| princesyta a întrebat:

Buna sad eu sunt insarcinata in luna a 5-a ...nu stiti? prin luna a 7-a nu as putea naste prematur?sadmacar.ca sa nu duc sarcina pana in luna a 9a?saddeoarece deja incepe scoala si e mai greu sad. exista vreo metoda sa nasc prematur?sad multumesc

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar in ce clasa esti? Daca esti studenta nu e nici o rusine ca esti insarcinata.Cum poti sa te gandesti sa nasti preamatur? Stii cate mame se roaga sa nasca la termen, cate isi doresc copii sau cate se roaga sa nasca copii sanatosi? Eu te sfatuiesc sa duci sarcina la termen pentru ca asa ii mai bine pentru tine, pot aparea complicatii la o nastere permatura, si mai ales pentru bebelusul pe care il pori in burtica. El nu are nici o vina ca tu nu-te-ai protejat, ofera-i sansa de a duce o viata normala, ofera-i sansa pe care ti-au oferit-o si parintii tai, presupun ca asa au facut, sa simta ca este iubit si sa nu se simta dat la o parte, ofera-i sansa sa TRAIASCA. Discuta cu un medic, cu mama ta si asculta sfaturile lor, macar acum, daca pana acum nu ai binevoit.Nu te supara pe mine, pentru ce ti-am spus, dar eu stiu ce inseamna sa te rogi la Dumnezeu sa duci sarcina la termen si sa fie bebele sanatos.Multa sanatate tie si bebelusului.

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu exista nici o metoda care sa nu va expuna pe amandoi la un mare risc. Nascand provocat prematur, bebelusul va avea mari probleme, iar tu ai putea muri.

| SweetCandy a răspuns:

straight facee ff rau pentru tine, insa primul semestru nu o sa prea dai pe la scoala, eu te sfatuiesc sa nasti la 9 luni, pentru ca apoi copilul va avea probleme de sanatate, iar pe langa el vei suferi si u...happy
du-te la ginecolog, vb cu el si incearca sa te razgandesti asa ar fi cel mai bine si pentru tine si pentru copil!
multa sanatate!

| Emeraude a răspuns:

E foarte aiurea.Gandeste-te ca va fi rau pentru copil, cat si pentru tine. Daca ai fost de acord sa duci o sarcina, du-o pana la capat, nu lua in calcul ceilalti factori, trebuia sa te gandesti de la inceput daca esti destul de responsabila sa duci in paralel 2 vieti: cea de mama si cea de eleva/studenta... Pot intreba totusi in ce clasa treci?

| gynycola a răspuns:

Sincer... cea mai stupida intrebare¡¡¡¡tu gandesti?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, am inteles ca nu il doresti, dar da-i sansa la o viata normala si sa fie sanatos. Daca nu va fi, ai sanse sa nu vrea nimeni sa il adopte si atunci ai aruncat un pui de om (care este al tau) intr-o casa de copii, intr-o viata dura, abuzuri si alte celea ce se mai vad la televiziuni si ziare. Oare nu o sa te urmareasca asta, mai ales cand vei mai avea copii? Si chiar acum, oare instinctul de mama nu va functiona la tine? Este un copil deja care aude si percepe sentimentele tale si este infricosat. Imi cer scuze iar ca iti spun toate acestea, dar cred ca nu iti asumi ceea ce ai facut si tu nu vei avea de suferit, dar va avea acel copil nevinovat, care nu a cerut sa vina pe lume, nici nu a avut voce sa strige "mami protejeaza-te". Sper ca nu vezi raspunsul meu ca o critica ci ca pe un sfat, un ajutor. (Ma intreb daca mama ta ti-a spus lucrurile astea sau te sustine in ceea ce vrei sa faci)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu sunt insarcinata in luna a-7-a si ma rog la dumnezeu sa duc sarcina pana la capat ca bebe sa fie bine mai bine gandeste-te la bebe prima data dupa aia la scoala

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cati ani ai>?

| princesyta explică:

Am lasat un comm si la cealalta intrebare a mea rereritoare la nasterea prematura...inca odata va multumesc din suflet pentru toate raspunsurile voastre.nu stiu ce a fost in capul meucrying(((jursadpoate m va ierta d-zeu ca am gandit asasadam fost si presata din mai multe parti...acum am un ingeras d jumatate d an, sanatos si frumoslove struck in special datorita voua.va dorim multa multa sanatate si copii sanatosi:*

| ramona_2665 a răspuns:

Mai bine te duci la ginecolog, el stie cel mai bine, te consulta si nici nu iti da indicatii false! Mult succes si nastere placuta, cand va fi!