| carina89 a întrebat:

:* Am si eu nevoie de un sfat.Sunt cu un baiat de 11 luni, luna viitoare facem un an. Acum ceva luni m'a pus sa aleg intre prietenele mele si el. Si l'am ales pe el.Acum am o noua prietena care mi-a fost alaturi atunci cand m-am mai certat ca el. Tin enorm de mult la ea.Si acum cateva zile eu si prietena mea am vrut sa dormim la o alta fata acasa, dar am vrt sa il mint pe iubitul meu ca nu ma duc nicaieri pentru ca m'as fi certat ca el. M'a prins si prietena mea imi lua apararea mintind.Si a doua zi m'a pus sa aleg intre el si prietena mea. Cum sa fac sa inteleaga ca nu mai pot face asta a 2a oara! nu vreau sa ma ia de proasta si nici sa renunt la unu dintre ei. El daca o aleg pe ea se desparte de mine. Ce sa fac il iubesc sad! dau funda.va rog sad ajutati-ma :*!

7 răspunsuri:
emanuellex
| emanuellex a răspuns:

S-ar putea raspunde ca daca ea iti este prietena cu adevarat, te-ar intelege si ar rari intalnirile voastre. Dar nu este corect asa. Nu traim in Evul Mediu. El trebuie sa inteleaga de buna voie ca traiesti in lume, printre oameni si nu izolata. Ceea ce face el este extrem de egoist si, gandeste-te ca daca acum, dupa numai unsprezece luni de relatie, iti cere asa ceva, ce se va intampla mai tarziu? Am mai scris aceasta si repet: o relatie nu este o colivie. Partenerul este obligat sa iti respecte libertatea, caci altfel iubirea, cat de mare ar fi ea in sufletul tau acum, in timp va dispare. Si atunci ce se va intampla? Te-ai gandit? El iti va parea un strain, si de fapt si este, prietene nu vei avea... Cea mai scurta cale catre disperare si depresie. Ai gresit de prima data cand i-ai permis asa ceva. Chiar ar fi cazul sa iti ceri scuze de la celelalte prietene, caci a fost o slabiciune din partea ta. Si, in al doilea rand, cum adica sa nu te duci nicaieri? Esti cumva proprietatea lui? Chiar are tupeu baiatul acesta. Prin aceste metode nu te va castiga si nici macar nu te va pastra, ci te va pierde candva cu siguranta. Chiar daca acum nici tu nu realizezi aceasta. Este cazul sa discuti cu el deschis si sincer, si sa-i spui ca de acum nu-l mai minti in aceasta privinta si sa il asiguri ca ii vei spune data viitoare cand te vei intalni cu prietenele, caci o vei mai face. Daca reactioneaza violent, va trebui sa iti dea serios de gandit. Daca se supara, lasa-l ca-i trece. Daca tine la tine cu adevarat va reveni. Insa s-ar putea sa se intample sa se impace cu ideea aceasta si sa te admire chiar mai mult daca prezinti putina fermitate in atitudine. Esti responsabila doar tu pentru viata ta si pentru alegerile pe care le faci. Destinul ne pune deseori la rascruce de drumuri. Va trebui deci sa decizi si singura pe ce cale sa mergi. Nu esti oarba, si nici neputiincioasa. Este obligatoriu ca el sa inteleaga asta, daca doresti ca relatia sa continue. Mult succes!

| MyNameIsNotImportant a răspuns:

Imi pare rau sa-ti spun asta dar el nu te iubeste delocwinking Nici nu te respecta in primul rand. El nu are prieteni? I-ai impus tu vreodata ceva? Sa nu te desparti a 2a oara de prietena ta pentru ca nu are nici un rost! Ea a dovedit ca iti e prietena adevarata, ba chiar a si mintit pentru tine, pecand el nu are pic de respect pentru tine si dorintele tale. Spune-i ca ai nevoie si de o buna prietena cu care sa te sfatuiesti, cu care poti vb si u "ca fetele". Daca accepta bine, daca nu sa fie sanatoswinking Baftawinking

| emiitzzy a răspuns:

