| princesyta a întrebat:

am si eu nevoie de ajutor... eu sunt insarcinata in luna a 5-a...stiti cumva daca la 7 max 8 luni as putea naste prematur? sau vreo metoda pentru a provoca nasterea prematura?sad astept raspunsurile si mesajele voastresadmultumesc din suflet

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te-am criticat, ti-am dat un sfat si o atentionare. Da, am inteles ca nu il doresti, dar da-i sansa la o viata normala si sa fie sanatos. Daca nu va fi, ai sanse sa nu vrea nimeni sa il adopte si atunci ai aruncat un pui de om (care este al tau) intr-o casa de copii, intr-o viata dura, abuzuri si alte celea ce se mai vad la televiziuni si ziare. Oare nu o sa te urmareasca asta, mai ales cand vei mai avea copii? Si chiar acum, oare instinctul de mama nu va functiona la tine? Este un copil deja care aude si percepe sentimentele tale si este infricosat. Imi cer scuze iar ca iti spun toate acestea, dar cred ca nu iti asumi ceea ce ai facut si tu nu vei avea de suferit, dar va avea acel copil nevinovat, care nu a cerut sa vina pe lume, nici nu a avut voce sa strige "mami protejeaza-te". Imi pare rau ca vezi raspunsul meu ca o critica si nu ca un ajutor. (Ma intreb daca mama ta ti-a spus lucrurile astea sau te sustine in ceea ce vrei sa faci)

15 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E foarte periculos sa nasti prematur provocat. Copiii care se nasc spontan la 7 luni, supravietuiesc de obicei fara probleme. Cei care se nasc provocat la 7 luni raman in general cu retard de crestere si psihic.
Nu inteleg de ce vrei sa nasti prematur. Oricum, metoda asta iti va aduce un copil care nu va fi niciodata normal. In plus, provocandu-ti nasterea asa de mult inainte de termen, risti sa mori in cursul travaliului, fiindca copilul nu se va lasa prea usor scos, nevenindu-i vremea.
Ce vrei tu sa faci este o nebunie si va va pune pe amandoi intr-un risc enorm, de neinteles pentru un om normal. In plus, daca cumva supravietuiesti, vei face inchisoare fiindca asa ceva este infractiune.

| psiholoaga a răspuns:

Nu iti poti provoca nasterea in luna a 7a. Doar medicul o poate face, prin luna a 8a, daca viata mamei sau a fatului e in pericol, daca mama nu mai poate duce sarcina sau in situatii asemanatoare. Stii ca am mai discutat despre asta. Nu poti privi sarcina si nasterea asta ca pe ceva ce sta in calea planurilor tale. Vei fi mama, ai o responsabilitate acum, chiar daca ai decis sa dai copilul spre adoptie. Faptul ca nu te sincronizezi cu scoala e cea mai mica dintre grijile tale. Grija principala e sa duci sarcina la termen, in siguranta pentru tine si copil.

| SweetCandy a răspuns:

Din cate stiu eu la 7 luni copii se nasc cu probleme psihice...la 6 nu:D
in rest, nu inteleg de ce vrei sa nasti prematur? ai probleme de sanatate?:|
uite:http://www.ask.com/......http?/bar

multa sanatate!

| EUSIATIT a răspuns:

Nu inteleg de ce vrei asta?// Ca sa trag o concluzie vrei la 7 8 luni ca sa sp ca l ai nascut la termen ...sa prostesti pew cineva probaqbil pe tatal copilului nu?/? stiu persoane care au fost gravide cu alta pers si cind a nascut a sp ca e de 7 luni si de fapt era de 9 dar nu a celui cu care era ca de fapt ea insarcinata cind s amaritat ...asa ca se poate...

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Daca nu ai facut avort in timp util, acum, macar lasa copilul sa se dezvolte normal. Deduc (,) ca vrei sa-l dai spre adoptie. Daca e normal din toate punctele de vedere (fizic, psihic) poate va avea noroc de o familie iubitoare, in care sa creasca si sa se dezvolte fericit.
Exista posibilitatea sa-ti amani anul scolar. O sa repeti clasa. Nu se face gaura in cer. Dar, gandeste-te totusi la copilul care nu are nicio vina ca TU nu il doresti. Daca tot vrei sa-l lipsesti de parintii naturali, macar nu-l lipsi de sanatate, de dragoste, de o viata buna.

| Andreeagen a răspuns:

Cu ce a gresit copilu ala?

| carlita_4462 a răspuns:

