| CrazyUser a întrebat:

am si eu o dilema si sper sa ma ajutati cu niste sfaturi. Deci eu am 15 ani, iar prietenul meu este cu 9 ani mai mare; ne intelegem foarte bine dar de la un timp nu prea mai avem subiecte de discutie si mi se pare ca ne-am cam indepartat unul de celalalt...in plus aproape nicio prietena de-a mea nu este de acord cu el pentru ca ele spun ca este prea mare si ar trebui sa se gandeasca la viitor, casatorie, etc. Dar am vorbit cu el despre asta si a spus ca lui nu ii sta gandul la casatorie de acum; vrea o relatie serioasa dar atat.Ideea este ca nu stiu sigur daca il iubesc si distanta pe care o simt acum intre noi ma face sa vreau sa ne despartim, dar cand vreau sa fac asta nu pot... poate pentru ca il iubesc cu adevarat? ajutati-ma voi si spuneti-mi daca ar trebui sa ne despartim sau daca relatia noastra are sanse avand in vedere diferenta mare de varsta dintre noi...

9 răspunsuri:
| FαмєLiqυσяLσvє a răspuns:

Uite, eu care nu sunt o persoana care sa fie total in dezacord cu diferenta de varsta, de data asta voi fi. Nu este o situatie unde sa zici ca fata are 23 de ani si baiatul 32 (ar putea avea loc o casatorie), este vorba ca tu ai 15 (la liceu inca) iar el are viata inainte la o posibila casatorie, copii, etc. Consider ca se intampla asta intre voi fiindca deja fiecare va dati seama ca aveti nevoie de un partener cu care sa vorbiti orice deschis. Gen, sa ii povestesti tu cum te-a stropit prietena ta cu un balon de apa, iar el sa iti povesteasca de ce seful lui nu i-a dat salariul luna asta? Este ceva pur si simplu diametral opus. Daca erau 3-4 ani, mai ziceam, dar 9 ani este mult. Tu este posibil sa te fi obisnuit cu el, si de aia sa nu il lasi sa plece. Se spune ca daca intr-adevar iubesti o persoana, o lasi sa plece incat sa poata fi fericita, chiar daca ar fi cu alta persoana. Sper ca te-am lamurit putin putin! happy

| Laura a răspuns:

Prietenele tale sunt frustrate, nu asculta de ele. Nu te despărți de el pentru că așa zic alții, depinde doar de tine și de el. Dar nu-ți bate joc.

| BeAmazing a răspuns:

Unde este iubire adevarata, varsta, inaltimea, greutatea sau distanta nu conteaza. Daca tu chiar simti cu adevarat ca vrei sa te desparti de el atunci fa-o pentru a nu regreta mai tarziu, daca nu poti sa-i spui asta direct roaga pe ceva prietena de a ta sa o faca de pe telefonul tau, sa-i trimita un sms de adio si sa-i mai spuna sa nu te caute pentru a opri cu totul legatura dintre voi! Mult succes!

| OctoberandApril a răspuns:

Diferenta de varasta poate fi o problema si nu ma refer la prioritati (ex: tu doresti sa-ti termini liceul iar el doreste sa faca copii) ci ma refer la maturitate, experienta.Tu esti copila si nu stii ce vrei, mai ai atatea de cunoscut si de experimentat pana sa te gandesti sau sa te opresti la ceva "mai serios". Vezi tu..motivul pentru care nu te desparti de el este faptul ca tie ti se pare cool situatia sau faptul ca te-ai obisnuit cu el.Nu cred ca e vorba de iubire.

| neutrino a răspuns:

Nu ai si nici nu vei avea ceva in comun cu acest individ. El se foloseste de inocenta ta, asta ca sa nu spun prostia ta.

| motherf a răspuns:

Hey! Eu cred ca ar fi bine sa va despartiti. Daca nu o faci acum o sa o faca el mai tarziu.tu ai 15 ani iar el 24.Eu cred ca este prea mare diferenta de varsta, gandeste-te cand o sa termini tu liceul peste 3 ani el o sa aiba 27 si cred ca o sa ii stea gandul la casatorie.Eu unul nu cred in dragostea asta dintre adolescente si oameni in toata firea, majoritatea va mint k vorbe dulci pana faceti sex si dupa pa! Ai grija ce faci.

| andreyutzyltau a răspuns:

Buna! In primul rand La multi ani, pentru 2013! Sincer, eu nu vreau sa iti spun ce sa faci, consider ca este suficient sa iti spun parerea mea, iar decizia sa iti apartina. Nu poti judeca o persoana daca nu o cunosti. Nu pot fi sigur ca acea persoana isi bate joc de tine sau intr-adevar te merita. Pentru mine tot timpul varsta din buletin a fost relativa, important e atmosfera dintre voi doi. Sfatul meu este sa analizezi cu foarte mare atentie situatia, poate chiar cu mama ta, daca esti in relatii de foarte buna prietenie cu ea. In sensul punerii in balanta a avantajelor si dezavantajelor acestei situatii, cate momente fericite ati avut, cate triste, de cate ori ai plans, de cate ori ati ras etc. Si sunt sigur ca in cazul in care vei foarte atenta si vei judeca la rece, vei lua cea mai buna solutie! Iti doresc multa, multa sanatate, mult succes si fericire! O noapte linistita!

| mishunika a răspuns:

Salut!
Păi, eu cred că cel mai bine ar fi să vă despărțiți, la așa vârstă ca la el, oamenii caută veselie, disco ș.a
Deci, alegerea e după tine!
Pa, pa!;*

| pinkylicious a răspuns:

Nu se merita o sa gasesti alta persoana e prea mare si vrea un sg lucru ..am avut o prietena care si ea statea q un baiat mai mare q 8 ani k ea la inceput a fost totul frumos da dupa a inceput sa se comporte groaznic q ea ink mai sunt imp deoarece ii e frica sa ii spuna deoarece o bate..ai grija