| AdrianMar a întrebat:

Am o verisoara si are o problema destul de grava sa spunem asa. In urma cu o aproape o luna a avut un contact sexual cu prietenu si a rams prezervativul inauntru si lau scos dar ie fost frica sa mu fi ramas ceva din sperma...si a luat pastila de a 2 zi si dupa 6 zile a avut o sangerare si acum isi face probleme ce sansa ie sa fie insarcinata! Si daca a ramas ceva a armas sfoarte putin si pastila a luat-o la 24 de ore!

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Am citit şi întrebările anterioare, am constatat că "evenimentul" s-a produs în data de 15 iulie!

"Pilula de a 2-a zi" spui că a luat-o la 24 ore, deci în 16 iulie - iar sângerarea pe care a avut-o reprezintă un efect advers ( posibil şi des întâlnit )!

Atunci când ŞTI sigur că partenerul a ejaculat în tine ( chiar dacă s-a „scăpat" doar „puţin" ), DACĂ vrei să fi mai SIGURĂ că EVIŢI o posibilă sarcină, se poate folosi contracepţia de URGENŢĂ : "pilula de a 2-a zi" ( acum depinde ce vârstă ai, etc. )!

Din această categorie fac parte 2 tipuri de tablete : Postinor 2 şi Escapelle - aceste tablete se iau la maxim 72 ore de la contactul sexual neprotejat ( preferabil cât mai URGENT ) - cea mai recomandată ar fi Escapelle, deoarece previne 85 % din cazurile de sarcină!

Contraceptia de urgenta NU este la fel de sigura ca pilulele luate zilnic. Sansele ca ea sa functioneze sunt intre 75% si 85%, in functie de momentul in care este folosita si de modul in care a fost administrata.

Dacă la patru săptămâni nu apare menstruaţia, TREBUIE făcut testul de sarcină.

De asemenea, e IMPORTANT să şti că "pilula de a 2-a zi" NU se ia decât CEL MULT de 2 ori pe an ( la un interval de 6 luni ) - deci, NU se utilizează frecvent când bănuieşti că e posibil să rămână însărcinată!

Pentru a avea o EFICIENŢĂ apropiată de 80-85 % pilula TREBUIE luată în primele 48 ore de la contactul sexual „neprotejat"!

De asemenea, e foarte IMPORTANT de ştiut că - în special aceste "pilule de a 2-a zi" - PRODUC o "explozie" hormonală care DEREGLEAZĂ starea generală a organismului ( şi astfel împiedică o eventuală fecundare a ovulului, deci o eventuală sarcină )!
Din această cauză, în GENERAL după administrarea acestei "pilule", se produc DEREGLĂRI ale menstruaţiei ( întârzieri, chiar de mai multe luni ).

Atunci când suspectezi o eventuală sarcină, se face 1 test de sarcină la 7-10 zile de la data la care TREBUIA să-ţi vină ciclul ( dacă e regulat, sau la 15-20 zile dacă e neregulat ) SAU la cel puţin 3 săptămâni de la contactul sexual neprotejat – iar dacă rezultatul e neconcludent : liniuţă/e incomlete, greu vizibile, posibile „umbre" etc., atunci se REPETĂ testul la 3-5 zile!

În cazul unui ciclu neregulat, este PREFERABIL să se REPETE testul de sarcină la 3-5 zile după primul ( INDIFERENT de rezultatul testului anterior )!

Te duci la farmacie şi cumperi 1-2 teste de sarcină, test tip "stilou" ( analiză pe bază de urină, NU de sânge sau altele ) - au un preţ mediu de 10-15 lei/test ( NU cumperi din cele mai ieftine, că sunt şi cu vreo 4-5 lei, DAR nici cele mai scumpe )!

ÎNAINTE de a face testul, seara anterioară ( sau dimineaţa devreme ) - deoarece testul se face din PRIMA urină de dimineaţa - CITEŞTI cu atenţie INSTRUCŢIUNILE, şi le urmezi ÎNTOCMAI, în special TIMPUL de control ( trebuie verificate EXACT la timpul indicat, NICI mai repede, dar nici mai târziu, deoarece testul va fi NECONCLUDENT )!

Pentru alte detalii, vezi articolul de la linkul : http://www.contraboli.ro/cum-se-face-un-test-de-sarcina/

Indiferent de denumirea testului şi de "reclama" care i se face, NEAPĂRAT să-l faci din PRIMA urină de dimineaţa!

EU personal, NU am ÎNCREDERE în acel tip de test "Sure Check" ( care foloseşte urina de peste zi, poate fi NECONCLUDENT, şi cu asta nu-i de glumit ) - şi asta din acelaşi MOTIV pentru care la ORICE analiză/test de urină, din sistemul MEDICAL, se CERE PRIMA URINĂ de dimineaţa ( aceea este cea mai concludentă )!

Acum, tu faci cum doreşti, dar eu NU recomand acel tip de teste, decât DACĂ se foloseşte ( la acel test ) PRIMA urină de dimineaţa ( să NU urinezi în timpul nopţii, altfel urina de la test NU va fi concludentă )!

În CONCLUZIE : pentru a scăpa de orice „bănuială", să facă un test de sarcină în data de 17 august şi, deoarece ( cred că ) are ciclu neregulat, să REPETE acel test la 3 zile după primul ( indiferent de rezultatul primului test )!

Ambele teste TREBUIE să iasă NEGATIVE; dacă unul iese negativ şi celălalt pozitiv – atunci trebuie un consult ginecologic pentru a verifica supoziţia de sarcină ( îi face un test de sânge pentru depistarea sarcinii )!

Totuşi, dacă a folosit şi prezervativ ( care nu era rupt, doar a rămas înăuntru, dacă a fost corect "scos" e ok ) - şi a luat şi "pilula de a 2-a zi" - sunt şanse foarte mici să fie însărcinată!

Cam asta ar fi...

4 răspunsuri:
| NCL a răspuns:

Daca a luat pastila de a 2 zi si a avut si sangerarea nu are cum sa mai ramana gravida! dar pentru linistea ta /a ei e bine totusi un test pentru a fi sigura.

| TroolGheoerghe a răspuns:

Nu putea sa page un furtun!

| DanielaGabriela a răspuns:

Hmm.Poi daca a luat pastila de a 2a zi sunt mai mici sanse sa fi ramas. Dar totusi sunt sanse.Pastila de a 2a zi provoaca starile asemanatoare unei sarciniwinking deci poate fi si din cauza pastilei. Dar cel mai sigur ar trebui sa faca un test de sarcina pentru a evita toate temerilewinking. Bafta! happy

| Zingon a răspuns:

Mda o verisoara. de ce ti-ar spune tie asta. ma rog, "zii" sa faca un test de sarcina si poate iese pozitiv.