem de influentele anturajului,vad multe in jur si incearca sa te apere.
Nu e intotdeauna cea mai buna cale,ascunzandu-ti fata urata a lucrurilor nu inseamna ca nu ti se pot intampla.
Au si o baza in tine,iti incredinteaza treburi si grija pentru sora ta mai mica,nu-i putin.
Nu vei fi intotdeauna sub fusta mamei si,crede-ma, nu ai nici un motiv sa te rusinezi ca nu ai un iubit, nu se masoara calitatile unui om dupa numarul iubitilor pe care ii are.Si,la o adica,daca te simti in inferioritate,inventeaza unul!
Problema este ca tu incepi sa vezi in parinti un dusman,in timp ce dusmanul este in afara casei, acolo pandeste primejdia, de influentele negative de afara trebuie sa te feresti.Pe astea NU le cunosti,si-ti doresc sa nu le cunosti niciodata.
Incearca sa analizezi la rece,ce ai.O casa buna,o situatie de invidiat la invatatura,esti iubita de parinti,crescuta cu grija...
Acum,gandeste-te ce ai vrea sa ai.Ore tarzii de venit acasa,cearta in casa,note mai mici(n-o sa ai timp sau acelasi chef de invatat),un iubit care sa-ti complice viata ta linistita si frumoasa,lacrimi,mesaje care nu vin,asteptari care-ti ard sufletul,minciuni peste tot...
O sa-mi spui ca,da,asta vrei, nu mai ai rabdare!
Sfatul meu este sa mai ai, inca putina.Stai deoparte si invata din greselile celorlalte.Ele se indragostesc,plang,sufera,vezi ce fac si gaseste intelepciunea sa nu ajungi in aceeasi situatie!
Posibil sa le si faca placere sa te starneasca,desi,in sinea lor,fii sigura ca te invidiaza pentru seninatatea si linistea ta!
Gaseste-ti o prietena,UNA singura,cu care sa discuti orice,o fata buna si linistita, fii sigura ca si ea va avea aceleasi nelinisti.
Fa-ti un jurnal in care sa-ti descarci toate frustrarile si lacrimile, asa cum ni le spui noua aici.
Parintii tai nu-ti vor raul.Anii trec si vei intelege,intr-adevar,poate le vei fi chiar recunoscatoare.
Lasa ca fiecare lucru sa vina la timpul lui,nu te grabi, traieste fiecare clipa cum trebuie, nu te vei mai intalni cu ea...
Insenineaza-te si bucura-te ca esti aparata inca de cruzimile dure din jur si...NU TE GRABI!
Fii fata desteapta, mai bine sa te invidieze, decat sa le fie mila de tine...

10 răspunsuri:
| Skillzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz a răspuns:

Salut scumpa mea :*. Asa eram si eu la 12 ani, doar ca eu aveam o ora fixa, bai frate la 10 esti acasa ca doar nu stai 7-8 ore in oras! Am inteles. Ma punea sa invat, il punea pe fratele meu sa ma spioneze peste tot in oras, si au aflat ca aveam si iubit, iar nu mi-au zis nimica.
Nu merge cu din astea ca sa-i spui ca numai esti un copil. Mergi si vorbeste cu mama ta, spune`i ca Vei jura pe orice ca vei face asa lucruri bune si spune`i sa te lase in oras, pentru ca inca esti un copil trebuie sa-ti traiesti viata, spune`i ca nu te va tine de mana pana la 50 de ani hai sa fim seriosi.
Eu daca eram in locul tau, tipam la ei le spuneam sa ma lase frate nu puteam sa rezist deoarece am nevoie de timp liber, nu sa fiu servitoarea lor.

| Kafeeaua a răspuns:

Imi pare rau pentru tine.
Stiu ca ei nu te inteleg dar spune-le ca daca cu adevarat te iubesc...sa te lase sa mai iesi si tu cu prietenii.
totusi ar trebui sa te inteleaga ai 15 ani.
incearca sa le ajungi la inima.
spune-le ca tu faci tot ce iti cer.Inveti.Faci curatenie. Mancare.
Chiar ii ajuti.
Spunele ca nu le ceri decat putina mai multa libertate.
Nu le ceri sa mergi la club.
Daca nu merge asa.
Incearca sa porti aceasta dicutie doar cu mama :X
De la prietena la prietena.
Adica. totusi estiadoleshcenta.
Ai nevoie de putina libertate.

| Ioannaaaaaaaaaa a răspuns:

Nicoleta.pe parintii tai ii vei intelege atunci cand vei si fi tu parinte.incearca sa vb cu mama ta. spune i ca vrei sa fii mai libera.ca promiti ca faci treaba, ca stai cu sora ta si ca o sa iei premiu.dar sa iti promita si ea ca te lasa putin libertina.pentru ca ai nevoie de asa ceva in perioada adolescentei...

| St3luta a răspuns:

Bunna! incearca sa o iei pe sora ta in parc,ea se da in leagan topogan etc si uh iti chemi prietene si petreceti timpul impreuna

felicitarile mele pentru ca ai luat premiu,dar,parintzilor tai le e frica sa nu te piarda,sa cazi prada unor tentatii de care mai tarziu sa regreti

draga mea,nu-i nicio problema daca nu ai inca un prieten,nu-i timpul pierdut, o sa ai cand TU in primul rand, ai sa fii pregatita.nu te lasa intimidata de "iubire"

mi-a placut treaba cu ora 1-2.dar cand o sa incepi scoala tot asa o sa practici? eu, sunt la liceu dimineata ma trezesc la 6 jum. daca ai fi in locul meu ai mai putea sa te culci la 1-2?happyEu in timpul scolii la 10 ma culc pentru ca nu pot sa ma trezesc dimeata

Off...scumpa mea, tu nu vrei sa fii neaparat libera dar sa ai prioritati.Asa eram si eu cu mama(referitor la iubit)nu accepta nici sub ruptul capului sa-mi fac prieten. Apoi am pus-o in fata faptului implinit.I-am dovedit ca e baiat cuminte si nu vrea nimic rau de la mine.si mia permis

PS:Am incercat sa nu ma incurc in detalii de aceea am raspuns in ordinea scrisului tau.

sper ca iti sunt de ajutor.:*

| Rihannax a răspuns:

Hei buna chiar imi pare rau, dar ar trebui sa te impui sa le spui ca nu mai esti un copil sa iesi afara fara stirea lor pentru ca nu au ce sa iti faca, sa te pedepseasca mhhh... spune-le ceva ce o sa ii raneasca gen "Mai bine mor deact sa mai duc o vata de asta" ""Mai bine nu ma nasteam chesti de astea

| BestFeeling a răspuns:

Buna Nicoleta! Ar trebui sa le explici parintilor ca ai crescut. daca vor continua sa se comporte asa nu te vei putea integra in noua clasa si iti va fi ff greu. deoarece majoritatea copiilor de 15 ani sunt mai libertini, iasa pe afara si stau mai mult. inca nu le zice nimic despre faptul ca vrei un iubit, prima data rezolva sa poti sa mai mult afara. plus ca mancare si curatenie nu trebuie sa faci doar tu, ci si mama ta. ca de aceea si-a ntemeiat o familie! rezolva problemele cu ieshitul afara. sa poti sta mai mult. spune-le ca tu ii asculti si fac tot ce zic ei, dar pentru ca esti un copil exemplar, cuminte, ar putea sa te lase mai mult afara si pe calculator. dupa ce rezlvi problemele astea. iti faci un iubit. si le spui despre el DOAR daca se amelioreaza situatia cu parintii. dacanu, il poti tine si secret ca nu e mare lucru. mult succes!:*

| NoIdentity a răspuns:

Da la fel si la mine, numai ca eu trebuie; sa fiu in casa la 8 jumate sh am tot aceeasi varsta.la fel era sh cu prietenii dar m-am indragostit si nu mai aveam ce face de aceea mi-am facut un prieten si am facut tot p ascuns cu el cand a aflat mau pedepsit mau certat dar astazi implinesc cu el un an sh ceva sh mama nu mi mai zc nimic pentru ca stie ca orice ar face nu m-as desparti de el.sa obisnuit deci incearca sa le explici ca orce ar face tot copil ai ramane nu te pot transforma direct in adult.intreabai ca daca nu iti traiesti copilaria acum, cand? cand o sa ai par alb in cap? zile ca nu ai s faci prostii si nu ai sa te lasi de invatat dar anuntai ca daca acum fac asa at cand o sa te scape din mana o sa ajungi o vagaboanda. poate cu asta o se le luminezi kalea.bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bravo ca esti cuminte,lasa mai rezista asa,iti vor binele,si nu iti trebuie tie prieten,mai bine singura,sau vrei prieten sa profite de tine? eu am o relatie de ani de zile cu o fata si ne intelegem bine ii la fel ca tine, face curat, mancare etc.ma bucur ca mai exista si fete ca tinebig grinsper ca te-am ajutat

| corinutzamicutza a răspuns:

Stiu prin ce treci pentru ca si eu am acelasi destin.toata ziua stau cu fratele meu de 7 ani...toata ziua fac curat.si seara cand vreau sa mai stau afara cu fetele nu pot pentru ca se tine dupa mine

| BiBis a răspuns:

Buna Nico!:* Baii, nasol. Parerea mea este ca trebuie sa vb cu mama ta intai. sa ii explici care este treaba ´nu ca vrei sa fii ca cele lalte` ca ti-ar placea sa iesi cu fetele, sa petreci mai mult timp cu ele, bineinteles nu renunti la invatat, adica oriucm nu ai cum. Ar fii oke sa ii explici ca ai 16 anii si ca este normal sa vrei si tuu sa iesi afara sa ai un iubit. pur si simplu sa aiba incredere in tine. explica-le ca nu e prea bine sa te tina din scurt. mai bine este sa te lase sa vezi cum este si intr-o discoteca sau o cafenea, asa iei ce este bun din toate. si ea a avut varsta ta, intreab-o despre asta...

ca NU renunti la invatat, ca stai cu sora ta si ca poti face si treaba.si nu numai. dar sa iti ofere si ea macar un pic mai mult... ar fi pacat. pentru ca esti adolescenta.:*