Nu fa asa ceva, in primul rand pentru viitorul copilului tau si in al doilea rand pentru tine. Oare ai putea trai cu liniste in suflet stiind ca ai facut ce ai facut? Acuma nu-ti dai seama dar mai tarziu vei regreta.ai 17 ani, ok.copilul exista...nu-ti ramane decat sa te bucuri de el ca si el sigur iti va aduce bucurii. I-ti doresc toate cele bune, pa

| MisterSteeck a răspuns:

La 7 luni se naste prematur din cate stiam eu... dar nu este deloc indicat...pentru ca acel copil poate avea probleme enorme psihice de cele mai multe ori...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce ai vrea tu, sa nasti prematur? Oare ti-ai dorit copilul acesta? Copilul se dezvolta complet pentru a se naste si a putea trai, in 9 luni. Tu vrei sa il privezi de dreptul de a sta in sanul mamei si a se dezvolte normal? Vrei un copil sanatos si normal? Atunci lasa-l sa vina pe lume cand ii vine lui sorocul. Daca sunt copii care se nasc prematur sunt din cauze medicale, dar nu am auzit pana acum ca o mama sa isi doresca sa nasca prematur si, poate chiar sa il piarda in aceste conditii. Mi se pare ciudat, de aceea te sfatuiesc sa iei legatura cu un ginecolog si un psiholog. Daca nu ai vrut un copil, trebuia sa faci avort pana in 3 luni. Scuza-ma ca sunt dura, dar mi se pare neobisnuit si de-a dreptul PENAL sa iti doresti sa iti provoci nasterea prematur si o alta intentie nu ar putea fi decat sa il pierzi. Daca era ceva bun pentru tine te-ai fi sfatuit cu medicul tau si nu ai fi intrebat aici pe site. Dar ai medic? Ai grija ca aceasta intentie a ta poate sa iti schimbe viata si s-ar putea...nu in bine. As fi curioasa cati ani ai si daca parintii stiu ca esti insarcinata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu stiu ca la 6 luni

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti este rusine pentru ca o sa ai o burta mare la 7-8 luni si toata lumea o sa te arate cu degetul, cred ca este singurul motiv pentru care vrei sa nasti prematur.mergi in alt oras pentru ultimele doua luni si gata, dar cu scoala ce faci? si asta e o problema.vezi tu, unde nu-i cap vai de picioare.nasterea prematura provocata si chiar daca nu este indusa, tot poate provoca moartea copilului si a mamei sau malformatii si s-ar putea sa fie si pedepsita prin lege daca se observa inducerea acesteia fara o motivatie clara!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si citind inca o data postarea ta, asa cum zice Oliana, de ce nu vorbesti lucrul asta cu un medic ginecolog? cum poti astepta sfaturi care sa iti rezolve problemele reale intr-un spatiu virtual?, e ceva ilegal sa-ti induci nasterea sau cel care te instiga la asa ceva poate fi pedepsit de lege.de abia acum imi dau seama ca poti avea probleme serioase daca tu insisti sa ceri sfaturi si cineva sa-ti ofere un ajutor real in rpoblema ta. daca ai ajuns sa-ti doresti moartea copilului inseamna ca ai probleme psihice si chiar te-as ruga sa mergi la un specialist, pentru ca daca nu iei in serios problema vei avea de suferit toata viata si chiar mai tarziu iti poti face rau singura.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am nevoie de mai multe detalii ca sa te pot ajuta: rozalia2583@yahoo.com

| princesyta explică:

Oliana. eu sincer am nevoie de raspunsuri si de ajutor nu de critici. da stie mama ca sunt si am 17 ani. poate daca mai intreba daca eu vroiam copilu sau nu? ti-ai fi dat seama. multumesc oricum pentru raspuns. o zi placuta

| princesyta explică:

Desi nu am mai scris de atatea luni nimic, vreau sa va mltumesc tuturor din tot sufletul pentru ca mi-ati fost alaturi si ati incercat sa ma sfatuiti.nici nu stiu cum as putea sa va multumescsadacum am un puiut de jumatate de an care creste si e sanatos si zambeste mereu:*datorita voua dragii meisadiar tu anonim daca mai intri aici as dori sa vorbim daca se poate, ma poti gasi la id dj_pryncess_2009@yahoo.de,tie dragul/draga mea iti multumesc in mod special pentru cuvintele frumoase care mi le-ai spus pe aceasta pagina.va doresc tuturor multa multa sanatate si fericire.va multumesc din suflet inca odata.Va pupam si eu si micutul meu.