| anonim_4396 a întrebat:

BUNA.Am o relatie cu un baiat de un an si mi-a spus ca ma asteapta pana cand sunt pregatita sa facem dragoste, eu am 16 ani dar imi este frica de o eventuala sarcina si de asta nu vreau cu toate ca ma simt pregatita. E cam devreme nu?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Din punct de vedere medical este prea devreme. Exact in aceasta perioada colul uterin se roteste siexpune microtraumatismelor din timpul actului sexual zona cea mai vulnerabila, zona din care ia nastere cancerul de col uterin.
Cand eram studenta, am participat la un studiu amplu, facut in mai multe tari ale carui concluzii au fost ca asa: femeile care isi incep viata sexuala inainte de 17 ani si jumatate au un risc de 90% ca in urmatorii 25 de ani sa aiba un test Papanicolalou sugestiv pentru leziuni cel putn premaligne (de tip L-SIL, H-SIL sau ASCUS).
Asadar, sfatul meu este sa mai astepti vreo doi ani.

12 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Da! Stai cuminte si invata pentru bac, si cutiva-te, cizeleaza-te, etc... (cauta pe net si invata la perfectie joaca de-a Pettingul!) dupa aia, mai vezi tu daca o sa merite respectivul de atunci, sa-i dai trofeul!

| coryyyyyyyyyyy a răspuns:

Esti micuta... poate ar trebui sa mai astepti macar pana la 17-18 ani. dar daca te simti pregatita...si bineinteles daca te protejezi nu ramai.happy

| SweetCandy a răspuns:

Devreme...prin acest devreme, nu stiu ce intelegi u...cand te simti pregatita u este cel mai okhappy

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

In mod normal pregatita esti la 18 ani, esti majora si iti poti asuma responsabilitatea faptelor tale.

| Encore a răspuns:

Nu vreau sa crezi ca o zic cu rautate... dar tu crezi ca prietenul tau a stat un an fara sex?straight face
Sanse foarte mici, cat despre inceperea vietii sexuale dupa o relatie de un an, ar cam fi cazul nu cred ca prietenul tau a stat fara, sau poate te iubeste atat de mult incat asteapta oricat.
Cat despre sarcina daca folositi prezervativ sunt sanse 1% sa ramai insarcinata, nu inteleg de ce toate fetele virgine se tem de sarcina.

Succes kiss

| Crisu_8081 a răspuns:

Este decizia ta, corpul tau.Nu scrie nicaieri ca trebuie sa o faci fix la 18 ani. Din moment ce ai postat aceasta intrebare, presupun ca nu esti asa sigura ca vrei s-o faci... Te-as sfatui sa nu te grabesti, insa vei face cum vei simti, pana la urma.PS: nu ai de ce sa te temi de sarcina daca te protejezi cum trebuie.

| snepy a răspuns:

Nu inteleg asta " nu sunt pregatita" la ce se refera pregatirea asta?
de aia exista prezervative, anticonceptionale, ca sa te protejezi happy

| cristi27 a răspuns:

Eu zic sa nu te grabesti, ai tot timpul din lume, daca incepi viata sexuala acum s-ar putea sa ai de suferit(vezi rasp brigaela)pana la urma tu iei decizia, dar inainte sa o iei asigurate ca e cea mai buna decizie

| utilizatortpu a răspuns:

Ai plecat greşit în viaţă. Dacă ai ajuns la concluzia că o relaţie are ca finalitate sexul, te plâng. Dar cum fiecare îşi merită soarta şi "Cum îţi aşterni, aşa dormi!" şi "Capul face, capul trage!", rămâne ca tu să iei hotărâri pentru tine personal. Şi să înţeleg că dacă rămâne prietenul tău fără instrumentul pe care vrea să-l folosească peste un an,(când eşti pregătită) nu mai rămâneţi prieteni?!?!?! Iar dacă prietenul tău, stă cu tine ca să trecă anul şi să poată face ceva şi el, spune-i că există sex-shop-urile unde se găsesc vibratoare. Cred că nu este un vibrator autonom. Să fii iubită.

| funnymantm a răspuns:

Repet din nou. Moral da este devreme, fizic/medical nu.
Verifica http://www.tpu.ro/......aspunsuri/
Ca sa te lamuresti

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cred ca tu esti in masura sa decizi ce vrei sa faci cu viata ta, sfaturile noastre nu isi au rostul.

| dianapiticu a răspuns:

Sincer? Da e cam devreme, dar daca sarcina ar fi singurul motiv, ei bine atunci sa stii ca exista o gramada de contraceptii.Nu mai suntem pe vremea lui ceasca.Sincer mie asta imi suna a scuza chiar daca nici tu nu vrei sa recunosti.Inseamna ca inca nu esti pregatita.