| adela55t a întrebat:

Sunt cu iubitul meu de 9 luni. Pe prietena mea cea mai buna o cheama Larisa. El imi cere sa renunt la Larisa din simplu fapt ca el la greu nu doar ca dispare,ci nu ma intelege,nici nu ma asculta.Pur si simplu baga cutitul in rana si me certam, iar eu ma duc la prietena mea sa vb cu ea, ea ma linisteste. Chiar simt nevoia de comunicare iar cum el nu imi ofera asta,ma duc la ea.
El mi-a cerut sa renunt la larisa,sa rup legatura cu ea. M-a pus sa aleg intre ei doi si am ales-o pe ea. I am zis ca barbatul meu nu ma va pune sa aleaga,iar daca e atat de invidios pe ea,ar trebui sa incerce sa ma inteleaga, nu sa o indeparteze. I am zis ca nu renunt la nici unul. Nici la larisa ca e ca sora mea, nici la el. Daca el considera ca asta e motiv de despartire sa plece. Ma seaca cu subiectul asta in continuu si eu deja m.Am acrit de fazele lui de copil de 10 ani. Eu am 18 ani el 19.
Ce parere avei despre asta?

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Că ai făcut bine.
E plină lumea de băieți de treabă, cum l-ai găsit pe ăsta care nu este?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Eu i-as cere acelasi lucru in schimb! Adica si el sa renunte la prietenul lui cel mai bun pentru tine, daca te iubeste asa cum pretinde, sa-l vedem atunci, daca este in stare sa renunte.

| seth2016 a răspuns:

Buna,

Ati intrat in ceea ce se numeste triunghiul dramei. E o modalitate de comunicare nesanatoasa pentru un cuplu si nu mai mir ca el cauta o iesire din situatie. Daca rupeti triunghiul si va centrati pe gasirea de solutii aveti o sansa.

Probabil cel mai bun lucru de facut acum este sa faci o pauza. Prietena ta are o ocazie sa iasa din relatia voastra si voi doi puteti reflecta daca sunteti dispusi si aveti resursele necesare sa va rezolvati conflictele singuri.

| FanulMeu a răspuns:

Niciodata sa nu renunti la prieteni din cauza unui iubit/iubita, oameni care fac lucuruile de genul vor sa te faca sa fi dependent de ei, sa te departeze de toti cei care tin la tine, si sa nu te mai poti departa de ei. Ai ales bine, o prietena buna conteaza mai mult decat un iubit.