Un prieten adevarat si calumea nuh te pune sa alegi intre nimeni si nimeni ar trebui sa inteleaga ca ai nevoie si de prietenei nu numai de el si tu ar trebui sa-ti faci timp pentru albii pentru prietenbi si pentru iubitul tau da ce prieten e ala care te pune sa alegi inttre prietenii tai si elthinking sincer zicii ca numai el ar existaa si doar cu el trebuie sa fiii viata ta nuh se valoreaza doar la el
oh go on si in plus ce el o renuntat la prietenii lui pentru tine?thinking sau iai cerut u ceva de genul scuza-ma ca iti zic da un altfel de baiat nu merita sa fie langa o fata daca nuh stie sa te inteleaga si sa acc ca u trebuie sa iti iei timp si sa iesii si cu prietenii tai inseamna ca e chiar prostoh go on ar treebuiii sa vb cu el si sa-i spui frumos ca nu numai el exista in viata ta si uneori prietenii sunt mult mai importantii pentru ca el dintr-o faza de asta daca i se nazareste te poate si parasii ca zice ca nu-l iubesti si din astea poate face toate astea cine stie din ce motivoh go on si nu merita pentru ca at cand el te va lasa uh daca iti parassesti toti prietenii nuh o sa mai fie nimeni langa tine sa te sprijine sati zica treci mai departe sunt si altii un baiat care tine la tine sau te iubeste nuh tear pune sa renunti la prietenii tai si tii zic din proprie experientaa prietenii sunt mai importanti decat un astfel de baiat happy fal sa inteleaga si tot ce poti face e sa vb cu el si sa-i spui sincer ce ai pe suflet nu-l lasa sa te controleze ca nuh esti u fraera lui raised eyebrows sa faci tu tot ce i se nazareste luioh go on daca mai vrei sa vb ma gasesti la id emiitzzy :X

| natalia_7677 a răspuns:

Buna draga! Te pune sa alegi intre el si prietenele din 2 motive: 1. nu are suficienta incredere in tine si ii este teama sa nu-l inseli cu altul pretextand ca esti cu prietenele tale, 2.te iubeste prea mult si nu suporta concurenta cu amicele tale. Poti sa discuti cu el spunandu-i pe un ton cald si relxat ca relatia voastra are nevoie libertate, ca nu trebuie sa-si faca griji ca il vei neglija si ii poti cere in mod subtil sa aiba incredere in tine si prietenele tale. Succes!

| Chocoleata a răspuns:

Imi pare rau sa aud ca se intampla asemenea lucruri dar imi pare rau si pentru ce iti voi spune:Il doare la 14 metri de tine. Vrea toata atentia ta, de asta te pune mereu sa alegi. Poate ca doreste sa se observe cat dee devotata ii esti tu lui.Eu zic sa discuti c el si sa ii explici ca nu poti trai numai cu el! Ai nevoie de prieteni si daca nu intelege asta inseamna ca nu te intelege pe tine! Din pacate daca situatia continua tot asa eu zic ca ar trebui sa te desparti de el pentru ca sincer...nu esti tu obligata sa-i dau lui raportu despre viata ta personala si nici altcineva nu este. Daca vei sta in continuare cu el inseamna ca tu ii accepti lui superioritatea si implicit inferioritatea ta. Sper ca te-am ajutat.

| FCDinADN a răspuns:

Sincer...si eu am patit asa,in fiecare noapte umblam pe strazi cu prietenii,fumam, beam, etc...si prietena mea,care inca sunt cu ea,si ma iubeste si sentimentul e reciproc,m-a pus sa aleg intre ea si prietenii mei,viata mea de noapte, si eu am ales-o pe ea, nu regret nici acum deci te sfatuiesc sa il "alegi" pe el si sa continui sa vb cu prietena ta

| xoxo_9371 a răspuns:

In primul rand te-a cam luat de proasta. Fara suparare. Un prieten adevarat ( in cazut tau chiar asa zis-ul iubit ) nu te pune niciodata sa alegi intre el si un alt prieten bun de al tau. Explica`i treaba asta. Spune`i ca nu poti sta toata ziua in casa, fara nici un prieten, asteptandu-l pe el. E chiar absurd. Incearca. Daca chiar nu vrea sa inteleaga spune`i ca renunti la relatia voastra. Chiar daca va despartit pentru o perioada de timp, va veni inapoi si iti va cere iertare. Ti-o spun din propria experienta. Succeskiss